Default view
Hírek Lezárult a felsőoktatási jelentkezés 2024-ben

Lezárult a felsőoktatási jelentkezés 2024-ben

A megváltozott felvételi eljárás keretében az Állatorvostudományi Egyetemen az állatorvos- és kutató zoológus képzésére jelentkezőkre idén először szóbeli felvételi eljárás vár. Ennek részeként a jövő állatorvosai egy motivációs beszélgetés, egy írásbeli pályaalkalmassági vizsgálat, valamint a releváns munkatapasztalat, vagy szakmai ajánlólevél bemutatásával, míg a kutató zoológus szakra jelentkezők egy motivációs beszélgetés, általános biológiai alapműveltséget felmérő vizsga, kommunikációs készséget (magyar és angol nyelven) felmérő vizsga alkalmával szerezhetnek intézményi pontokat. A fentiek részleteiről az érintettek hamarosan írásban kapnak tájékoztatást.

Csák János kulturális és innovációs miniszter, a teljes idei felsőoktatási felvételi jelentkezési eljárás eredményeiről tartott keddi sajtótájékoztatóján elmondta, 2022-ben 99 ezer fiatal jelentkezett egyetemre és főiskolára, 2023-ban 126 ezren adtak be jelentkezést, 2024-ben pedig újabb 121 ezer fő felvételizett, „még annak ellenére is, hogy a felvételiző korosztály összlétszáma csökken.” mondta. „Nagyon sok fiatal van, aki tanulni akar, aki tudásra akar szert tenni” – mutatott rá.

A változásokról szólva közölte: a felvételin szerezhető 500 pontból 100 pont odaítéléséről már az egyetemek dönthetnek, emellett az intézményekre bízták a felvételi tantárgyak kiválasztását és szabadon dönthetnek az emelt szintű érettségi megköveteléséről is. Csák János felidézte: az elmúlt másfél évben a kormány jelentős változásokat léptetett életbe az egyetemi rendszerben, megnövelve az egyetemi autonómiát. Szavai szerint az volt a cél, hogy „szélesre nyissák az ajtókat” annak érdekében, hogy minél több tudásra vágyó magyar és külföldi fiatal jelentkezhessen. Beszámolt arról is, hogy a 320 ezer, felsőoktatásban tanuló hallgató közül 43 ezren külföldiek. „Már most olyan a reputációja a magyar felsőoktatási rendszernek, amelyik idevonzza a külföldieket” – mondta. Kiemelte: a magyar kormánynak „nagy tervei vannak”, mert a tudásközvetítésben is benne akar lenni a világ élvonalában.

Hankó Balázs felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkár elmondta, hogy a rugalmasabbá vált felvételi rendszerben 17-féle kategóriában összesen 37 jogcímen szerezhető pluszpont. „Szintet lépett a magyar felsőoktatás” – állapította meg az államtitkár, aki kiemelte, hogy egyre többen tanulnak munka mellett: több mint harmincezren adtak be jelentkezést a 30 év feletti korosztályból. Hozzátette: a magyar gazdaságnak, „tudásgazdag munkaerőre” van szüksége. Megjegyezte- összességében a modellváltó egyetemekre jelentkeztek a legtöbben, tízből hatan választottak ilyen intézményt.

Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettese arról beszélt, hogy megújították a felvételi rendszer informatikai hátterét is. A jelentkezés teljes folyamatát mobiltelefonra optimalizálták, emellett már szakkereső, illetve pontszámító kalkulátor is segíti a diákokat a Felvi.hu oldalon – ismertette. Jelezte: a felvételizők március 25-től július 10-ig tölthetik fel a még hiányzó dokumentumaikat a rendszerbe, és ugyaneddig módosíthatják a megjelölt szakok sorrendjét is.

A ponthatárokat várhatóan július 24-én állapítják meg, a Pont ott partit pedig idén nem a fővárosban, hanem egy vidéki helyszínen szervezik meg – mondta az elnökhelyettes.