A 237. tanévét nyitotta meg az Állatorvostudományi Egyetem szeptember 4-én, Budapesten. Ünnepi beszédet Dr. Sótonyi Péter rektor és Dr. Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter, országgyűlési képviselő mondott. Köszöntötte a résztvevőket Dr. Hankó Balázs Zoltán innovációért és felsőoktatásért, továbbá Dr. Nobilis Márton élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár. Az eseményen jubileumi okleveleket vettek át a 70, 65, 60 és 50 éve végzett állatorvosok.
– Jó ma egyetemistának lenni Magyarországon, különösképpen az Állatorvostudományi Egyetemen. Aki ide belép, hivatásra nyer képesítést, megélheti a nemzetközi környezetben való tanulást – hangsúlyozta az ünnepség első köszöntőjében Dr. Hankó Balázs Zoltán innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár. Az intézmény kutatói részesei a nemzetközi együttműködéseknek. A kormányzat, ahogyan eddig, úgy a jövőben is minden támogatást megad az egyetem fejlődéséhez.
Az államtitkár kifejtette, versenyképességi fordulat valósul meg az egész magyar felsőoktatásban. A kutatók és oktatók élhetnek azokkal a lehetőségekkel, amiket az egyetemi autonómia és a megemelkedett finanszírozás nyújt. Az idei felvételi adatok azt tükrözik, hogy egyre többen kívánnak részesévé válni a felsőoktatásnak, hiszen az egyetemisták közössége ma jelképesen hazánk nyolcadik legnépesebb városát alkotja. Kifejezte reményét, hogy 2030-ra lesz magyar egyetem a világ legjobb 100 egyeteme között, továbbá három olyan hazai egyetem, amely Európa első száz univerzitása között szerepel. Ugyancsak az évtized fordulójára eléri a 80 ezret a hazánkban tanuló külföldi egyetemisták száma.
Az ünnepségen bejelentették, hogy Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter elismerő oklevelet adományozott Bendik Bernadett gazdasági főigazgató asszony részére áldozatos munkájáért, amellyel hozzájárul a modellváltó felsőoktatási intézményrendszerünk sikeres működéséhez. Az oklevelet Dr. Hankó Balázs Zoltán adta át munkatársunknak.
– 236 éves Alma Materünk méltó ünnepe a mai nap, hiszen soha nem volt olyan magas az állatorvosképzésre felvettek száma, mint idén – kezdte tanévnyitó ünnepi beszédét Dr. Sótonyi Péter rektor. – A magyar nyelvű állatorvosképzésre hatszoros túljelentkezés mellett 452 átlagpontszámmal 184 hallgató, az angol nyelvű kutató zoológusképzésre 29 hallgató jutott be és 260 újonnan felvett diák kezdi meg tanulmányait az angol, illetve német nyelvű képzéseken.
Az egyetem vezetője szeretettel, tisztelettel és megilletődve köszöntötte a rubin-, vas-, gyémánt- és aranydiplomákat átvevő kollégákat. Hangsúlyozta, hogy a gyökerek meghatározó szerepet játszanak az állatorvosi közösség identitásának alakulásában.
Beszédében Dr. Sótonyi Péter arra is kitért, hogy az oktatás és kutatás színvonalának emelése és a nemzetközi rangsorokban történő előbbre lépés érdekében számos nagyberuházás történt és történik az egyetemen, amely a Kormányzat támogatásának köszönhetően a jövőben szinte teljesen megújul.
– Az építkezések első fázisában 145 éves épületek nyerik vissza teljes körű rekonstrukció révén eredeti fényüket, és 2024 tavaszán újra birtokba vehetjük a legkorszerűbb műszerekkel felszerelt tanszékeinket. Bízunk benne, hogy a kész tervek alapján folytatódhatnak a további fejlesztések is – hangsúlyozta Dr. Sótonyi Péter. – Patinás intézményünk az állatorvosképzés területén Európa egyik legjobbja, amit remélhetőleg 4. alkalommal is újra bizonyíthatunk a két hét múlva kezdődő európai akkreditációnk során.
– Soha el nem múló örömünk – emlékeztetett az egyetem vezetője –, hogy 2016. július 1-től visszanyertük önállóságunkat, amely lehetővé tette, hogy az elsők között a modellt váltó egyetemek közé kerüljünk és a Marek József Alapítvány fenntartásában működjünk tovább. Képzésünk, oktatási struktúránk változatlan maradt, a magyar hallgatói létszámot az elmúlt évekhez képest több, mint 50 százalékkal növeltük. Fenntartónk meghirdette a Marek József Ösztöndíjat, amelynek célja a haszonállat-gyógyászattal és élelmiszerlánc-biztonsággal foglalkozni kívánó állatorvosok számának jelentős bővítése.
Az elsőéves hallgatókhoz fordulva Dr. Sótonyi Péter elmondta, hogy az állatorvos és a zoológusképzésben is hármas célt követ az egyetem. Ezek a választott szakterület műveléséhez szükséges alapok biztosítása, az emberi méltóság megbecsülésére, az élet etikájának tiszteletére történő törekvés és nem utolsó sorban a tudomány művelésére való igény felkeltése. A tanítás lényege az, hogy a hallgatók tudományos szemlélettel, alapos ismeretekkel, széleskörű műveltséggel felvértezve olyan szakemberekké váljanak, akik az élet változatos körülményei között becsülettel úgy állják meg helyüket, hogy tisztességére váljanak önmaguknak, és az egyetemnek.
