Az egyetem Szervezeti egységek Szülészeti Tanszék és Haszonállat-Gyógyászati Klinika

Szülészeti Tanszék és Haszonállat-Gyógyászati Klinika

Mellék
(1) 478 4100 / 8330
Fax
Vezető
Rátky József
Cím
1078 Budapest István u. 2.
Postázási cím
1400 Budapest Pf. 2
Helyszín
L épület I. emelet

Bemutatkozás

A Szülészeti Tanszék és Haszonállat-gyógyászati Klinika tanszékvezetője 2020 óta Prof. Dr. Rátky József.

A tanszéken 30 munkatárs dolgozik jelenleg, ebből 4 klinikus állatorvos, 5 PhD-hallgató, 1 tanszéki állatorvos, 3 adjunktus, 1 docens, 1 tudományos munkatárs, és 4 egyetemi tanár, közülük 3 az MTA tagja. Az ő munkájukat 10 szaksegéd és asszisztens, illetve 1 tanszéki előadó segíti.

A Szülészeti Tanszék két kötelező tantárgyat oktat magyar és angol nyelven az állatorvos hallgatók számára a IV., illetve V. évfolyamon. Az egyik tárgy a Szaporodásbiológia és biotechnológia, a másik a Haszonállatgyógyászat. Mindkét tantárgy 3 féléven keresztül kerül leadásra elméleti órák, illetve gyakorlatok, plenáris előadások formájában. A kötelező tárgyak mellett számos fakultációt is indítanak a Tanszék munkatársai (Andrológia és asszisztált reprodukció, Klinikai endokrinológia, Állatorvosi neonatológia, Hajlamosító tényezők hatásai a szarvasmarha peripartális időszakában) ezen kívül a biológus MSc képzésben is részt vesznek egy kötelezően választandó tantárggyal (Szaporodásbiológia, biotechnológia és szintetikus biológia).

A Tanszék klinikus állatorvosai és oktatói két klinikán dolgoznak, a budapesti campus Kisállat Klinika szülészet részlegén, illetve az Üllőn található Haszonállatgyógyászati Klinikán. Mindkét klinikán az állatorvosi munka mellett és azzal szervesen összefonódva folyik a hallgatók gyakorlati képzése. Ezen kívül Ráckeresztúron található egy tenyészbika telep, ahol szintén gyakorlati oktatást tudnak biztosítani a hallgatók számára. A Tanszék oktatási tevékenységéhez tartozik a IV. éves hallgatók Nyári orvoslási gyakorlatának szervezése, lebonyolítása.

A Tanszék munkatársai két kutatócsoportba szerveződve végzik kutatómunkájukat, az Andrológiai és Asszisztált Reprodukciós Kutatócsoport vezetője Prof.Dr. Cseh Sándor, a Haszonállat-gyógyászati Kutatócsoport vezetője Prof.Dr.Szenci Ottó. A kutatócsoportok munkáját a Tanszék laboratóriumai segítik: Andrológiai és Asszisztált Reprodukciós Laboratórium, Diagnosztikai Laboratórium és Endokrinológiai Laboratórium.