A legrangosabb állami tudományos elismeréssel, Széchenyi-díjjal ismerték el a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Prof. Dr. Horváth Tamás, a Yale Egyetem tanszékvezetője és a budapesti Állatorvostudományi Egyetem kutatóprofesszora tevékenységét.
Prof. Dr. Horváth Tamás 1967-ben született Nagykőrösön, nős, négy gyermek édesapja. Harmadik generációs állatorvosként 1992-ben szerzett doktori diplomát a budapesti Állatorvostudományi Egyetemen. Tudományos pályafutását az Anatómia Tanszéken kezdte, majd az Amerikai Egyesült Államokban, a Yale Egyetem Orvosi Fakultásának Gyermekgyógyászati és Nőgyógyászati Intézetében, illetve a Neurobiológiai Intézetnél posztdoktori ösztöndíjasként neuroanatómiai kutatásokat végzett. 1999-ben kapja meg egyetemi docensi kinevezését a Neurobiológiai Intézetben. PhD fokozatot 2000-ben, a Szegedi Tudományegyetemen, biológiai tudományokban szerzett. 2005-től a Yale Egyetem Összehasonlító Gyógyászati Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára és számos világhírű kutatóintézet vendégprofesszora, illetve az Állatorvostudományi Egyetem Anatómiai és Szövettani Tanszékének kutatóprofesszora.
Prof. Dr. Horváth Tamás kutatási területe a központi idegrendszer endokrin szabályozásában betöltött szerepének vizsgálata, valamint a perifériás szervek idegrendszeri hatásainak elemzése. Úttörő munkát végzett a hypotalamus azon magcsoportjainak feltárásában, amelyek a táplálkozás, az energiaforgalom és az elhízás szabályozásában játszanak kiemelt szerepet. Az elmúlt időszakban fő érdeklődési területe a homeosztázis neuroendokrin szabályozása, különös tekintettel az anyagcsere-rendellenességekre, mint például az elhízás és a cukorbetegség, valamint az anyagcsere-jelek hatása a magasabb agyi funkciókra és a neurodegenerációra. Jelenleg aktív kutatási programja van a szinaptikus plaszticitás szerepének a perifériás hormonok központi idegrendszerre gyakorolt hatásának közvetítésében. Tanulmányozza a mitokondriális membránpotenciál szerepét a normál és a kóros agyi funkciókban, különös tekintettel a mitokondriumok akut hatására a neuronális transzmisszióban és a neuroprotekcióban. Kombinálja a klasszikus neurobiológiai megközelítéséket, beleértve az elektrofiziológiát és neuroanatómiát, endokrin és genetikai módszerekkel, hogy jobban megérthetővé váljanak a biológiai események a szervezet szintjén.
Prof. Dr. Horváth Tamás Egyetemünk Anatómiai Tanszékének kutatóprofesszora, jelenleg az éhség öregedésre gyakorolt hatásának vizsgálatára irányuló kutatásainkban vesz rész. Emellett bekapcsolódott a graduális és posztgraduális oktatásunkba, valamint doktoranduszaink képzésébe is. Tudományos eredményei mellett Egyetemünk hallgatói számára kiemelten fontos a lehetőség, amit Horváth professzor személyes jelenléte, példája nyújt. Előadásai során ugyanis nemcsak kutatásainak eredményeit ismerteti, hanem betekintést nyújt a világ élvonalába tartozó kutatási stratégiákba és tudományos diákkörös hallgatók témavezetését is vállalja.
Prof. Dr. Horváth Tamás tevékenységével nem csak az Állatorvostudományi Egyetem, de a hazai felsőoktatás egésze sokat nyer, mivel széleskörű tudományos érdeklődése a neurobiológia mellett szaporodásbiológiai, endokrinológiai kutatásokra is kiterjed. Kutatási eredményei a világ legnevesebb szaklapjaiban jelennek meg, tevékenysége nemzetközi tekintetben is kimagasló. Szerepel a világ legtöbbet idézett kutatóinak listáján, a több tudományterületet együttesen számba vevő úgynevezett cross-field kategóriában rendelkezik olyan sokat idézett publikációkkal, amelyek alapján bekerült a legjobb 1 százalékba. 2002-ben a Szent István Egyetemen egyedüliként elnyerte a Szent-Györgyi Albert ösztöndíjat.