Szabó Ábel nyerte és Huber Fanni Sára második helyezést ért el a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázatán. Hallgatóink kimagasló teljesítményének köszönhetően az Állatorvostudományi Egyetem kapta az intézményi különdíjat.
A program célja, hogy anyagi támogatással segítse az ágazat hosszú távú fejlődését szolgáló hallgatói kutatásokat, valamint ösztönözze a mezőgazdaság hatékonyabb, biztonságosabb modernizációját a fenntarthatóság jegyében. Ezzel összhangban, az évenként változó témakörök mindig az agrárágazat aktuális kérdéseire keresnek innovatív válaszokat. Így a 2023-as felhívás szerint a pályázók az alábbi kutatási témakörökben adhatták le munkáikat:
- élelmiszer gazdaság, élelmiszer alapanyagok, innováció a feldolgozásban, tárolásban, kereskedelemben
- precíziós gazdálkodás alapjai, technológiai fejlesztések, adatbázisok, digitális térképek, szaktanácsadás; gazdasági-társadalmi hatások
- adatalapú döntéselemzés a mezőgazdaságban
- mesterséges intelligencia használata a mezőgazdaságban
- fenntartható vízgazdálkodás és öntözés a mezőgazdaságban
- művelhető földterületek fenntartása, védelme
- édesvízi akvakultúra fejlődési lehetőségei
- fenntartható méhészkedés, méztermelés fejlődési lehetőségei
- kockázatkezelési módszerek fejlesztése az agrárgazdaságban
- megoldási javaslatok az agrárium kihívásaira (aszály, energia és alapanyagárak drasztikus emelkedése stb.
A felsoroltak közül számos kérdéskör egybecseng Intézményünk kutatási fókuszterületeivel ezért külön öröm számunkra, hogy a 2024. 01. 29-én megtartott díjátadón az Állatorvostudományi Egyetem két mesterképzésben résztvevő hallgatóját is a díjazottak között köszöntötték.
Szabó Ábel (MSC) a Növényi alapú antibiotikum alternatívák in vivo hatékonyságának meghatározása házityúk szalmonellózisa esetén című munkájával ért el 1. helyezést. Kutatásában a hústermelő állatok egészségmegőrzését szolgáló antibiotikumok hatékony helyettesítésére fókuszált. „Az állattenyésztésben alkalmazott antibakteriális szerek felhasználásának szigorítása következményesen maga után vonta az alternatív hatóanyagok iránti piaci igényt. A természetes alapú, növényi kivonatok ígéretes lehetőséget jelentenek az antimikrobiális tulajdonságaiknak, könnyű előállíthatóságuknak és gazdaságosságuknak köszönhetően, mindemellett pedig számos fogyasztói elvárásnak megfelelnek.”
Témavezető: Dr. Kerek Ádám ÁTE, Gyógyszertani és Méregtani Tanszék, egyetemi tanársegéd.
Huber Fanni Sára (MSC) kutatási területe A kurkumin acetamipriddel szembeni védő hatásainak vizsgálata mézelő méhekben. Szabó Ábellel azonos kategóriában 2. helyezést ért el. Dolgozatában kiemelte: „A méhek beporzásban játszott szinte kizárólagos szerepe miatt a gazdasági hatás megnyilvánul a különböző gyümölcsök, zöldségek, kisebb részben gabonák és takarmánynövények szaporodásának megvalósulásában. Az ökoszisztéma komplexitása miatt a méh populáció drasztikus csökkenésének környezetre gyakorolt hatása beláthatatlan következményekkel járhat, így a folyamatot mindenképpen vissza kell fordítanunk. A méhek védelme társadalmi, erkölcsi feladat is, mely tudatosság növelése a lakosság körében véleményem szerint nagyon fontos és áldásos tevékenység. (…) A gazdasági tényezőkön túl az emberiség erkölcsi felelőssége is a méhek védelme, hiszen nagyrészt emberi hatások nehezítik meg életben maradásukat, mely felett nem hunyhatunk szemet. A probléma jelentős már napjainkban is, így nincs vesztegetni való időnk a méhek védelmével kapcsolatban, mielőtt még visszafordíthatatlan folyamatoknak néznénk elébe.”
Témavezetők: Dr. Mackei Máté ÁTE tanszéki állatorvos valamint Dr. Mátis Gábor ÁTE egyetemi docens.
Az intézményi különdíjat az Állatorvostudományi Egyetem részéről Dr. Ózsvári László professzor úr vette át, aki öt éve vesz részt a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat szakmai zsűrijének munkájában. Az ösztöndíjpályázatra az elmúlt nyolc évben, három kategóriában (BSC, MSC, PHD) 380, idén pedig 47 tehetséges hallgató nyújtotta be színvonalas szakmai munkáját az ország egész területéről.
Ezúton is gratulálunk minden jelentkezőnek a remek kutatásaikhoz, kiemelve a díjazottakat valamint további eredményes kutatást kívánunk!