Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá 2021-ben online Dr. Sótonyi Péter rektor és Li Zhaohu a Huazhong Mezőgazdasági Egyetem elnöke. Két online workshopot követően a november 27-29-ig tartó látogatáson az első személyes találkozóra került sor Budapesten.
A dokumentum kifejezi a két fél érdeklődését a kutatók, hallgatók, tudományos információk és anyagok cseréje iránt, azzal a meggyőződéssel, hogy ilyen csereprogramok létrehozásával a kutatási és oktatási folyamatok mindkét egyetemen fejlődni fognak és a kutatók és hallgatók között erősödni fog az együttműködés.
Dr. Süth Miklós, rektori főtanácsadó, az Élelmiszerlánc-tudományi Intézet igazgatója, az együttműködés kapcsolattartója a kínai mezőgazdaság nagyságrendjének érzékeltetésére elmondta, hogy az ázsiai országban évente 700 millió sertést, 48,4 millió szarvasmarhát és 336 millió juhot és kecskét vágnak. A sajtfogyasztás kultúrája viszont még csak most alakul ki, ezt a tejterméket jelenleg jellemzően desszertként fogyasztják, Ausztráliából és Új-Zélandról vásárolják. Az élelmiszerpiaci lehetőségek tehát igen változatosak, különbözőek és nagy lehetőséget rejtenek az együttműködésre.
Kínában 86 egyetemen folytatnak állatorvosképzést, egyes becslések szerint már milliós nagyságrendben dolgoznak állatorvosok a népköztársaságban, de még további létszám emelésre van szükség a dinamikusan növekvő haszonállat és kedvtelésből tartott állatlétszám miatt. Az 1898-ban alapított wuhani székhelyű Huazhong Mezőgazdasági Egyetem kebelén belül működő állatorvosi kart Kína egyik legjobb állatorvos-képzőjeként tartják számon.
Vendégeink meglátogatták az Élelmiszerlánc-tudományi Intézetet, felkeresték a Dóramajori Tangazdaságot, a Lógyógyászati Tanszéket és Klinikát, a Haszonállat-gyógyászati Klinikát, a főváros szívében évi több tízezer esetet ellátó Kisállatklinikát. Megismerték az Egyetem oktatási, továbbképzési, kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységét.
Kínában nagy fellendülés tapasztalható a társállatok számában. Napjainkban 90 millió kedvtelésből tartott állat él a családok 15 százalékának tulajdonában, fele-fele arányban kutya és macska. Az életszínvonal javulásának is köszönhetően évi 10 százalékkal emelkedik az érintett családok aránya. Az állatorvoslás figyelme mind nagyobb mértékben irányul a kisállatok klinikai ellátásának fejlesztésére. Ezen a területen is nagy lehetőséget látnak az Egyetemünkkel való együttműködésben.