Külön is köszöntötte az egyetem rektora az idegennyelvű hallgatókat: – Önök nemcsak családjuktól távol, de egy idegen országban, hazájuktól eltérő kulturális közegben kezdik meg tanulmányaikat, a hivatásuk gyakorlásához szükséges ismeretek elsajátítását. Ezért külön elismeréssel vagyok Önök iránt. Egyben bíztatom is Önöket, hogy az állatorvos-tudomány mellett éljenek a világváros Budapest által nyújtott lehetőségekkel, ismerkedjenek meg hazánkkal. Budapest mellett ismerjék meg országunk történelmét, gyönyörű vidékeit, hagyományait, kultúráját és őrizzék meg legjobb emlékezetükben.
Dr. Sótonyi Péter végül Sütő András gondolatát idézte: „Az idő a legdrágább anyag, amiből az életünk készül.” Közös alkotásra hívva az elsősöket arra kérte őket, hogy jól bánjanak az idejükkel, de sose feledkezzenek el azokról, akikért, és amikért élni érdemes, és időnként álljanak meg egy pillanatra.
Dr. Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter, országgyűlési képviselő köszöntőjében elmondta, a polgári értékeket mindig is bátran képviselő állatorvos társadalom tagjai előtt büszkeséggel jelenthetjük ki, hogy az egyetem minden szubjektív és objektív rangsor szerint az elitbe tartozik Európában és a világon. Az egyetem igazi ékköve a magyar felsőoktatásnak. Ez az intézmény az, ahol az állatorvos képzés rendhagyó módon a magyar mellett angol és német nyelven is folyik. A világ sok országából érkeznek ide hallgatók, hogy a legjobbaktól tanulhassanak. Ez a hely Európa közepe, ahol egy 1100 éves állattartó és állatszerető nemzet tudása hagyományai és kultúrája összpontosul. Köszönet az egyetemnek, hogy szívén viseli az állatorvos és biológus képzés hagyományait, aminek következtében az elsősök olyan intézményben tanulhatnak, melynek már a neve is garancia az átfogó tudásra és a legmagasabb szakmai színvonalra.
Napjainkban hazánk állategészségügyi szakembereinek számos kihívásra kell megoldást találniuk, és a betegségek mellett az állatvédelem is az állatorvosi hivatás fontos része- jelentette ki köszöntőjében dr. Nobilis Márton az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára. Megállapította, hogy az egyetem nem csak tudományos ismereteket nyújt, hanem közösséget is épít.
Az ünnepségen adta át az Állatorvostudományi Egyetem megújított hazai akkreditációját igazoló tanúsítványt az intézmény vezetőjének Dr. Csépe Valéria, a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke.
A jubilálók nevében Dr. Holló Sándor főállatorvos mondott köszönetet a diplomák adományozásáért. 1918-tó1 2023-ig 11 családtagja választotta hivatását. A 12. jövendő állatorvos a tanévnyitón tett hallgatói esküt.
Az eseményen az állatorvosi tudományok doktorává fogadták Dr. Albert Ervint, Dr. Csöndes Juditot, Dr. Dékay Valériát, Dr. Fehér Orsolyát, Dr. Földi Dorottyát, Kulcsárné Dr. Petrilla Jankát, Palkovicsné Dr. Pézsa Nikolettet és Dr. Zólyomi Dorottyát. Dr. Makra Zita a habilitált cím használatára jogosító oklevelet vette át.
Az egyetemi „Jó tanuló, jó sportoló Ösztöndíjat” ebben az évben Koren Anikó tájékozódási futó és Berde Viktória sportlövő nyerte el.
Kimagasló tanulmányi eredményük és a közösségért végzett munkájuk alapján a kultúráért és innovációért felelős miniszter nemzeti felsőoktatási ösztöndíjban részesítette Ambrus Dorottyát, Balkó Esztert, Baranyi Katát, Csebella Zsófiát, Fazekas Fruzsinát és Szalai Lucát.
A Dr. Hajdu Gusztáv alapítvány okleveleit a 2022/2023. tanévben elért tanulmányi eredményeik alapján Farkas Ábel Húr, Keszeli Adrienn Aliza, Putnoki Vivien, Kiss Daniella Panna és Babits Emma Léda kapták.
A Bonafarm hallgatói ösztöndíjban részesült Fodor Vivien.
A Royal Canin hallgatói ösztöndíjait Ambrus Dorottya, Barnácz Franciska Veronika és Huber Fanni Sára nyerte el.
Fotó és szöveg: Balázs Gusztáv
Az ünnepség felvétele visszanézhető: https://univet.hu/hu/tanevnyito-unnepseg-2023/
További fotókért kattintson IDE. – A fotókért köszönet Kárpáti Zsuzsannának.
Az eseményről tudósított az M1 híradója:
Valamint a Kossuth Rádió Krónika című műsora: