magyar
fakultatív C
vizsga (kollokvium)
4
8
2
9
6
Állathigiéniai, Állomány-egészségtani Tanszék és Mobilklinika
- Állatorvos magyar
A kurzus leírása
A tantárgy általános célja megismertetni a hallgatókkal az elemanalitika legfontosabb módszereit, a mintaelőkészítő eljárásokat, az eredmények értékelésének (kimutatási határ, alsó méréshatár, eredmények pontossága) legfontosabb szempontjait. Fontos, hogy az állatorvosok tisztában legyenek a különböző analitikai módszerek teljesítményparamétereivel, meg tudják becsülni, mennyire megbízhatóak a különböző módszerekkel mért adatok.
Előadások tematikája
1. Fontosabb fő és nyomelemek átlagos előfordulása talajokban, kőzetekben, természetes vizekben, állati és emberi szervezetekben.
2. Atomspektroszkópiai módszerek ismertetése I. (SF, AAS, AES). A módszerek részletes bemutatása, alkalmazási lehetőségek.
3. Atomspektroszkópiai módszerek ismertetése II. (ICP-OES). A módszerek részletes bemutatása, alkalmazási lehetőségek.
4. Atomspektroszkópiai módszerek ismertetése III. (ICP-MS, XRF). A módszerek részletes bemutatása, alkalmazási lehetőségek.
5. Műszeres analitikai meghatározások bemutatása az Állathigiéniai, Állomány-egészségtani és Állatorvosi Etológiai Tanszék ICP-OES és AAS laboratóriumában. Biológiai minták (vér, vérplazma, szérum és állati szövetminták) meghatározása.
6. Gyakorlat: A talaj-, víz-, takarmány- és biológiai minták előkészítése makro- és mikroelemtartalom meghatározásra.
7. Gyakorlat: Vérminták szelén és mangántartalmának meghatározása Perkin Elmer PinAAcle 900Z THGA AAS készülékkel.
8. Gyakorlat: A Perkin-Elmer Optima 8300 DV ICP-OES készülék működési elve, módszerfejlesztési lehetőségek.