Oktatás Kurzusok Viselkedészavarok és kezelésük 1. Kutya és macska

Kredit
Előadás óraszám / félév
Dokumentumtár
Kik vehetik fel a tárgyat?
  • Állatorvos magyar

A tantárgy 2 félévre tervezve (I,II.) megismerteti a hallgatókat a kutya és a macska normál viselkedésével és a leggyakoribb viselkedési problémákkal. Az etológiai alapoktól kiindulva, a társként tartott állatok „elfogadott” viselkedésén keresztül jut el a már viselkedési zavarnak tekinthető problémák ismertetéséhez. A tantárgy első féléve kifejezetten a normál viselkedéssel, a viselkedési problémák diagnosztikájával és a lehetséges kezelési módok ismertetésével foglalkozik. Hangsúlyt kap a viselkedési zavarok kialakulásának megelőzését célzó ismeretek átadása.

Helyszín: Zlamál előadó

Tantárgy időtartama: A fakultáció 20 órája összevont blokkokban kerül leadásra, illetve a 6. alkalommal kerül sor a vizsgára, az előadások kedden, 16.30-tól lesznek megtartva

Előadások tematikája

Tantárgy címe: Viselkedészavarok és kezelésük 1. Kutya és macska

Tantárgy felelőse: Dr. Sátori Ágnes,

Helyszín: Kemény Armand előadó terem

Időpont: péntek, 12.15-15.30

Követelmények: A fakultáció összes előadásán a részvétel kötelező, hiányzás csak igazolt esetben fogadható el. A vizsga anyagát az órákon elhangzottak adják, a vizsga írásbeli vizsga, tesztsor, plusz egy kifejtendő kérdés

Tantárgy rövid leírása: A tantárgy 2 félévre tervezve (I,II.) megismerteti a hallgatókat a kutya és a macska normál viselkedésével és a leggyakoribb viselkedési problémákkal. Az etológiai alapoktól kiindulva, a társként tartott állatok „elfogadott” viselkedésén keresztül jut el a már viselkedési zavarnak tekinthető problémák ismertetéséhez. A tantárgy első féléve kifejezetten a normál viselkedéssel, a viselkedési problémák diagnosztikájával és a lehetséges kezelési módok ismertetésével foglalkozik. Hangsúlyt kap a viselkedési zavarok kialakulásának megelőzését célzó ismeretek átadása, illetve az állatorvosi praxis dolgozóinak involváltsága is.

Tantárgyi követelmények: írásbeli vizsga

Tematika:

02.22. 4 óra Kutya fejlődés-lélektan – ismétlés, A kutya normál viselkedési mintái, etológiai alapok. A macska fejlődés-lélektana, etológiai alapok. A kedvenc és gazdája közti viszony megítélése, a gazda és a viselkedési zavar megítélése. Az esetfelvétel lehetséges formái, az után-követés jelentősége, az állatorvos, az asszisztensek, kutyakiképzők szerepe. A normális/abnormális viselkedés.
03.01. 4 óra Viselkedészavarok megelőzésének módjai: megfelelő fajta, nem, életkor; a korai szocializáció, a nevelés formái – a jutalmazás és büntetés lehetőségei és hatásai

Nevelési tanácsadás, típusok ismerete: otthoni nevelés (egyedüllét, szobatisztaság, engedelmesség, stb.), nevelés, oktatás kutyaiskolában, egyéni kiképzők, bentlakásos kiképzés

03.22. 4 óra A viselkedésterápia lehetőségei, módszerei:viselkedésmódosító technikák (pozitív és negatív megerősítés, pozitív, negatív büntetés, klasszikus és operáns kondícionálás, habituálás, deszenzitizálás, stb.), állatorvosi beavatkozások – sebészet, gyógyszeres kezelések (pszichofarmakológia, hormonok, stb.), feromon terápia, alternatív módszerek, környezetgazdagítás
03.29. 4 óra A kutyák leggyakoribb viselkedési problémái, diagnosztika, kialakulás, csoportokba foglalás, jellemzők,videó felvételek