Default view
Hírek VI. Országos Állategészségügyi Verseny döntő – avagy így zajlott ez az eseménydús 3 nap szervezői szemmel

VI. Országos Állategészségügyi Verseny döntő – avagy így zajlott ez az eseménydús 3 nap szervezői szemmel

Idén március 3. és 5. között zajlott a VI. Országos Állategészségügyi Verseny döntője, amire a jelentkezett csapatok és a szervezői gárda már hónapok óta készült, hiszen megelőzte ezt 3 online forduló, valamint az elmaradhatatlannak számító kreatív feladatok. Az egész őszi félévet felölelő online vetélkedés során a középiskolás diákok rengeteg új információval lettek gazdagabbak a természettudományok területén.

Idén a kettő, legmélyebben feldolgozott téma a lovak és leggyakoribb betegségeik, valamint az állatok és emberek közös parazitái voltak. Ezen kívül a versenyzők megismerkedtek az első feladatlapban a munkakutyák világával, a baktériumokkal és festésükkel, a szarvasmarhák bejelentési kötelezettség alá tartozó betegségeivel, és végül egy egzotikus állatokkal kapcsolatos feladatot is megoldottak. A második fordulóban előkerült a veszettség, az egyik legrettegettebb zoonózis betegség, szólt egy feladat az immunrendszerről, a sertések tartástechnológiájáról, és egy, a házikedvencek klinikai vizsgálatával foglalkozó feladat is színesítette a feladatlapot. A végső, harmadik fordulóban élelmiszereink biztonságának olvashattak utána, majd gyakorlatiasabb vizekre eveztek, s egy röntgenképekkel kapcsolatos feladatot kellett megoldaniuk, utána a már hagyománnyá vált Zállatorvos videóelemzős feladat következett, aztán a gyógyszertan rejtelmeibe merülhettek el, végül pedig egy növényhatározással zárták le az online fordulók sorozatát.

A kreatív feladatok során egy videót kellett készíteniük az állatokkal kapcsolatos sztereotípiákról, valamint egy prezentációt kellett írniuk, aminek témáját a NÉBIH-vel közösen készítettük: a versenyzőknek a „Maradék nélkül” programba kellett becsatlakozniuk, és a program során szerzett tapasztalataikról kellett írniuk. Ezekből a feladatokból alakult ki a végleges pontszám és a legjobb 10 csapat sorrendje.

A döntő első napján Üllőn a tangazdaságban és a nagyállatkórházban várták érdekes programokkal a versenyzőket és a szervező csapat egy részét. Megérkezésünk után Dr. Harmat Levente tartott előadást a szarvasmarhákról, majd a versenyzők ki is próbálhatták a rektális vizsgálatot. A diákok nagyon lelkesen vetették bele magukat a feladatba. Ezután a társaság kettévált, s egy, a szervezők által megalkotott lovas állomáson következett a ló teljes körű bemutatása, festéssel, játékos kérdésekkel és matricagyűjtéssel.

Ezzel egy időben Dr. Csepreghy Anna tartott a nagyállatok klinikai vizsgálatáról előadást, ahol a diákok kipróbálhatták a vérvételt szarvasmarhából, és még tüdőhatárokat is kereshettek. Az ebéd elfogyasztása után a két csapat megcserélődött, majd a program végeztével a busz újra a Marek József Kollégium felé vette az irányt.

A visszaérkezés után a versenyzők elfoglalták szobáikat, majd nemsokára következett a vacsora és az ünnepélyes megnyitó, ahol Dr. Ózsvári László Rektorhelyettes Úr köszöntötte a versenyzőket és tartott beszédet. A Rektorhelyettes Úr nyitóbeszéde után a Hortobágyi Madárkórház állatorvosa látogatott meg minket és adott elő a munkájukról, az előadás végeztével pedig elkezdődött a vacsora, amit a kollégiumban a szervezők készítettek a versenyzőknek. A vacsora után kötetlen beszélgetés következett, előkerültek a társasjátékok, igazán jó hangulat kerekedett.

A szombat reggel a már hagyománnyá vált anatómia plenárissal kezdődött a nap, a versenyzők végig nézhették egy kutya boncolását. Ezután következtek az állomásos feladatok. Idén az Anatómiai és Szövettani Tanszék, az Élettani és Biokémiai Tanszék, az Élelmiszer-higiéniai Tanszék, a Kórélettani és Onkológiai Tanszék, illetve a Belgyógyászati Tanszék és Klinika szerveztek egy-egy állomást. Ezúton szeretnénk megköszönni az oktatóknak: Dr. Reinitz Lászlónak, Dr. Mátis Gábornak, Dr. Darnay Líviának, Dr. Berta Annának, Dr. Sterczer Ágnesnek, Dr. Vizi Zsuzsannának és Dr. Boros Mártonnak, hogy elvállalták a felkérésünket, és 5 szuper állomást hoztak létre a versenyzőknek! Mindenki nagyon élvezte!

Délután a versenyfeladatok megoldása után Dr. Fodor Kinga interaktív előadását hallgathattuk meg az állatvédelem témakörében. Szeretnénk neki is megköszönni, hogy elfogadta a felkérésünket, s ebben a számunkra is fontos témában osztott meg a versenyzőkkel gondolatébresztő dolgokat. Az előadás után a csapat visszatért a kollégiumba, ahol már várt mindenkit a vacsora, utána pedig kedvére maradhatott mindenki kártyázni, beszélgetni.

Vasárnap a mindent eldöntő döntőre ébredtünk, reggeli után a versenyzők elfoglalták a Hallgatói Központban felállított 11 állomásos versenyhelyszínt. A 10 csapat mellett idén is minden állomáson megmérette magát a kísérőkből alakult csapat is. Az állomásokon a versenyzők megmutathatták, mennyi mindenre emlékeznek az online fordulókból, mennyire figyeltek oda a pénteki üllői előadásokon. Ezen kívül néhány támogatónk – az Alphavet, a Tolnagro, a Duo-Bakt és a Hortobágyi Madárkórház – is készült egy-egy állomással, valamint egy kis gyakorlatot is csempésztünk a feladatok közé, az egyik állomáson megismerkedhettek egy kicsit közelebbről a műtéti varrással, ki is próbálhatták mindannyian.

A verseny végeztével kora délután hirdettünk eredményt, ahol első helyen végzett a Biologists csapata, másodikak lettek a Színjátszólepkék, a harmadik helyet a Pótány Csóker csapata foglalhatta el, a különdíjat pedig az OTMGK2 zsebelte be. Szeretnénk megköszönni a támogatóinknak, az Egyetemnek és Rektor Úrnak, hogy segítették a verseny idei létrejöttét is, valamint szeretnénk megköszönni tanárainknak, akik közreműködtek a döntő három napja során, hogy minél színesebb programokkal fogadhassuk a versenyzőket, és nem utolsó sorban köszönet a szervezőknek, akik idén is idejüket áldozták arra, hogy egy ilyen színvonalas versenyt tudjunk a középiskolások számára alkotni!

Országos Állategészségügyi Verseny Szervezői

 

 

 

Fotók: Radványi Zoltán Photography