Default view
Hírek Állattenyésztési, állategészségügyi kiállítás zárja majd az évet a Hungexpon

Állattenyésztési, állategészségügyi kiállítás zárja majd az évet a Hungexpon

Együttműködési megállapodást írt alá április 8-án Budapesten Dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora, Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, Dr. Pajor Gábor, a Magyar Precíziós Állattartásért Egyesület elnöke, Zászlós Tibor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének elnöke, Detre Miklós, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese és Ganczer Gábor, a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója a decemberben először sorra kerülő ANImashEXPO kiállítás támogatására.

 

Az aláírók kinyilvánították szándékukat, hogy a magyar állattenyésztési ágazat és a kapcsolódó iparágak versenyképességének javítása érdekében tudásukkal és eszközeikkel támogatják a kiállítás megrendezését. Elkötelezettek abban, hogy a szektor szereplői a legkorszerűbb állategészségügyi ismeretekkel, technológiákkal és piacfejlesztési lehetőségekkel találkozzanak ezen a fórumon, ezért aktívan közreműködnek a kiállításhoz kapcsolódó szakmai díj, illetve konferenciasorozat magas színvonalú előkészítésében és lebonyolításában.

Dr. Sótonyi Péter rektor kiemelte, hogy egész Európában ritka az ilyen kezdeményezés, jól lehet az állattenyésztés csak az állategészségüggyel karöltve tudja a megfelelő minőségű és mennyiségű állati eredetű élelmiszer előállítani, amire a Kárpát-medencében szükségünk van. Hozzátette, a modern genetikát alkalmazó állattenyésztés csak akkor tud jó tejet, húst és tojást termelni, ha egészséges az állatállomány.

Az egyetem rektora nagyon lényegesnek tartja az élelmiszerlánc biztonságát a termőföldtől a fogyasztók asztaláig, emellett az Egy az egészség szemlélet érvényesülését, ami elismeri, hogy az egészségünk szorosan összefügg az állatok és a környezet jóllétével. E téren sokat segít a digitalizáció és a nyomon követhetőség.

Büszkék vagyunk arra, folytatta, hogy 1787 óta az állatorvos képzés Budapesten folyamatos. Ezt alapozta meg múltbéli professzoraink teljesítménye, mai jó hírünk kiemelkedő kortárs kollégáinknak is köszönhető. Ezt tovább hitelesíti, hogy hallgatóink a világ 69 országából érkeznek.

A magyar gazdaság egyik kulcskérdése az élelmiszerexport, amelynek a bővülésével csak akkor számolhatunk, ha megfelelően ellenőrzött állati termékek kerülnek piacra. Ez a munka az élő állatok vizsgálatával kezdődik, a járványvédelemmel, az állatról emberre. illetve az emberről állatra terjedő betegségek elleni védekezéssel folytatódik és az élelmiszerellenőrzéssel teljesedik ki. Az ANImashEXPO látogatói megismerkedhetnek a modern gyógyászat csúcstechnológiáival is. Az egyetem workshopokat, nagy és kiselőadásokat szervez és a hallgatói utánpótlást is erősíteni törekszik a kiállítás idején, mondta a továbbiakban Dr. Sótonyi Péter.

Az ANImashEXPO olyan hiánypótló kiállítás, amelyre az igényt a szakmai közönség fogalmazta meg, jelentette ki Ganczer Gábor vezérigazgató, hozzátéve, hogy a rendezvény a Hungexpo egyik legsikeresebb kiállításának, a 45 ezer szakmai látogatóra épülő AGROmashEXPO-nak a logikus folytatása.

A rendezvény középpontjában olyan kérdések állnak, mint például hogyan növelhető az ágazat versenyképessége, milyen megújuló energiaforrások integrálhatóak az ágazatba, és milyen kihívásokkal néz szembe az állattenyésztő szakma az utánpótlás képzés és a generációváltás területén?

A kiállítás társszektorokat kapcsol össze, így az ágazat szereplői egy helyen, egy időben lesznek megtalálhatók, ami a részvevőknek kiváló lehetőség a közvetlen értékesítésre, új termékek kipróbálására, piaci igények felmérésére, és a vállalat ismertségének növelésére – mondja Lovasi Enikő projektvezető.

A kiállítás tematikái: állategészségügy, takarmányozás, állattenyésztés eszközei és gépei, technológiái, vegyipari termékek, istálló és csarnoképítés, agrárelektronika, méréstechnika, környezetvédelem, hulladékgazdálkodás, megújuló energia, államigazgatás, szakmai szervezetek, munkavédelem, munkaruházat, szolgáltatások.

Az Állatorvosi Egyetem számos programmal – köztük a gyógyítás, az oktatás, a digitalizáció, az adatelemzés és feldolgozás, valamint az állattartással és tenyésztéssel kapcsolatos kérdések témakörében – készül a kiállításra. Az előadók között lesz Dr. Sótonyi Péter rektor, Dr. Ózsvári László oktatási rektorhelyettes, Dr. Süth Miklós intézetigató, Dr. Könyves László tanszékvezető, Dr. Kasza Gyula tanszékvezető és Csapó Tímea tanulmányi osztályvezető is.