Az egyetem Szervezeti egységek Szülészeti Tanszék és Haszonállat-Gyógyászati Klinika

Szülészeti Tanszék és Haszonállat-Gyógyászati Klinika

Mellék
(1) 478 4100 / 8330
Fax
Vezető
Rátky József
Cím
1078 Budapest István u. 2.
Postázási cím
1400 Budapest Pf. 2
Helyszín
L épület I. emelet

Bemutatkozás

Felismerve a szülészetnek a gyakorlati jelentőségét, Plósz Béla kezdte el tanítani önálló tárgyként az állatorvosi szülészetet 1899-ben. Ő kezdte el a fantomoknak a használatát a szülészeti segélynyújtásban és vágóhídi borjaknak az alkalmazását a fötotomia gyakorlására. Ettől az időtől kezdődően az állatorvosi tevékenységnek jelentős részévé vált a kasztráció és az ovariektomia. Az egyik leghíresebb tanítványa és utóda Hetzel Henrik volt, aki több új területet vezetett be, mint például a meddőség megelőzése, az embrió fejlődés élettana és kórtana, vemhesség és ellés. A reprodukciós szervek fertőző betegségei, a reprodukciós bántalmakat előidéző helytelen takarmányozás és tartás és anyagforgalmi betegségek szintén részévé váltak a tárgynak. Hetzel kezdte el egy új szülészeti klinikának a megalapítását, ami 1930-ban nyílt meg. Az Ő utóda volt Bölcsházy Kálmán, aki számos hormonológiai módszert vezetett be, több szülészeti műszert fejlesztett ki és az intenzív tartási rendszerek által előidézett reprodukciós problémákkal is foglalkozott. Mind Hetzel és Bölcsházy több tankönyvet állított össze, amelyek az állatok szaporodásával és az állatorvosi szülészettel foglalkoztak. Mészáros Istvánnal együttműködésben, a tanszék következő vezetője id. Cseh Sándor szervezte meg az ország mesterséges termékenyítő hálózatát. Cseh Sándor indította el az állatorvostan hallgatók mesterséges termékenyítési technika elsajátítására történő gyakorlati képzését, több szülészeti és szülészeti műtéttani könyvet írt. Korai halála után Horváth György lett a tanszék vezetője. Az Ő kutatási aktivitása elsősorban a tőgygyulladás oktanára és kezelésére, valamint a tőgy egészségére irányult. A tanszék 1973-ban költözött a jelenlegi helyére és Haraszti Jánost választották a tanszék vezetőjének. Az Ő vezetése alatt jelentős előrelépés történt a klinikai – kémiai és az endokrinológiai eljárások tekintetében, valamint a biotechnológiai kutatások terén, beleértve az embrió átültetést. Haraszti János után Zöldág László lett a tanszék vezetője, aki nagy érdeklődéssel fordult a kisállatok szaporodásbiológiája és az andrológia felé. 1994 óta Solti László vezette a tanszéket. Az Ő kutatási aktivitása több területre is kiterjedt, mint például az új immun-analitikai eljárások (CBPA, RIA és ELISA) kidolgozása és gyakorlati bevezetése, továbbá részt vett az egyik legfontosabb szaporodás-biotechnológiai eljárás, az embrióátültetés hazai bevezetésében is. A szaporodás-biotechnológiát először egy újonnan megindított fakultatív tárgy keretében oktatta, amelynek alapismereteit később a graduális képzésbe is beépítette. Solti László 17 év után 2011-ben adta át a tanszék irányítását ifj. Cseh Sándornak.