Önéletrajzírási tanácsadás, jogi és munkaügyi támogatás, szakmai mentorálás vagy stresszkezelési technikák – csupán néhány a Veterinary Ireland szolgáltatásai közül, amelyekről Finbarr Murphy, a szervezet vezetője tartott előadást az ír hallgatóinknak az Állatorvostudományi Egyetemen.
„A legjobb csapat az ír csapat” – vezette fel az eseményt Dr. Bartha Tibor, nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettes. Mint mondta nincs még egy ilyen ország, amelynek a nagykövete eljönne az Állatorvostudományi Egyetem tanévnyitó és -záró eseményeire. Ez is mutatja mennyire összetartó a közösség.
Az egyetem célja, hogy minél több területen támogassa hallgatóit, ennek érdekében adott teret a Veterinary Ireland szervezetnek is, hogy bemutassák tevékenységüket a Budapesten tanuló ír hallgatóinknak.
A Veterinary Ireland szervezet célja az állatorvosok, sebészek képviselete Írországban, valamint az állatorvosi szakma támogatása, elősegítve az állategészségügyi és állatjóléti szolgáltatások fejlődését. A szolgáltatásaik széles skálája az önéletrajz- és karriertanácsadástól, a jogi segítségen át a szakmai mentorálásig számos területet lefed. Szakmai továbbképzésekkel segítenek a kötelezően előírt kreditek (CVE) megszerzésében is.
Előadásában Finbarr Murphy kitért a kedvtelésből tartott állatok, a lovas szektor, valamint a nagyállat praxisokkal kapcsolatos fejlesztésekre Írországban, mint a tudásmegosztás lehetőségének megteremtése az állatorvosok között, tanácsadói hálózat kialakítása, vagy akár konkrét megelőző programok, vakcinázási protokollok felállítása.
A résztvevők hallhattak néhány érdekes adatot az ír állatorvosi szakmával kapcsolatban, úgy, mint a fizetések, a regisztrált állatorvosok száma vagy a farmok és az állatállomány összetételének változása az elmúlt években. Fizetések terén a bemutatott felmérések alapján legjobban a magán praxis jövedelmez (partnerként vagy tulajdonosként), itt akár 87 ezer eurós éves jövedelemmel is számolhatnak a végzettek, míg az állami szektorban közel 71 ezer euró az átlagfizetés. Az állatorvosi asszisztensi pozíciókban is több mint 47 ezer eurós éves fizetésről számoltak be az ír piacon dolgozók.
A hallgatóság nagyrésze nagyállat vagy lovas területen szeretne elhelyezkedni, ez összhangban áll a szervezet tagjainak összetételével, hiszen nagy részük lovakkal vagy az agráriumban, nagyállatokkal dolgozik. Előadása végén Finbarr Murphy ismertette a tagsággal járó előnyöket, amelyek között a szakmai támogatáson túl a VetAP (Veterinary Assistance Programme) révén akár a stresszkezelésben vagy a mentális egészség megőrzésében is kapnak segítséget a praktizáló állatorvosok.
Az előadás után Lydia Langley, az Állatorvostudományi Egyetem 2008-ban végzett ír hallgatója, a Veterinary Ireland Companion Animal Society (VICAS) elnöke mesélt a szervezet által nyújtott végzés utáni képzési lehetőségekről. Kiemelte – utalva a korábban említett mentális, egészségmegőrző szolgáltatásokra –, hogy hamarosan indítanak egy új weboldalt, ahol a végzettek a saját területükön dolgozó más állatorvosoktól kérhetnek segítséget, támogatást.
Az előadások végén néhány tippet is kapott a hallgatóság, hogyan érdemes nekivágni a munkakeresésnek frissen végzett állatorvosként. Érdemes csatlakozni az adott ország állatorvos közösségeihez, szervezeteihez, ahol majd dolgozni szeretnének. Gyűjtsenek annyi kontaktot, amennyit csak tudnak, hiszen a kapcsolati háló elengedhetetlen egy jó állás megszerzéséhez. Ugyanígy a jó önéletrajz és motivációs levél is alapvető szükséglet, így érdemes ezen a területen is segítséget, támogatást kérni. Fontos a forrás is, hogy hol keresnek állást, ehhez is szolgált néhány hasznos tippet Lydia Langley a megjelent hallgatóknak. Jelenleg számos jó állás várja a fiatal állatorvosok jelentkezését Írországban – néhány éve ez még nem volt így – ezért érdemes alaposan átgondolni és időt szánni a megfelelő pozíció megtalálására.