Az MRI használata sántaságvizsgálat során
Mikor érdemes MRI vizsgálatot végezni?
A sántaság korai és pontos diagnózisa nagyon fontos annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb és a legmegfelelőbb kezelést alkalmazhassuk és a ló mihamarabb visszatérhessen rendszeres munkába, illetve versenyzésbe.
Az MRI-t évtizedek óta használják a humán gyógyászatban. A vizsgálat a 90-es évek vége óta elérhető lovak számára is és 2007 óta már álló lovon is végezhető. Az MRI segítségével csontos és lágyszöveti struktúrák is vizsgálhatók és egészen enyhe elváltozások is felismerhetők, melyeket röntgennel vagy ultrahanggal nem látunk.
Nagyon fontos, hogy a sántaságot a lehető legnagyobb mértékben lokalizáljuk diagnosztikai érzéstelenítéssel. MRi vizsgálatot akkor javaslunk, ha az érintett terület röntgen- és ultrahang vizsgálata után sem jutottunk megfelelő diagnózishoz.
Hogyan folyik az MRI vizsgálat?
A vizsgált és az ellenoldali végtagon a patkókat el kell távolítani, mert a mágneses térben fém jelenléte, vagy akár közelsége nagymértékben rontja a felvételek minőségét.
Az MRI vizsgálatot álló, bódított lovon végezzük. Előzetesen egy kanült helyezünk el a ló nyaki vénájában, hogy kis dózisok gyakori adagolásával megfelelő mélységű bódításban tarthassuk a lovat a vizsgálat során.
A lovat bódított állapotban vezetjük az MRI készülék közelébe és ezután óvatosan úgy pozícionáljuk, hogy a vizsgálandó végtag az U alakú mágnesbe kerüljön. Ezután egy úgynevezett tekercset helyezünk a vizsgálandó területre.
A vizsgálat körülbelül másfél-két órát vesz igénybe, de ha nagyobb területről van szó vagy a ló kevésbé kooperatív, előfordulhat, hogy tovább tart a vizsgálat.
Mi történik a vizsgálat után?
Az MRI vizsgálat után visszavezetjük a lovat egy boxba. A bódítás hatása általában néhány órán belül elmúlik, így az esetek döntő többségében a ló még a vizsgálat napján hazamehet.
Az MRI vizsgálat során több száz felvétel készül, amit egy specialista képesítéssel rendelkező állatorvos értékel. Az eredményt 24 órán belül elküldjük a tulajdonosnak és a beküldő állatorvosnak.
A pontos diagnózis felállítása után meg tudjuk határozni a kórjóslatot és célzott kezelést tudunk ajánlani a legkedvezőbb kimenetel érdekében.