Default view
Események Kutyatartó Mesterkurzus indul

Kutyatartó Mesterkurzus indul

Regisztráció ITT.

Az első ízben megvalósuló „One Health” (Egy egészség) fókuszú kutyatartó mesterkurzusra az Állatorvostudományi Egyetemen kerül sor 2023. október 16-20. között.

A képzés szakmai partnerei: a Semmelweis Egyetem Egészségfejlesztési Központ, a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) Kutyavezető-képző és Állatfelügyeleti Főosztály, a Magyar Szolgálati Kutyákért Alapítvány és az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) Kutyás Szolgálati és Állatvédelmi Tagozat.

A képzés tárgyai a következők:

Kutyaegészségügyi ismeretek (16 óra):

Érintett témák röviden: kutyaanatómia, betegségek, ivartalanítás, táplálás, sérülések és elsősegély, viselkedés és viselkedészavarok

A kutyatartás humán egészségügyi vonatkozásai (4 óra):

Érintett témák röviden: keresőkutyák, mentőkutyák, harapásos sérülések, zoonózisok, eljáró szervek és eljárásrend

A kutyatartás és kutyakiképzés jogi háttere, állatvédelmi és kommunikációs vonatkozások (10 óra):

Érintett témák röviden: állatvédelmi alapok, a kutyatartásra vonatkozó jogi szabályozás, eljárások, kárfelelősség, kommunikáció a kutyatartókkal, állatkínzás és tiltott állatviadal

A kutyakiképzés múltja és jelene (10 óra)

Érintett témák röviden: a kutyakiképzés története, iskolái, irányzatai (a pozitív irányzattól a klikkeren és tükörmódszeren át a hagyományos irányzatokig); munkakutyázás, szolgálati kutyatartás, kriminálkinológia, kutyatámadások, kutyaválasztás

Konfliktusok megelőzése és kezelése (egész napos):

Gyakorlat, a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) Dunakeszi bázisán

A tudományos állatorvosi és jogi háttér ismertetését követően fontosnak tartjuk többféle kiképző módszer bemutatását is, mintegy palettaszerűen, annak érdekében, hogy a résztvevők maguk választhassanak az egyes módszerek között.

A kutyatartó mesterkurzus gyakorlati képzését az ország történetében először, egy rendkívüli helyen, a rendőrség kutyás kiképző központjában (ROKK) tartjuk, amely lehetőséget ad a szolgálati kutyázás világának megismerésén túl, a konfliktusmegelőzés és a kutyatámadások elhárítása gyakorlati fogásainak megismerésére, illetve az azok elkerülésére való felkészülésre. A résztvevők az elméleti képzésen megszerzett tudásukat fogják tudni a gyakorlati képzésen elmélyíteni konkrét esetek elemzése és izgalmas gyakorlati foglalkozások útján.

A képzés szakmai felelőse az Állatorvostudományi Egyetem részéről: Dr. Vetter Szilvia PhD., külsős szakmai felelőse: Sándor Ferenc Alex kutyatréner.

Sándor Ferenc Alex, a képzés külsős szakmai felelőse, új generációs kutyakiképző, aki problémás kutyák rehabilitációjára, szocializációjára és a gazdák segítésére szakosodott. Professzionális munkáját, jóval második diplomájának megszerzése után, több mint 10 éve kezdte, menhelyeken és kutyaiskolákban. Etológiát a Cambridge Ethology Institute-nál tanult. Szívesen tart előadásokat, prezentációkat és nyilvános beszédet a viselkedésmódosításról és más, kutyákkal kapcsolatos témákról. Az állatok jólléte és a kiegyensúlyozott, természeti világgal való harmonikus életre való törekvés vezette el a One Health szemlélethez.

A „One Health” („Egy Egészség”) koncepció az egészség és a jóllét 21. századi, multidiszciplináris megközelítése, amely azon a felismerésen alapul, hogy az egészségügyi problémák az embereket, az állatokat és a környezetet egyaránt veszélyeztetik.

A „One Health” koncepció kiemelt fontosságú a kutyatartásban, kutyakiképzésben is, mert:

    • mind a kutyások, mind a nem kutyások elemi érdeke a békés egymás mellett élés, amelynek alapja a jól szocializált kutya és a jogkövető, kutyáját kontrollálni képes gazda;
    • társadalmi érdek a harapásos balesetek számának csökkentése;
    • állatvédelem nem képzelhető el embervédelem nélkül, és fordítva, az állatbántalmazás az emberek elleni erőszak előszobája, illetve mutatója;
    • engedelmes, szelíd kutyák könnyebben lelnek gazdára a menhelyeken, az engedelmességgel nő a menhelyi kutyák gazdásodási esélye is, és csökken az utcára kerülés valószínűsége.

2023. augusztus 29. – TV2 MOKKA: