Szeretettel és tisztelettel köszöntötték 90. születésnapja alkalmából Dr. Bodó Imrét október 7-én az Állatorvostudományi Egyetemen. Hogy mennyire érvényesült a hely szelleme ezen az eseményen, azt jól érzékeltette a professor emeritust elsőként köszöntő Dr. Sótonyi Péter rektor. Az egyetem vezetője ugyanis leszögezte, Dr. Tormay Béla (az ő nevét viseli az ünnepségnek otthon adó előadó), Dr. Ujhelyi Imre, Dr. Wellmann Oszkár, Dr. Csukás Zoltán, Dr. Horn Artúr és Dr. Bodó Imre egy olyan sor, amilyenből nemigen van még egy a világon.
– Csak igen kevés ember képes az elmélet és a gyakorlat olyan hihetetlen mértékű ötvözésére, mint az ünnepelt, aki 1974-ben ismertem meg az Állattenyésztési Tanszéken, ahová Horn Artúr hívására érkezett Herceghalomról – tette hozzá Dr. Sótonyi Péter. – Köszönöm a sorsnak, hogy megismerhettem, tanítványa és kollégája lehettem. Dr. Bodó Imre példát adott szakmából, hivatásból magyarságból és hitből. Nagyon sajnálom, hogy amikor nyugdíjba vonult, az akkori vezetés nem alkalmazta nyugalmazott egyetemi tanárként. Munkájának ugyanis óriási hatása volt a magyar állattenyésztésre!
Az egyetem vezetője oklevéllel és a parkban felállított puli kicsinyített másával köszöntötte a professzort, feleségének pedig virágcsokorral kedveskedett.
Dr. Gáspárdy András, az Állattenyésztési, Takarmányozástani és Laborállat-tudományi Intézet tanszékvezető egyetemi docense, az ünnepség levezetője elmondta, hogy az eseményt, amely a MÁSZ Állattenyésztéstörténeti Szakbizottsága ünnepi ülésének is tekinthető, online követhették az érdeklődők bárhol a világon. Hozzátette, Dr. Bodó Imre a Duna menti Állatfajták Nemzetközi Génmegőrző Egyesület létrehozója, első elnöke, most tiszteletbeli elnöke.
Az ünnepeltet Dr. Battay Márton, az Egyetem főtitkára laudálta.
Dr. Bodó Imre 1932. október 4-én Budapesten született. Édesapja, Bodó Imre Kászonból, a Hargita és Kovászna megyék határán elterülő településről származott. A Ludovika Akadémia növendéke volt, később az örkénytábori Magyar Királyi Lovaglótanár-képző és Hajtóiskolában végzett. Tanított a Ludovikán, az örkénytábori iskolában és Gödöllőn is.
Az ifjú Bodó Imre Kőszegen kezdte tanulmányait a katonai reáliskolában. Második világháborús hadifogság után a piarista gimnáziumban tanult tovább és érettségizett 1951-ben Jelenits István osztálytársaként.
1956-ban Gödöllőn szerzett kitüntetéses mezőgazdasági mérnök oklevelet, majd 16 évig dolgozott különböző mezőgazdasági üzemekben, Herceghalmon, Iregszemcsén, végül a Hortobágyi Állami Gazdaság főállattenyésztőjeként. Ekkor már 7 gyermeket neveltek feleségével elég nomád körülmények között. A gyerekek jó taníttatása érdekében tértek vissza először Herceghalomba, majd Budapestre.
Az Állatorvostudományi Egyetemen 1974-ben adjunktusként kezdett dolgozni, tíz évvel később lett tanszékvezető egyetemi tanár. A magyar szürke marha megmentése mellett – ami hazánk kimagasló értékét őrizte meg – nevéhez kötődik az egyetemi jelképpé vált Csatlós bika szobrának felállítása.
Nyugdíjba vonulása után Debrecenben lett egyetemi tanár, 2013-tól az ÁTE professzor emeritusa. Egyetemi doktori fokozatát 1967-ben, a kandidátusit 1977-ben szerezte meg. 1991-től az MTA doktora. Az ÁTE idei doktoravató ünnepségén fia, Dr. Bodó Gábor professzor az Egyetem Aranygyűrűjét vette át, ő maga pedig Életfa díjban részesült.
Dr. Gálfi Péter professzor szerint Dr. Bodó Imre igaz ember, jó nevelést kapott, jó példát mutattak neki, és ehhez tartotta magát egész életében – zárta méltatását Dr. Battay Márton.
Az ünnepség Nagy Géza gondolataival folytatódott. A Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesületének elnöke leszögezte, hogy Dr. Bodó Imre munkájával és családjával teljes kiteljesedést ért el. Köszönetet mondott neki a fajta megmentéséért, és azért, hogy az Anker Alfonz lefektette alapokon tovább haladva olyan tenyésztési programot alkotott, amellyel ezt a fajtát vissza lehetett hozni a pusztulás széléről. Végül az egyesület létrehozásáért fejezte ki háláját, majd Maróti-Agóts Ákossal közösen átadták az ünnepeltnek A magyar szürke szarvasmarha című kötet negyedik, javított és bővített, a 90. születésnap alkalmából elkészült kiadását, amit Gyulai Katalin tervezett meg.
Dr. Bodó Imrét videóüzenetben köszöntötte Peter Dovc, a Ljubljanai Egyetem professzora, végül Dr. Bodó Gábor professzor a család részéről osztotta meg gondolatait. Szüleik bátorságra, kitartásra, önfegyelemre, becsületességre, tisztességre, az adott szó betartására tanították a gyermekeket.
Nem túlzás azt írni, hogy az eseményen megjelentek túláradó szeretettel töltötték együtt a közel két órát, aminek a másik felében kötetlen formában már a Nádaskay Béla tanulóterem szolgált helyszínül.
Fotók és szöveg: Balázs Gusztáv