Egyetemünk üllői campusa – szinte a főváros szomszédságában – kiváló környezetet kínál olyan közösségi programok rendezésére is, mint amelynek az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) munkatársai voltak a részesei június 15-én. Az ELKH Titkárság szakmai napja legattraktívabb részének természetesen a hálózat dolgozóinak fogathajtó versenye bizonyult, de kulturális élvezetekből sem volt hiány.
Az ELKH-t 2019. augusztus 1-jével a magyar tudományos élet alappillérét jelentő, központi finanszírozású, független kutatóhálózat irányítására és működtetésére hozták létre. A hálózat tizenegy kutatóközpontjának és hét kutatóintézetének, továbbá egyetemeken és más közintézményekben működő 116 támogatott kutatócsoportjának kutatói – köztük az Állatorvostudományi Egyetem munkatársai – a matematikai és természettudományok, az élettudományok, illetve a bölcsészet- és társadalomtudományok legváltozatosabb területein végeznek alap- és alkalmazott kutatásokat.
Bizonyára sokuknak okozott mégis meglepetést, hogy az Alföld peremén, a szomszédos Ócsán található a román stílusú magyar építészet egyik legfontosabb emléke, a premontrei szerzetesrend Szűz Mária tiszteletére emelt bazilikája, amely közel fél évezred óta református templom. Itt kezdődött a szakmai nap eseménysorozata, majd az építmény melletti Öregfalut látogatták meg a résztvevők. A 62 portából álló falurészt, amelynek településszerkezete több száz éves, 1975-ben helyezték védelem alá.
A nap az Üllői Lóklinikán folytatódott, ahol Dr. Sótonyi Péter egyetemi tanár, rektor fogadta a vendégeket, majd Dr. Bodó Gábor egyetemi tanár, a Lógyógyászati Tanszék és Klinika vezetője ismertette tevékenységüket, bemutatva a diagnosztikai lehetőségeket forradalmian bővítő CT és MRI berendezéseket és mindezek szakavatott alkalmazóját, Dr. Nagy Annamária egyetemi docenst. Nagy tetszést keltett a látogatók előtt a lófutópad, de még ennél is látványosabb volt a klinika patkolókovácsának, Ormándi Zsoltnak a bemutatója.
A Klinika után az egyetemi tangazdaságba sétáltak a résztvevők, ahol ebéd várta őket és azt követően az egyetemi nóniusz-fogattal szervezett kettesfogathajtó versenyen vehettek részt a bátor önkéntesek. A fogathajtó versenyt Dr. Bokor József tudományos igazgató, az ELKH Irányító Testületének alelnöke nyerte meg, a második helyen Lévai Kitti végzett, a dobogó harmadik fokára Vazul Ágnes állhatott, a segédhajtó Kaszta Attila volt.
A lovak után a Dóramajori Tangazdaság marháival és juhaival ismerkedtek vendégeink, majd borkóstolóval ért véget nap, melyről az élmények sorával gazdagodva távozhattak a látogatók.
Fotók: Horváth Anikó (Fényfotó)