1951. szeptember 8-án alapult meg a Gyógytornászok Világszövetsége, melynek emléket állítva 1995 óta minden évben ezen a napon kitüntetett figyelmet kap a fizioterápia, ami nem más, mint a természet energiáival történő kezelés. Főbb elemei:
- masszás, passzív kimozgatás
- gyógytorna, stabilizációs- és járásgyakorlatok
- ingerkezelés
- mágnes-, fény-, lézer-, és hidroterápia
- ultrahang
Tévedés lenne azonban azt gondolni, hogy a mozgásszervi problémák kezelésében megkerülhetetlen módszer csak a humán gyógyászatban mutat jelentős eredményeket. A fizioterápia társállataink esetében is eredményes lehet ortopédiai és neurológiai megbetegedések kezelésében, valamint olyan speciális esetekben, amikor műtéti beavatkozás valamely oknál fogva nem kivitelezhető. Így ez a terápia ma már az állatorvoslásban is egyre nagyobb teret kap. Az állatgyógyászatnak főként olyan betegségek esetén egyre fontosabb eleme, mint például:
- neurológiai megbetegedések
- ízületet érintő problémák
- izom- és ínbetegségek
- műtét esetén felkészítés és rehabilitáció
- fájdalomcsillapítás
- időskori problémák
- optimális testsúly beállítása
Fontos kiemelni azonban, hogy a fizioterápia sikere a szakember felkészültségén túl nagyban múlik a gazdin is. Lényeges elem ugyanis, a terápiás javaslatok otthoni betartása, ami szemmel láthatóan növelheti a rendelőben történő kezelések hatásfokát. Terapeuta és gazdi így egy csapatot alkotva segíti a szeretett kisállat rehabilitációját.