Default view
Hírek 1. helyezést ért el az Élelmiszerlánc-tudományi Intézet munkatársa, Kunszabó Atilla a II. Magyar Agrártudományi Doktoranduszok Szimpóziumán

1. helyezést ért el az Élelmiszerlánc-tudományi Intézet munkatársa, Kunszabó Atilla a II. Magyar Agrártudományi Doktoranduszok Szimpóziumán

A háztartási élelmiszerhulladékok csökkentési lehetőségeiről készített kutatásával első helyezést ért el Kunszabó Atilla, az Állatorvostudományi Egyetem Élelmiszerlánc-tudományi Intézetének doktorandusza, az Egyetemen megtartott II. Magyar Agrártudományi Doktoranduszok Szimpóziumán.

 

Közel ötven előadás, három terem, hét szekció és megannyi szakmai elismerés a rövid mérlege a 2024. február 16-án tartott, Kárpát-medencében agrártudományokat kutató doktoranduszok kutatási eredményeinek bemutatására lehetőséget kínáló eseménynek.

Kunszabó Atilla, az Állatorvostudományi Egyetem Élelmiszerlánc-tudományi Intézetének másodéves doktorandusza az Élelmiszertudományi, Növénytermesztési és Kertészettudományi szekcióban különösen fontos kutatási témáról, a Háztartási élelmiszerhulladékok csökkentési lehetőségeiről tartott előadást. (Témavezetők: Dr. habil. Süth Miklós, Dr. habil. Kasza Gyula.) Szekciójában 9 egyetemről további 17 kiváló doktorjelölt mutatta be kutatási eredményeit.

Atilla az Egyetem egy olyan kutatócsoportjának tagja, amely mind tudományos, mind pedig szakpolitikai szempontból rendkívül aktuális kérdéssel foglalkozik, hiszen az Európai Unióban jelenleg tagállami egyeztetés folyik kötelező érvényű élelmiszerhulladék-csökkentési célkitűzések megfogalmazásáról. A kutatási eredmények alapján hazánkban az elmúlt 6 évben 27%-kal csökkent az egy főre eső háztartási élelmiszerpazarlás. A fogyasztók a valós adatoknál mintegy 48%-kal alulbecsülik az élelmiszerhulladék mennyiségét, ugyanakkor a válaszadók többsége (77%-a) képes lenne háztartásában további csökkentésre. A kutatás rávilágított, hogy a fogyasztók eltérően észlelik a fogyasztásra eredetileg alkalmas, elkerülhető élelmiszerhulladékot és a fogyasztásra alkalmatlan, nem elkerülhető élelmiszerhulladékot. Ez szintén fontos kérdés, hiszen a jelenlegi jogszabály egyenértékű élelmiszerhulladékként tekint az elfeledett, romlott készételre és az emészthetetlen csirkecsontra.

Az előadásért nyújtott elismerés nemcsak személyes siker, hanem az Élelmiszerlánc-tudományi Intézet, valamint az Alkalmazott Élelmiszertudományi Tanszék kutatásainak jelentőségét is kiemeli az élelmiszerhulladékok csökkentése terén. Az élelmiszerpazarlás ugyanis globális kihívás, amely a fenntarthatóság és a környezettudatos gazdálkodás kulcskérdése. A tudományos közösség és a szakpolitika egyaránt prioritásnak tartja hatékony megoldások kidolgozását, amely Atilla kutatásának aktualitását is alátámasztja.

Az Európai Unió „Farm to Fork” (termőföldtől az asztalig)  stratégiája, valamint annak élelmiszerhulladék-csökkentési célkitűzései nemcsak a tagállamok szakpolitikáját és gazdasági gyakorlatait befolyásolják, de megfelelnek az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak is. A stratégia egyik célja, hogy 2030-ra jelentősen csökkenjen az élelmiszerpazarlás az EU-ban, amely nemcsak környezeti, hanem gazdasági és társadalmi előnyökkel is jár.

A szimpóziumon hét szekcióban bemutatott kutatások– az erdészettől kezdve a növénytermesztésen keresztül, az állatorvos- és állattenyésztési tudományokig – rávilágítanak az agrárszakemberek jelentős szerepére a jelen kor globális kihívásainak megoldásában, úgy mint az éghajlatváltozás mérséklése, a biodiverzitás megőrzése, az élelmiszer- és élelmezésbiztonság kezelése, vagy éppen az antimikrobiális rezisztencia visszaszorítása.

A II. Magyar Agrártudományi Doktoranduszok Szimpóziumának tehát  lehetőséget biztosít fiatal kutatók tudományos eredményeinek megosztására, szakmai karriert megalapozó kapcsolatok kialakítására, és a különböző tudományterületek közötti együttműködésre. Ezáltal nem csak a kutatók, hanem a szélesebb közönség számára is hozzáférhetővé válnak azok a tudományos ismeretek, amelyek hozzájárulhatnak az agrártudományok fejlődéséhez, a globális problémák megoldásához és a fenntartható jövő kialakításához.

Az Állatorvostudományi Egyetem további díjazott doktoranduszainak tudományos munkájáról sorozatunk további cikkeiben olvashat hamarosan.

A díjazottak teljes névsora:

Állatorvosi tudományok szekció

  1. helyezés: Dr. Kerek Ádám
  2. helyezés: Vörösházi Júlia
  3. helyezés: Dr. Boros Koppány

Különdíjasok:

  • Dr. Tráj Patrik
  • Dr. Várhidi Zsóka
  • Dr. Móritz Alma Virág

Állattenyésztési tudományok szekció

  1. helyezés: Dr. Bagi Melinda
  2. helyezés: Tóth Arnold
  3. helyezés: Reda Gebrehaweria

Különdíjasok:

  • Szalai Szilvia
  • Ndunguru Sawadi

Élelmiszertudományok szekció

  1. helyezés: Kunszabó Atilla
  2. helyezés: Matkovits Anna
  3. helyezés: Héjja Melinda

Különdíjasok:

  • Hajdú Péter
  • Sári Daniella

Növénytermesztési- és kertészeti tudományok szekció

  1. helyezés: Tóth Ariel
  2. helyezés: Allem Ammar
  3. helyezés: Szabó-Szöllösi Tünde Irén

Különdíjasok:

  • Tóth Ariel
  • Alahmad Tarek
  • Bozóki Boglárka

Erdészeti és vadgazdálkodási tudományok szekció

  1. helyezés: Király Éva
  2. helyezés: Zorkóczy Orsolya
  3. helyezés: Végh Péter

Különdíjas:

  • Katona Máté

Környezet- és természetvédelmi tudományok szekció

  1. helyezés: Füleki-Veress Aliz
  2. helyezés: Hirth Mirella
  3. helyezés: Marsi Irén

Poszterséta szekció

  1. helyezés: Dr. Pintér Krisztina
  2. helyezés: Shaikh Ayaz Mukarram
  3. helyezés: Boros Anikó

Különdíjasok:

  • Dr. Dobra Péter Ferenc
  • Fürész Attila