A nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő színvonalú magyarországi állatorvosképzés egyetlen hazai intézményeként mindig különös gondot fordítottunk arra, hogy az állatorvosképzés nagyjainak méltó emléket állítsunk. A több mint 230 éves múlttal rendelkező egyetemünk elismert oktatók és kutatók egész sorát adta hazánk és a világ állatorvos-tudományának.
Dr. Plósz Béla, a hazai lótenyésztés meghatározó alakjának, a modern állatorvosi sebészet megteremtőjének több évtizedes munkássága előtt tisztelegve az Állatorvostudományi Egyetem szobor elhelyezését tervezi az egyetem parkjában, amelynek elkészítésével járó költségek egy részét támogatók önkéntes felajánlásaiból szeretné biztosítani.
Dr. Plósz Béla 1863. május 19-én született Pesten, negyedik gyermekként érkezett a Plósz családba. 1882-ben sikeres érettségi vizsgája után beiratkozott a Magyar Királyi Állatorvosi Tanintézetbe. Az intelligens és szorgalmas ifjúra már a hallgatói évek során felfigyeltek tanárai, ennek köszönhetően professzora, Azary Ákos meghívta tanszékére gyakornoknak. Állatorvosi oklevelét 1885 júniusában szerezte meg.
1891-ben a Pesti Egyetem Bölcsészettudományi Karán doktori címet szerzett. Nyugat-európai tanulmányútjáról visszatérve – ahol rengeteget tanult, látott és hatalmas gyakorlati tapasztalatra tett szert – megbízták a sebészeti klinika irányításával, 1897 áprilisában kapta meg nyilvános rendes tanári kinevezését és megbízását a Sebészeti Tanszék vezetésére.
Munkatársaitól megkövetelte a műtéti aszepszis (a kórokozókat a betegtől távol tartó módszerek összessége) maradéktalan betartását, amely azt eredményezte, hogy klinikáján minimálisra csökkent a sebfertőzések és a műtéti szövődmények száma. Az aszepszis biztosítása, a kötelező bódítás, valamint a helyi és a vezetéses érzéstelenítés bevezetése lehetővé tette a komolyabb mellkasi és hasi műtétek elvégzését is, amelyeket Plósz előtt senki sem végzett.
A sebészetet modern szemlélettel oktatta, előadásait, betegbemutatóit oktatótáblákkal, preparátumokkal és mozgóképekkel színesítette. Számos új műtéti megoldás kidolgozása és több új sebészeti eszköz, illetve műszer megalkotása is fűződik nevéhez. Lovakon végzett műtétjeivel országos hírnévre tett szert, neve az Osztrák- Magyar Monarchia ménesbirtokain és lósportköreiben egyaránt fogalommá vált.
1899-ben a főiskola vezetése megbízta a szülészet oktatásával, bár ezernyi elfoglaltsága volt, termékeny szelleme az állatorvosi szülészet tanítása terén is brillírozott. Nagy hangsúlyt fektetett a szarvasmarhák meddőségének tanulmányozására, nélkülözhetetlennek tartotta, hogy idővel egy önálló szülészeti tanszék alakuljon.
Az 1900-as évek elejétől a Magyar Lovaregylet állategészségügyi tanácsadójaként, majd 1925-től a Földművelésügyi Minisztérium országos lótenyésztési főigazgatójaként tevékenykedett. Kitartó munkájának köszönhetően az ország lóállománya „magához tért”, fejlődésnek indult, a lóexport is megkezdődött.
1939-ben, 75 éves korában, vonult végleg nyugalomba. A II. Világháború bombázásai miatt egy pincében húzta meg magát, ahol tüdőgyulladást kapott, majd a szíve is felmondta a szolgálatot, 1945. január 6-án hunyt el.
Amennyiben az Állatorvostudományi Egyetem kezdeményezésével azonosulva Ön is szívesen támogatná a szobor elkészítését, kérem, lehetőségeihez mérten járuljon hozzá, hogy a modern állatorvosi sebészet megteremtőjének méltó emléket állítsunk.
A támogatást Alapítványunk számlaszámára történő átutalással teheti meg, amelyhez a szükséges információk a következők:
Alapítvány neve: EQUUSVET Hallgatói Kulturális és Szociális Alapítvány
Alapítvány bankszámlaszáma: OTP Bank 11707024 – 20437925
A közlemény rovatban, kérem, tűntessék fel: Dr. Plósz Béla szobor
Köszönjük megtisztelő adományukat, és várjuk Önöket a szobor április végére tervezett ünnepélyes avatására, amelynek időpontjáról a későbbiekben küldünk értesítést.