magyar
kötelező
gyakorlati jegy + vizsga (kollokvium)
2
3
3+1+1
42+14
14
Élettani és Biokémiai Tanszék
A kurzus leírása
Az élettan a biológiai tudományok egyike. Tárgya az egészséges szervezet sejtjeiben, szöveteiben, szerveiben lezajló térbeli és időbeli folyamatok leírása, és azoknak az egész szervezet működése szintjén történő magyarázata. A működések leírásához felhasználja a fizika, a kémia, a biofizika és a biokémia által nyújtott kvantitatív és kvalitatív vizsgáló eljárásokat.
Az Összehasonlító Élettan tantárgy elsősorban az emlősállatokban végbemenő folyamatokat ismerteti, mely nagy hasonlóságot – gyakran egyezőséget – mutat az emberben megfigyelhető jelenségekkel. Emellett a biológushallgatók 1-1 példán keresztül nagyon röviden megismerhetik az emlősöknél alacsonyabb rendszertani szinteken lévő állatok szervezetének főbb jellegzetességeit is.
Az elsajátított ismeretek alapján a hallgatók képessé válnak arra, hogy az állati szervezet felépítésén túl, annak bonyolult működését is megismerjék, mely elengedhetetlen a későbbi állatokkal kapcsolatos kísérleti vagy terepi munka eredményes lefolytatásához.
A biológus BSc szakon oktatott élettan 3 oktatási modulra osztható.
- Elméleti modul (3 kredit; 42 óra; vizsga)
- Gyakorlati modul (1 kredit; 14 óra, gyakorlati jegy)
- Szemináriumi modul (1 kredit; 14 óra, gyakorlati jegy)
Az Összehasonlító élettan sikeres elvégzéséhez mindhárom modult teljesíteni kell.
A biológus hallgatók ügyeiért felelős oktató
Bármilyen technikai vagy egyéb a Tanszéket érintő kérdéssel kapcsolatban keressék dr. Tóth Istvánt.