2023. december 15-én tartotta Továbbképzési diplomaosztó ünnepségét az Állatorvostudományi Egyetem. Az ünnepség alkalmával 58 hallgató vehette át a szakirányú végzettségét igazoló oklevelét. Az immár nyolcadik alkalommal meghirdetett Lovastanár (hippológus) szakot 2007 óta összesen 139 fő végezte el, most 26 főnek gratulálhatott Prof. Dr. Sótonyi Péter. A 2022-ben először indult Állatvédelmi szakállatorvos szakirányú továbbképzést 32 kolléga teljesítette.
Prof. Dr. Sótonyi Péter rektori köszöntőjében kiemelte, szívéhez nagyon közelálló okleveleket adhat át, melyek mindkét vállfaja oktatási és ismeretterjesztési teendőket is megkövetel a birtokosaitól. Ezeket ő, személy szerint a legszebb értelmiségi feladatok közé sorol.
Bár az emberiség több ezer éve védi az állatokat, az állatvédelmi szakállatorvos diplomát első alkalommal bocsátja ki az egyetem. A szakállatorvosok ezen a képzésen olyan komplex tudományos ismeretek birtokába kerültek, amelyek kiteljesítik a korábban megszerzett tudásukat, elősegítve az állatfajok megmaradását, környezetünk védelmét. Az állatvédelemben rendkívül nagy szükség van az állati szervezet felépítésének, működésének, betegségeinek ismeretére, a klinikai tudásra. Éppen ezért az állatorvosoknak vezető szerepet kell vállalniuk ezen, a jogászok, rendőrök, kriminalisztikai szakemberek és a civil szervezetek szoros együttműködését feltételező területen. Napjainkban az állatvédelem jelentőségét a társadalom is felismeri, mindinkább igényli és elismeri.
Az egyetem rektora azt is hangsúlyozta, hogy a lovakról való gondoskodás szintén meghatározó feladata az egyetemnek és ez, a tevékenység az ő életében is alapvető. A lovas gyakorlati ismeretek oktatása egyidős a 236. tanévét folytató intézménnyel. Az Állatorvostudományi Egyetem kiemelkedő nemzetközi tudományos hírnévvel rendelkezik, valamint a lovasoktatás terén egyedülálló oktatói karral büszkélkedhet. Oktatói közösségünk magában foglalja a Magyar Tudományos Akadémia tagjait, négy világbajnokot, a magyar lovassport két mesteredzőjét, szakedzőket és olimpikonokat, a képzés irányítója pedig Lázár Vilmossal, a Magyar Lovassport Szövetség elnökével karöltve, maga Prof. Dr. Sótonyi Péter.
Az elméleti és gyakorlati óráik alkalmával a hallgatók nem csak kiváló oktatóktól tanulhattak, de számos kiemelkedő lovas intézményt látogattak meg. Az Állatorvostudományi Egyetem Lóklinika és Tanszék-en a lógyógyászat, valamint a patkolástan alapjaival, a Nemzeti Lovardában lovasedzői mesterfogásokkal ismerkedhettek meg, de inspirációt nyújtott a Mezőhegyesi és a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtokok, továbbá a Lóska János Kisbéri ménese és a Dióspusztai Ménes is. A tananyag kiterjedt az állattudományokra és sporttudományokra, valamint olyan területekre, mint a lovasterápia, lósport, lovas turizmus, hagyományőrzés és lovasturisztikai vállalkozások szervezése.
Külön érdekesség, hogy ez a képzés nem igényel állatorvosi előképzettséget, a hallgatók különböző területekről érkezhettek. Találtunk idén jogászt, agrár-környezetvédőt, építészt, gépészmérnököt, állatorvost, orvost, közgazdászt, gyógytornászt a hallgatók között. A többségük azonban már gyermekkoruktól fogva kötődik a lovakhoz.
Azok, akik részt vesznek ezen a négy féléves képzésen, biztosak lehetnek benne, hogy magasan kvalifikált, sokoldalú műveltséggel rendelkező szakemberekké válnak és nem utolsó sorban piacképes diplomát szereznek, amely lehetővé teszi számukra lovasvállalkozás indítását és üzemeltetését, illetve lovastúra vezetést is. A képzést a Magyar Lovassport Szövetség is elismeri, így kvalifikációt biztosít az edzői vizsgához. A kurzus célja, hogy olyan szakembereket képezzünk, akik átfogó ismeretekkel rendelkeznek és széleskörű lovasműveltséggel.
Meghirdetett képzéseinkről itt tájékozódhat:
https://univet.hu/hu/oktatas/tovabbkepzes/folyamatbanlevo-tervezett-szakiranyu-tovabbkepzeseink/
Galériánk a diplomaosztóról itt megtekinthető.
Fotók a képzésről: