Bármikor előfordulhat, hogy kedvenceink kisebb-nagyobb balesetet szenvednek és ilyenkor különösen fontos, hogy gyorsan és jól reagáljunk. Egy-egy sérülés, nyílt seb, ijesztő lehet, de a megfelelő elsősegélynyújtással sokat segíthetünk. Az alábbiakban egyszerű, hasznos tanácsokat találtok, amelyek segítségével könnyebben kezelhetitek a kihívást jelentő helyzeteket.
- Amennyiben heves vérzést tapasztalunk, próbáljuk azt elállítani a sebre helyezett nyomókötéssel. Tiszta gézlappal vagy textillel borítsuk be a sebet és kössük ezt a kedvencünkre bármilyen módon. Ha a vérzés heves és nem áll el pár percen belül, haladéktalanul keressünk fel állatorvost!
- Ha a sebzés kiterjedt vagy testüreg (mell-, vagy hasüreg) felett helyezkedik el, mindenképp szükséges az állatorvosi kontroll.
- Ha az állatunk akut traumán esett át, mindenképp ellenőrizzük, hogy tudata ép-e: szólítsuk meg, figyeljük meg reagál-e a környezetére.
- Ha engedi nézzük meg a nyelvét, ínyét, ami normál esetben szép rózsaszín. Ha az íny halvány fehér, a nyelv hideg és fakó az a shock jele is lehet: Állatunkat azonnal, meleg takaróba helyezve vigyük állatorvoshoz!
- Fájdalmasság esetén vigyázzunk a magunk és állatunk testi épségére! Állatorvosi utasítás nélkül ne adjunk fájdalomcsillapítót (emberi fájdalomcsillapítót főleg NE)!
- A keletkezett sebet elsősegélyben részesíthetjük:
- Semmiképp ne engedjük, hogy kedvencünk nyalogassa a sérült területet: nyálával kórokozókat juttat a sebüregbe, míg a nyelvével tovább irritálja és roncsolja a sebfelszínt.
- Tiszta ollóval a sebkörnyéki szőrszálakat vágjuk rövidre.
- Ha a seb nagyon szennyezett forralt majd visszahűtött csapvízzel, vagy ha rendelkezésre áll, gyógyszertári seböblítő oldattal mossuk ki a sebüreget.
- Ne kenjünk semmit a sebbe! Tilos szappan, teafaolaj, hidrogén-peroxid, alkohol, tömény jódoldat alkalmazása a sebüregben! Ezek további fájdalmat, irritációt okozhatnak!
- Tartsunk otthonunkban/autónkban elsősegély dobozt kisállatunk számára! A doboz tartalmazhat seböblítő folyadékot, steril kötszert, ollót, sebragasztót.
- Ha a sebzést maró hatású anyag okozta, ügyeljünk a saját épségünkre is! Ha ismert a vegyszer, olvassuk el a címkéjét a semlegesítési adatok miatt. Óvatosan távolítsuk el a maró hatású anyagot, úgy, hogy közben az állatunk és mi se sérüljünk.
- Égés esetén a hideg csapvizes hűtés jelent elsősegélyt! Folytassuk ezt néhány percig, majd lazán fedjük a területet elkerülve a további szennyeződést. Ezt követően keressük fel állatorvosunkat. A sebfelszínre kenni bármilyen krémet, tejfölt, olajat tilos! Ha az állatorvos megállapította a károsodás fokát, ajánlani fog a seb állapotának megfelelő kezelést.
- Abban az esetben, ha idegen tárgy van a sebüregben és ez esetleg mélyen, testüregbe hatol, ne próbáljuk meg magunk eltávolítani, különben további vérzést/sérülést okozhatunk.
- Allergiás bőrfelszíni sérülések (hot spot) esetén szintén fontos, hogy kedvencünk ne érje el a sebet. Az elváltozás kezelése a helyi krémezésen túl komplex állatorvosi szaktanácsadást igényel.
- Ha a seb duzzadt, kipirult, váladékos, esetleg bűzös szagú, néhány napon belül magától nem gyógyult, nagy valószínűséggel sebfertőzéssel van dolgunk. Keressük fel állatorvosunkat, aki célzott kezelést ad kedvencünknek. Ha kisállatunk nyílt sebzés mellett étvágytalan, emelkedett a testhője, bágyadt vagy elfekvő azonnal szakemberhez kell fordulni, szepszis állhat a háttérben.
A legfontosabb, hogy mindig figyeljünk kedvenceink biztonságára, de tudjuk, minden óvatosság ellenére könnye megtörténhet a baj, ezért a legfontosabb, hogy ne essünk pánikba. Az elsősegélynyújtás kulcsfontosságú, de soha nem helyettesíti az állatorvosi ellátást. Ha bizonytalanok vagytok, ne habozzatok szakemberhez fordulni! Érdemes otthon tartani egy kisállat-elsősegélydobozt, hogy bármikor felkészülten segíthessetek. Vigyázzatok kedvenceitekre!