Az „Állatvédelmi Aktualitások 2024 – II. Diplomás Állatvédelmi Szakember Találkozón” több mint 100 állatvédelmi szakállatorvos, szakjogász, szakember és állatvédelem-pedagógus hallgató vett részt november 12-én Budapesten, az Állatorvostudományi Egyetemen. A konferenciát délelőtt Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora nyitotta meg, délután Ovádi Péter, Magyarország állatvédelemért felelős kormánybiztosa tartott előadást a kormányzat állatvédelmi törekvéseiről. Az esemény során 16 rövid előadásra került sor a szakterület 19 jeles képviselőjétől az aktuális állatvédelmi kérdésekről. A konferencia célja az volt, hogy lehetőséget adjon a szakemberek számára az állatvédelmi témák megvitatására és szakmai ismereteik bővítésére, valamint a közösségépítést is szolgálta.
Sótonyi Péter rektor házigazdaként elmondta: az Állatorvostudományi Egyetemen szervezett állatvédelmi témájú konferenciák, szakmai napok és a szakember találkozók olyan eseményekké váltak, amelyek évről évre lehetőséget teremtenek az állatvédelmi tudásmegosztásra és a szakemberek találkozására. Hangsúlyozta: a magyarországi posztgraduális állatvédelmi szakember képzések mindegyike az Állatorvostudományi Egyetem szervezésében vagy aktív közreműködésével valósult meg. Az állatvédelmi szakállatorvos képzésre az Állatorvostudományi Egyetemen került sor, emellett a jogászoknak szóló állatvédelmi szakjogászképzés és az egyéb diplomásoknak szervezett jogi szakokleveles állatvédelmi szakember képzés a Miskolci Egyetemmel kötött együttműködés eredményeképpen jött létre. Idén a Pannon Egyetem is elindította pedagógusok számára az állatvédelem-pedagógus szakirányú továbbképzést, ahol az Állatorvostudományi Egyetem több oktatóval szintén képviselteti magát.
Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos (Igazságügyi Minisztérium) előadásában ismertette a kormányzat jelenlegi programjait és terveit az állatvédelem területén. Többek között elmondta, hogy rendezett állatvédelem nélkül nincs rendezett ország, és bejelentette, hogy a szaporítók tevékenységének visszaszorítása érdekében rendeletben tiltotta be a kormány a kutyák, a macskák és a vadon befogott madarak értékesítését az állatvásárokon.
Az eseményt szervező Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának vezetője, Vetter Szilvia amellett, hogy ízelítőt adott a Központ legfrissebb állatvédelmi kutatásaiból, elmondta: tavaly az első diplomás állatvédelmi szakember találkozón több mint 50 résztvevővel ünnepelhették az első végzett szakembereket, idén pedig már több mint 100-an vettek részt az eseményen, ami jól mutatja, hogy az egyre bővülő szakembergárdával immár valódi közösséggé formálódik a magyar állatvédelmi szakterület.
Az eseményen neves hazai és nemzetközi előadók osztották meg tudásukat és tapasztalataikat, kiemelve az állatvédelem különböző aspektusait.
A konferencia egyik különlegessége volt Sean Butler, a Cambridge-i Egyetem jogász professzora, aki angol nyelvű online előadásában az állatjogok és a hagyományos állatvédelmi jogi megközelítések közötti különbségeket és hasonlóságokat tárta fel.
Ózsvári László, az Állatorvostudományi Egyetem oktatási rektorhelyettese a bioterrorizmus állatvédelmi vonatkozásait elemezte, Paulovics Anita, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánhelyettese a régió első kétnyelvű, interdiszciplináris állatvédelmi folyóiratáról, az Acta Animalia Hungaricáról beszélt. Fodor Kinga, az Állatorvostudományi Egyetem Laborállattudományi és Állatvédelmi Tanszékének vezetője a bioetika és az ítéletalkotás összefüggéseit vizsgálta, Koska Hedvig, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának munkatársa az Egyetem állatvédelmi oktatási programjait mutatta be. Az eseményen olyan kérdésekről is szó esett, mint az állatvédelmi fényképezési technikák (Lorászkó Gábor igazságügyi állatorvos szakértő), az ivartalanítás nemzetközi állatorvosi megítélése (Müller Linda klinikavezető állatorvos), illetve a lovak jóllétének szabályozása (Köböl Boglárka állatorvos és Karlovitz Kinga állatvédelmi szakjogász jóvoltából). Kiemelt figyelmet kaptak az állatvédelem jogi és intézményi aspektusai, például az Országos Polgárőr Szövetség Szolgálati Kutyás és Állatvédelmi Tagozatának tevékenysége (Frigyer László r. alezredes és Daróczi István állatvédelmi szakjogász előadásában), valamint a Budapesti Rendőrfőkapitányság állatvédelmi munkája Czéder Andrea r. alezredes, a BRFK Bűnmegelőzési Osztályának vezetője, valamint Deskó Gyula r. alezredes előadásában, aki az ukrajnai háborúból mentett szolgálati kutyájával, Rambóval érkezett. A Századvég macskatartással kapcsolatos kutatásait Horváth Orsolya innovációs igazgató mutatta be, Jurkovich Viktor, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központ tudományos főmunkatársa pedig az EFSA borjak jóllétére vonatkozó ajánlásait ismertette. Orczy-Sturmann Ágnes a szervezet elnökeként az Állatvédelmi Szakjogászok Egyesületének célkitűzéseiről tartott előadást.
A program a szervezők reményei szerint hozzájárult az állatvédelem aktuális kihívásainak megértéséhez, valamint a különböző területeken dolgozó szakemberek közötti együttműködés erősítéséhez.
További információk: Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központ