Németh László szerint „A népek emlékezete a hagyomány.” Az Állatorvostudományi Egyetem egyik hagyománya a csendes megemlékezés 1956 egyetemi áldozatairól.
Ez történt 2022. október 24-én este is, amikor többen – tanárok, egyetemi dolgozók és hallgatók – szép számban gyűltek össze a Zimmermann-előadóban, meghallgatni Dr. Sótonyi Péter rektor rövid visszatekintését a 66 éve az országban és az alma materben történtekre, majd gyertyát gyújtottak és az István utcai kampusz parkjában halkan elsétáltak a Kémia Tanszék épületéhez, ahol Tatay Zoltán állatorvostan-hallgató emlékhelye található.
A történetet – az elsősök kivételével – mindenki ismerheti.
Tatay Zoltán (1936-1956), aki költő szeretett volna lenni, de szülei kívánságának eleget téve az Állatorvostudományi Főiskolára iratkozott be, október 24-én fehér köpenyben indult a 32-esek terére sebesülteket menteni, de egy géppisztolyból leadott golyósorozat kioltotta az életét, örök mementóként hívva fel a figyelmet arra, hogy a segíteni akarás, és annak az orvosi jelképe, a viselet, szinte mindig hordoz magában kockázatot. Abban az időben ideiglenes nyughelyre talált az egyetemen; a Kémia Tanszék előtt temették el. Ma erre az eseményre emléktábla hívja fel a figyelmet, amit 2006-ban helyeztek el az épület falára.
A forradalom másik áldozata Bóna Zsigmond (1930-1957) volt, akit ugyan harmadéven tanulmányi okból kizártak a főiskoláról, s felcserként dolgozott a pomázi állatorvos mellett, de minden reménye megvolt a visszakerülésre, mert 1956. december 28-án beadta a visszavételi kérelmét, amit el is fogadtak 1957 január 14-én, de őt akkor már letartóztatták. 1956-ban ugyanis a pomázi nemzetőrség parancsnokává választották. 1957-ben halálra ítélték és február 12-én felakasztották.
Emlékezetük része az egyetem hagyományainak.
Dr. Náray-Szabó Gábor akadémikus, a Marek József Alapítvány kuratóriumának elnöke és tagjai közül dr. Fazekas Sándor korábbi földművelésügyi miniszter és dr. Bajkai István ügyvéd e hagyomány tisztelőiként vettek részt a gyertyás felvonuláson.
A Tatay Zoltán Állatorvostan-hallgatói díjat idén Madarász Noémi HÖK elnöknek adta át az Egyetem rektora és Dr. Szieberth Gergely, a Magyar Állatorvosok Világszervezetének elnöke.
E nap után már az elsősök is ismerhetik ezt a hagyományt, rajtuk is múlik a fennmaradása.
Fotók és szöveg: Balázs Gusztáv