Állattenyésztési, Takarmányozástani és Laborállat-tudományi Tanszék

Utolsó módosítás: 2017.04.10 13:19
NévÁllattenyésztési, Takarmányozástani és Laborállat-tudományi Tanszék
VezetőGáspárdy András
Cím1078 Budapest István u. 2. .
Postacím1400 Budapest Pf. 2
Telefon(1) 478 4124, (1) 478 4120
Fax(1) 478 4124
Mellék(1) 478 4100 / 8600, 8630
Helyj ép. 301.
NyitvatartásINTÉZETI FOGADÓÓRA, CONSULTING HOURS, KONSULTATION

Az egység története

A TANSZÉK RÖVID TÖRTÉNETE

Az állattenyésztés és takarmányozás (dietetika) már 1787-ben szerepelt a Budapesti Állatorvosi Főiskola preklinikai képzésében.

Az 1873-as év mérföldkövet jelentett az állattenyésztés oktatásában, hiszen ekkor alakult meg az önálló állattenyésztési tanszék Tormay Béla vezetésével. Őt Monostori Károly követte, majd Wellmann Oszkár, Schandl József, Csukás Zoltán és Márkus József vezetése alatt folyt tovább az oktatói és kutatói munka.

1963-ban önálló takarmányozási osztály alakult, élén Márkus Józseffel, míg az állattenyésztési osztályt Horn Artúr irányította.
A takarmányozási tanszék - Bokori József (1974-től 1990-ig), majd Fekete Sándor (1990-től-2004-ig) vezetésével - először az általános takarmányozástant és a takarmányismeretet oktatta. 1974-től kezdve kiegészült a tananyag az egyes állatfajok részletes takarmányozásának oktatásával, elválva az állattenyésztés keretében oktatott anyagtól.

A nyugdíjba vonult Horn Artúrt (1980) korábbi tanítványai (Dohy János, majd Bodó Imre követték az állattenyésztési tanszék vezetői székében.

1997-ben ismét változás következett be, ezúttal - Bodó Imre vezetésével - újra egyesítették a két tanszéket Állattenyésztési és Takarmányozási Intézet néven. 1998-ban Fekete Sándor lett az intézetvezető, aki a szervezeti egységbe integrálta a laborállat-tudományt is. Ezzel kialakult az egység új, ma is használatos neve.

2004 és 2006 között Szabó József irányította az intézetet, akit 2007-től Hullár István követett. Jelenleg Gáspárdy András az intézet vezetője.

A tanszéken belül három osztály működik: az Állattenyésztési és Genetikai Osztály (osztályvezető: Gáspárdy András), a Takarmányozástani Osztály (osztályvezető: Hullár István) és a Laborállat-tudományi Osztály (osztályvezető: Fekete Sándor).

A tanszéken az alábbi tárgyakat oktatják.
- Állatorvosi állattenyésztés és genetika: magyar nyelven 2 szemeszter, angol nyelven 2 szemeszter, német nyelven 3 szemeszter;
- Takarmányozástan: magyar nyelven 2 szemeszter, angol nyelven 2 szemeszter, német nyelven 1 szemeszter;
- Laborállat-tudomány és bioetika: magyar nyelven 1 szemeszter, angol nyelven 1 szemeszter.
- Fakultatív tárgyak
A tantárgyak részletes programja az intézeten belüli egyes osztályok neve alatt található.