Lovak a Budavári Lovardában – anatómia, tenyésztés, képzés címmel tartottak érdekfeszítő előadásokat március 16-án a Budai Várban. A rendezvényből befolyt teljes összeget jótékonysági célra ajánlják fel a szervezők az iskolai keretek között működő lovas oktatás támogatására. Az eseményt megtisztelte részvételével Schmitt Pál, Magyarország korábbi köztársasági elnöke, kétszeres olimpiai bajnok tőrvívó, Makray Katalin, az Állatorvostudományi Egyetem zászlóanyja, olimpiai ezüstérmes magyar tornásznő és Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség elnöke, olimpiai bajnok úszó.
A program Prof. Dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektorának Élő Anatómia című előadásával kezdődött. A közönség egy órán át egyetemi hallgatónak érezhette magát, hiszen gólyáink a szeptemberi becsengetések után évről évre a Készenléti Rendőrség Lovas Alosztályának közreműködésével, lovak részvételével hallgatják első anatómia előadásukat az aulában. A különbség most csak annyi volt, hogy a lovak felvezetése előtt nem osztották ki az anatómia jegyzetet, amely a megtanulandó latin kifejezéseket tartalmazza. Dr. Sótonyi Péter, aki egyben a Magyar Lovassport Szövetség alelnöke is, a megszokott lendülettel, a lovak és a hallgatóság iránt megnyilvánuló szeretettel vezette be a közönséget e csodálatos állatok felépítésének titkaiba, egyben megköszönve a rendőrség hagyományos közreműködését az első egyetemi anatómia óra nagy sikerű lebonyolításában.
A szünetet követően Bevezetés a lótenyésztés világába, a gidrán és nóniusz fajták bemutatása címmel Papp István Tibor, a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségének elnöke, Mezőhegyes polgármestere tartott előadást. Mint elmondta, hazánk lovas ágazatának egyik pillére a Magyar Lovassport Szövetség, mely magába foglalja a lovas szakágakat, a lovasokat és sportlovakat, illetve szervezi a lovasversenyeket. Másik pillére a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetsége, mely az ágazat alapját képezi, összefogja és szervezi a magyarországi lótenyésztést, melyből kikerülnek nagy számban sportlovak, hobbilovak vagy éppen rendőrlovak. A lovas ágazat két meghatározó szervezetét azért kell kiemelni, mert a tenyésztés alapvetése, hogy „nincs tenyésztés kipróbálás nélkül”.
Az esemény harmadik részében Dallos Gyula miniszteri biztos, Örökös Magyar Bajnok, egyetemi lovastanár A ló szerepvállalása a XXI. században, a ló és lovas sokoldalú képzése
címmel tartott előadást. A történelmi visszatekintéssel induló előadás során a szakember bemutatta, miként kell a lovat együttműködő társsá, atlétával képezni. A hangsúly az emberen, a lovas sokoldalú képzésén van. Részletesen taglalta az edzéshez kapcsolódó ismérveket az edzés felépítésétől kezdve a tanítási és tanulási morálig. Szinte minden mondata egy-egy tételt fogalmazott meg, melyekről órákat lehet beszélni. Végül, hogy láttassa, amit mondott, részleteket vetített az Aktion lovával elért nemzetközi sikereiről.
*
A Budavári Lovarda adott otthont február végén a Magyar Lovassport Szövetség fennállásának centenáriumát ünneplő rendezvénynek, amin részt vett Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és Ingmar De Vos, a Nemzetközi Lovas Szövetség (Fédération Equestre Internationale, FEI) elnöke.
Az elmúlt száz esztendő alatt sok ezer lovasember áldozatos munkája építőkőként rakódott egymásra és eredményezte mindazt, hogy szeretett sportunk ilyen stabil, tekintélyt és tiszteletet parancsoló talapzaton állhasson, mondta ünnepi beszédében a magyar szövetség elnöke, Lázár Vilmos.
Az ünnepélyes gálán Prof. Dr. Sótonyi Péter, a Lovassport szövetség alelnöke éjféli pohárköszöntőjében kiemelte: – Száz évvel ezelőtt nagy bátorság kellett ahhoz, hogy egy széthullott országban létrehozzanak valamit, ami mind a mai napig tart. Én azt kívánom magunknak, hogy mi is legyünk olyan bátrak. És reméljük, hogy 100 év múlva ránk, az ittlévőkre is vissza fognak gondolni.