Teljes létszámmal rajtolt az Állatorvostudományi Egyetem kisállatgyógyász asszisztens képzése. A szakképzett állatorvosi asszisztensek megléte elengedhetetlen egy jól működő rendelőben. Egy jól képzett asszisztensre sokkal több feladatot rá lehet bízni, így szerves része lehet a napi rutinnak.
A most induló képzésről dr. Veres Adrienn Mercédesz PhD-hallgatóval, a képzés egyik szakmai vezetőjével beszélgettünk.
Miért indította el ezt a képzést az Állatorvostudományi Egyetem?
Az állatorvoslásban egyre elterjedtebb az az általunk is támogatott tendencia, mely szerint az állatorvosi asszisztenseknek egyre szerteágazóbb feladatokat kell elvégezniük a mindennapi ellátásban.
Az állatorvosoknak természetesen hozzá kell adniuk a tudásukat, de azokat a manuális-, napi szintű rutinfeladatokat – mint sebkezelés vagy vérvétel – elvégezhetik az asszisztensek is. Ennek köszönhetően sokkal gördülékenyebb az ellátás, és lényegesen több feladatot el lehet egyszerre végezni egy rendelőn belül.
Egy jól működő praxisban nem lehet az asszisztens szerepét csak arra korlátozni, hogy az orvos keze alá dolgozva csupán megfogja az állatot, hanem szerves részét kell képeznie a napi rutinnak. Az orvosok pedig több bizalommal kell, hogy az asszisztensek felé forduljanak. Ehhez a bizalomhoz pedig elengedhetetlen a megfelelő szaktudás. Ez a képzés pedig megadja azt a hátteret, ami ehhez a tudás megszerzéséhez szükséges.
Kik választhatják ezt a képzést?
A most induló képzésünkre olyan személyek jelentkeztek, akik már asszisztensként dolgoznak valamely állatorvosi rendelőben, de olyan résztvevők is beiratkoztak, akik csupán állatbarátok, de új hivatásként tekintenek erre a szakmára.
Különösen nagy érték, a többi hasonló képzést nyújtó intézménnyel szemben, hogy itt a résztvevők egyetemi közegben egy olyan magas színvonalú oktatásban vehetnek részt, ahol a magyar állatorvosképzés legkiválóbb oktatóitól szerezhetik meg a tapasztalati tudást.
Az előadások többsége a graduális állatorvosképzés alapjául szolgáló tananyagokból áll össze, így összetettebbek, naprakészebbek más hasonló intézmények anyagaival szemben.
Hogyan épül fel a képzés?
A felnőttképzés hivatalosan 204 órából áll, ami nagyjából 3 hónapot jelent az összes gyakorlattal együtt. Az előadásokat és szervezett gyakorlatokat pénteken és szombaton tartjuk, így azok sem szenvednek hátrányt, akik már aktív dolgozók. A képzési struktúra összeállításakor arra is törekedtünk, hogy időben ne húzzuk szét a képzést, hogy a résztvevők folyamatosan inspirálva és motiválva legyenek, végig érjék őket impulzusok, ezzel is csökkentve a lemorzsolódás lehetőségét.
A képzés során a résztvevők egy hetet töltenek az egzotikusállat klinikánkon, szintén egy hetet a kisállatklinikán, majd egy újabb hetet egy külső állatorvosi rendelőben. Az összes többi óra az egyetemen zajlik.
Miben nyújt többet ez a képzés?
Mi vagyunk az egyetemi oktatói központ a hazai állatorvoslásban. Bár elsőre soknak tűnhet a csoport létszáma, adott az infrastruktúránk és az oktatói bázisunk ahhoz, hogy egy nagyobb létszámú képzést is megfelelő minőségben biztosítsunk.
A fontosabb, illetve manuális képességeket bemutató témákat kiscsoportos rendszerben ismerhetik meg a résztvevők, így biztosítva mindenkinek a lehető leghatékonyabb tanulási lehetőséget.
A képzés tervezésekor nagy hangsúlyt fektettünk a gyakorlati képzésekre is, szem előtt tartva, hogy egy asszisztensnek elsősorban nem az elméleti hátteret kell tudnia (bár erre is törekszünk), hanem azt, hogyan működjenek hatékonyan együtt az állatorvossal. Így az asszisztensek felelősségteljes részévé válhatnak a rendelőben folyó munkának és ez kiváló alapja lehet a mai magyar állatorvos társadalom fejlődésének is.
Szeretnénk azt erősíteni az állatorvoslásban is, ami a humán orvoslásban is jellemző, amely szerint egy asszisztens több feladatot is ellát, éppen ezért szeretnénk, ha az állatorvos asszisztensek szabadabb kezet kapnának, mert így sokkal szervezettebb és kooperatívabb rendszer uralkodna minden rendelőben.
A képzésen készült további képekért látogasson el a következő oldalra.
Bővebb információ:
https://univet.hu/hu/hallgato/tovabbkepzes/kisallatgyogyaszati-asszisztens