Default view
Hírek Sikeresen zajlott az Állatorvostudományi Egyetem Innováció az állategészségügyben című konferenciája

Sikeresen zajlott az Állatorvostudományi Egyetem Innováció az állategészségügyben című konferenciája

Az Állatorvostudományi Egyetem kutatói a november 29-én tartott konferencián közel 50 érdeklődő előtt mutatták be innovatív fejlesztéseiket. A közönség soraiban agrár- és állategészségügyi ipari szereplők mellett állami intézmények képviselői, valamint más egyetemek kutatói és innovációs munkatársai foglaltak helyett. Az esemény egyrészt az Innovációs Iroda létrehozása és működtetése az Állatorvostudományi Egyetemen, KFI tevékenységek és együttműködések ösztönzése érdekében című, 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00010 azonosítószámú, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott projekt zárókonferenciája volt, de e mellett a Magyar Tudományos Akadémia beválogatta a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatba, az NKFIH pedig a Területi Innovációs Platform eseményei között is regisztrálta.

Dr. Jerzsele Ákos tudományos és innovációs rektorhelyettes az Innováció a Fertőző állatbetegségek, antimikrobiális rezisztencia, állatorvosi közegészségügy és élelmiszerlánc-biztonság nemzeti laboratóriuma című projekt előrehaladásáról tartott előadást, amelyben az alprojektek és a fejlesztések eddigi eredményei mellett a One Health (egy egészség) elv fontosságát emelte ki. Ez a megközelítés azt hangsúlyozza, hogy a humán, az állati és a környezeti egészség egymással szorosan összefügg, ezért együtt érdemes kezelni, kutatni, és problémákra közös megoldást találni.

Dr. Pribenszky Csaba tudományos főmunkatárs, egyben az ÁTE Innovációs Irodájának szakmai vezetője az NKFIH által támogatott egyetemi innovációs ökoszisztéma pályázat eredményeit osztotta meg a közönséggel. A négy éves projekt alatt megtöbbszöröződött az ÁTE ipari kapcsolatainak száma, és kutatóink mintegy 110 millió forintot fordíthattak innovatív ötleteik fejlesztésére a Proof of Concept Alapnak nevezett, belső pályázatként működő programban. A rendezvény következő részében a 11, támogatást elnyert kutató közül hárman mutatták be fejlesztéseiket a konferencia közönsége számára.

Dr. Zenke Petra tudományos főmunkatárs az általa kifejlesztett genetikai gyorsteszt készülékről tartott előadást. Mind a berendezés, mind az eljárás újnak számít, és vadhúst feldolgozó üzemek illetve vendéglátó egységek, hentesboltok mellett vadászatra jogosult társaságok valamint nyomozó hatóságok is potenciális felhasználók lehetnek a szarvasfélék helyszíni ivarellenőrzésének igénye esetén.

Dr. Somoskői Bence tudományos főmunkatárs az on-site ELISA teszt kifejlesztésének eredményét prezentálta. Az eljárásnak köszönhetően helyben lehet bélsárból hormonszintet meghatározni, például szaporodásbiológiai vizsgálatokhoz, vemhesség megállapításához és követéséhez. Ez a megoldás legfőképpen (de nem kizárólag) vadállatok esetén előnyös, hiszen tőlük körülményes lehet vért venni.

Dr. Andócs Gábor tudományos főmunkatárs orvosi daganatkezelő plazmaberendezést, illetve annak eljárását mutatta be. A módszer egyik legjelentősebb előnye, hogy mélyebb szövetrétegekben is képes elpusztítani a daganatsejteket.

A szünet után az Óbudai Egyetem saját alapítású kockázati tőke társaságának pénzügyi vezetője, Khader Attila mutatta be az Obuda Uni Venture Capital Zrt. céljait és szolgáltatásait, majd az egészségügy globális innovációs trendjeibe engedett betekintést.

Dr. Tóth Tamás kutatóprofesszor, a Széchenyi István Egyetem, Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának dékánja a probiotikus hatású fermentált takarmányoknak a brojler tartásban megfigyelhető előnyei mellett sertéseknél a simaizomszövet elektromiográfiás (SMEMG) vizsgálatáról tartott előadást.

Dr. Kovács Katalin szintén a Széchenyi István Egyetemről érkezett. Az Informatika Tanszék vezetőjeként a kisállatok mozgásának és viselkedésének mesterséges intelligencia-alapú detektálására irányuló fejlesztéseik eredményeit prezentálta, amelyek várhatóan haszonállatok terén is alkalmazhatók lesznek.

Az esemény szakmai programját Prof. Dr. Mátyus Péter, az Állatorvostudományi Egyetem kutatóprofesszorának előadása zárta, aki az egyetemi gyógyszerinnovációra vonatkozó tapasztalatait osztotta meg a közönséggel.

 

A rendezvény a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma című pályázati konstrukcióján belül, az Állatorvostudományi Egyetem által elnyert, 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00010 számú projektjének támogatásával jött létre.

Fotók: Horváth Anikó- Fényfotó