A Szülészeti Tanszék és Haszonállat-gyógyászati Klinika kisállat szülészettel foglalkozó klinikusai számára a közelmúltban elméleti és gyakorlati részt egyaránt magában foglaló továbbképző programot tartottunk, melynek keretében kollegáink elsajátíthatták a kutyában alkalmazott endoszkópos transzcervikális mesterséges termékenyítési technikát.
A tréning programot Dr. Bruce Christensen DVM, MS, DACT professzor úr tartotta. Christensen professzor egészen a közelmúltig a kaliforniai Davisben, ló- és kisállat szaporodásbiológiát, szülészetet és asszisztált reprodukciót oktatott. Két évvel ezelőtt jött el az egyetemről és jelenleg egy állatorvosi rendelőt üzemeltet, melynek működési területe a ló és kisállat szaporodásbiológia és asszisztált reprodukció. 2018-ban jelent meg az általa szerkesztett „Small Animal Practice” című összefoglaló mű, ami a kisállat szaporodásbiológia, szülészet és asszisztált reprodukció legaktuálisabb kérdéseivel foglalkozik, az említett területeken tevékenykedő gyakorló kollegák tollából megjelent fejezetek segítségével.
Kutyában a transzcervikális, intrauterin, közvetlenül a méhbe történő inszeminálásnak alapvetően két módja ismert. Az egyik megoldás, amikor egy merev katétert a nyakcsatornán át bevezetnek méhbe. A katéternek (pl. az un. norvég katéter, amit rókán fejlesztettek ki) a cervixbe, majd a nyakcsatornán való átjuttatását a hasfalon keresztül manuálisan próbáljuk segíteni. Ez gyakran nehézségbe ütközik, különösen nagy testű kutyák esetében, vagy ha a páciens nem együttműködő. A másik megoldás, amikor az endoszkóp által biztosított vizuális kontroll mellett egy rendkívül kis átmérőjű katétert vezetünk be a cervixbe, majd azon keresztül a méhtestbe, ami után következhet a spermának a befecskendezése.
A transzcervikális, intrauterin, közvetlenül a méhbe történő mesterséges termékenyítés viszonylag új eljárásnak számít. Kidolgozásakor a fagyasztott spermás termékenyítések esetében ajánlották az alkalmazását. Ma már azonban nem csak a mélyhűtött termékenyítő anyag bejuttatásánál javasolt az alkalmazása, hanem a tapasztalatok szerint gyenge sperma (alacsony spermiumszám, gyenge motilitás stb.) esetében is a technika eredményesen vethető be, ezért a tulajdonosok részéről rendkívül nagy az érdeklődés.
A speciális endoszkóp megvásárlása révén a Szülészeti Tanszék kisállat klinikai egysége bővíthette az általa, a betegellátás keretében nyújtott szolgáltatások körét. Az oktatás szempontjából is hasznos a beruházás, hiszen a hallgatóknak bemutatható az új, a külföldi tapasztalatok szerint gyorsan terjedő asszisztált reprodukciós technika.
Beszámoló: Prof. Dr. Cseh Sándor MTA Doktor tanszékvezető és Dr. Müller Linda PhD hallgató, klinikus