Default view
Hírek Hőgyes – Aujeszky Emlékérmeket adtak át a Szent-Iványi – Binder Napon

Hőgyes – Aujeszky Emlékérmeket adtak át a Szent-Iványi – Binder Napon

A Magyar Zoonózis Társaság, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal november 7-én, Budapesten rendezte meg az idei Szent-Iványi – Binder Napot. Az eseményen tudományos előadások hangoztak el, megemlékeztek a 90 éve elhunyt Aujeszky Aladár világhírű állatorvosról és orvosról, a veszettség elleni kutatások úttörőjéről és átadták a Hőgyes – Aujeszky Emlékérmeket. A szakmai elismerésben idén Dr. Forgách Petra, az Állatorvostudományi Egyetem Járványtani és Mikrobiológiai Tanszékének adjunktusa és Dr. Jankovics István orvos, virológus részesült, aki a tanszék immunológia munkacsoportjával együttműködésben végez kutatásokat.

A nap első felében a madárinfluenzavírusok evolúciójáról Dr. Bálint Ádám (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ÁDI Baromfi és Sertés Virológiai Laboratórium), a mezőgazdasági dolgozók zoonotikus fertőzések elleni védelméről Dr. Kudász Ferenc (Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Főosztály) tartott előadást.

A szünet után A HIV-pandémia eredete – nyomozómunka és modellezés címmel Dr. Müller Viktor (ELTE Biológiai Intézet és Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium) előadása következett.

Aujeszky Aladár halálának 90. évfordulóján a tudós életútját és teljesítményét Dr. Krisztalovics Katalin, a Magyar Zoonózis Társaság elnöke méltatta. Arra is kitért, hogy az Állatorvostudományi Egyetem, a Magyar Sertésegészségügyi Társaság és a Magyar Zoonózis Társaság október 19-én emléktáblát állított a Harminckettesek terén található lakóházának falán.

Az idei Hőgyes – Aujeszky Emlékérmesek közül elsőként Dr. Forgách Petrát laudálta Dr. Fodor László, Egyetemünk professzora.

Dr. Forgách Petra 2003-ban szerzett cum laude minősítésű állatorvos-doktori diplomát. Már tudományos diákkörös hallgatóként részt vett az Egyetem Járványtani és Mikrobiológiai Tanszéken folyó méhvírusokkal kapcsolatos kutatásokban, amelyek során elsajátította a molekuláris biológiai technológiák alapjait.

A diploma megszerzése után a tanszék virológiai munkacsoportjában kezdett dolgozni, 2004-től PhD hallgatóként, 2006-tól tudományos segédmunkatársként, 2012-től adjunktusként vesz részt a háziállatok vírusfertőzéseivel kapcsolatos oktatói, kutatói és diagnosztikai munkában. A „Hepatitis E vírus előfordulása hazai házi és vadon élő emlősökben; a vírustörzsek genetikai jellemzése” című PhD dolgozatát summa cum laude minősítéssel 2010-ben védte meg. 2018-től a virológiai munkacsoport vezetője, 2021-ben habilitált.

Kutatási tevékenysége keretében a háziméhekben és vadon élő beporzókban fertőzést okozó vírusok, az élelmiszerrel terjedő Hepatitis E vírus, a veszettség és az arbovírusok vizsgálatával foglalkozik, emellett klinikai és kutató kollégák felkérésére háziállatok és egzotikus állatok vírusos betegségeinek diagnosztikájában és kutatásában vesz részt. Projektvezetője vagy résztvevője volt hazai és nemzetközi együttműködéseket elősegítő pályázatoknak.

Oktatási tevékenységet két egyetemen végez. Az Állatorvostudományi Egyetemen magyar, angol és német évfolyamokban másodéven az Állatorvosi virológia című tantárgy felelőse; a magyar és a nemzetközi ötödéves évfolyamokban a Járványtan tantárgy előadója. Az ELTE TTK-n a Mikrobiológiai Tanszék felkérésére az Általános virológia elmélet és gyakorlat valamint az Állatorvosi virológia című tárgyak oktatási feladatait látja el.

Oktatói tevékenysége során 30 szakdolgozat és 3 tdk dolgozat témavezetője volt.

Latin és angol nyelvből középfokú, francia nyelvből alapfokú C típusú állami nyelvvizsgával rendelkezik. 2003 óta a Magyar Mikrobiológiai Társaság, 2004 óta a Magyar Zoonózis Társaság tagja.

Tudományos közleményeinek kumulatív impakt faktora meghaladja a 41-et, publikációi közül 15 Q1-es, 4 Q2-es 4 Q3-as minősítésű folyóiratban jelent meg, amelyekre több mint 500 független hivatkozást tartanak számon.

Hobbijai a nyelvtanulás – aminek keretében előbb a görög, majd a koreai nyelvvel ismerkedett –, a kertészkedés és a természetjárás. Hisz az élethosszig tartó tanulás és fejlődés szükségességében. Ennek szellemében 2022-ben diplomát szerzett a BME Mérnöktovábbképző Intézet minőségügyi mérnök, minőségügyi szakmenedzser felsőszintű tanfolyamon.

A Hőgyes – Aujeszky Emlékérem odaítélésével a Magyar Zoonózis Társaság egy, a virológia iránt messzemenően elkötelezett szakember oktató és kutató munkáját valamint szakmai, közéleti aktivitását ismeri el, hangsúlyozta Dr. Fodor László.

Az emlékérem átvétele előtt Dr. Forgách Petra Szúnyogok terjesztette flavivírusok Magyarországon – kérdések és kihívások címmel tartott előadást.

Dr. Jankovics István életútját Dr. Melles Márta epidemiológus méltatta, majd Influenza: kérdések és újabb kérdések címmel a virológus tartott előadást.

Dr. Jankovics István általános orvosi diplomáját 1979-ben vette át a SOTE-n. Kutatási feladatként a vírusok által okozott betegségek diagnosztikájának javításán és a fertőző betegségek elleni immunterápiák fejlesztésén dolgozott.

Pályája kezdetén a szakma nagyjai voltak a mesterei, tőlük sajátította el a virológia minden csínját-bínját, de talán ettől is többet, a szakma csodálatát, szeretetét, a kutatás izgalmát.

Tudása fejlesztésére külföldi lehetőségek is adódtak: 1986-ban a bécsi egyetem virológia tanszékén, 1989-ben a párizsi Pasteaur Intézetben a biotechnológiai osztályon, 1991-ben Washingtonban, ahol az influenza oltóanyag gyártását, ellenőrzését és a minőségbiztosítás működését tanulmányozta.

Tudását mindvégig hazájában kamatoztatta.

1980-tól részt vett az influenza elleni oltóanyag előállításában és ellenőrzésében, majd 1988-tól a termelés és ellenőrzés irányítását végezte. 2005-2011 között az Országos Epidemiológiai Központ, Légúti Vírus Osztályának osztályvezető főorvosaként dolgozott.

Nagy szakmai kihívás, de egyben nagy lehetőség is volt számára a madárinfluenza vakcina elkészítése. Az oltóanyag sikeres kifejlesztéséért 2005-ben szakmai elismerésként a Népegészségügyért emlékplakettet, állami elismerésként a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta.

2010-ben az influenza pandémiában végzett munkájáért Semmelweis-díjban részesült. Ekkor tüntette ki őt az Országos Epidemiológiai Központ Tudományos Tanácsadó Testülete a Takátsy-díjjal.

Dr. Melles Márta kiemelte: Nap mint nap látjuk, hogy Dr. Jankovics István megvalósítja, amit Marcus Aurelius római császár tanácsolt: „Szeresd a magad kis mesterségét, amibe beletanultál és találd benne kedvedet.”

 

Fotók és szöveg: Balázs Gusztáv