Default view
Galériák Élő hagyományaink: 1956-ra emlékezünk

Élő hagyományaink: 1956-ra emlékezünk

Az egyetem az 1956-ban a harcok idején a maga eszközeivel vette ki a részét hős honfitársaink támogatásában. Az intézmény munkatársai Tary Mária adjunktus és Urbányi László vezetésével Bécsbe mentek gyógyszerekért. A campus őrzését a hallgatók Urbányi László professzor útmutatásával és irányításával megszervezték, miközben a szomszéd utcában található Péterfy Sándor utcai kórház élelmezését az egyetemi állatok levágásával igyekeztek segíteni.

Vértanúnk, Tatay Zoltán életét egy géppisztolyból leadott golyósorozat, 7 lövés oltotta ki egy ismeretlen honfitársunk megmentése közben. Az akkor 20 éves, 3. éves hallgató, október 24-én fehér köpenyben ment a sebesülteken segíteni a 32-esek terére, így támadói számára könnyű célpontot jelentett. Testét másnap, 25-én Szalay, a sebészeti tanszék hivatalsegédje és egy harmadéves hallgató, egy beteg lovat szekér elé fogva hozta az Egyetemre. Felravatalozták és ideiglenesen az István utcai campus Kémia Tanszéke előtt temették el, amíg a szülei érte nem jöttek. 50 évvel később 2006-ban itt avattak emléktáblát a tiszteletére. A művészeti beállítottságú fiatalember költő szeretett volna lenni, de felvették a színművészeti egyetemre is, azonban szülei kívánságára, apja nyomdokait követte és mégis az állatorvosi hivatást választotta, melyben kiemelkedően tehetségesnek bizonyult.

Az Állatorvostudományi Egyetemen 2007-óta hagyománnyá vált, hogy az 1956-os Forradalom és szabadságharcra az Egyetem területén Tatay Zoltán halálának évfordulóján október 24-én 18:00-kor fejet hajtva, gyertyafényes felvonulással és Prof. Sótonyi Péter rektor úr ünnepi szavaival emlékezünk.

Egyetemünk a Magyar Állatorvosok Világszervezetével közösen minden évben Tatay Zoltán Állatorvostan-hallgatói díjjal tüntet ki egy fiatal állatorvost.

Az idei megemlékezés képei: