Default view
Hírek Szervezői szemmel: a VII. Országos Állategészségügyi Verseny

Szervezői szemmel: a VII. Országos Állategészségügyi Verseny

Idén már hetedik alkalommal került megrendezésre az Országos Állategészségügyi Verseny, melynek döntőjét március 8-9-10.-én tartották az Állatorvostudományi Egyetemen.

Mint minden évben, idén is a személyes döntőt három online forduló előzte meg. A középiskolás diákok három fős csapatokat alkotva tudtak nevezni, majd a legjobb 10 csapat mérethette meg magát a márciusi döntő alkalmával.

A verseny péntek reggel vette kezdetét, amikor is a csapatok meglátogathatták a Járványtani és Mikrobiológia Tanszéket és kipróbálhatták, milyen lehet egy laborban dolgozni, a bakteriológia alapjaival megismerkedtek és természetes a manuális feladatokat – mint baktériumtenyésztés és metszetkészítés – is végezhettek. Az előadást és a program lebonyolítását Dr. Tóth Gergelynek köszönhetjük.

A program végeztével útra keltek Egyetemünk tangazdaságához, a Dóra Majorhoz. Itt először egy élő anatómia órán vehettek részt, melynek középpontjában a lovak emésztő szervrendszere került. Az anatómiai alapok mellett megismerhették a gyakoribb bélrendszert érintő problémákat, illetve a lovak helyes takarmányozásának alapjait is. Mindezt egy élő lovon illusztrálva láthatták a versenyzők, ami sokkal látványosabbá varázsolta a bemutatót.

Ezután meglátogatták a Haszonállatklinikát, ahol szarvasmarhákról és sertésekről szerezhettek újabb ismereteket. Természetesen az idei évben sem maradhatott el a bátor középsulisoknak a rektális vizsgálat kipróbálása, valamint a szarvasmarha szaporodásbiológiájáról szóló előadás szemléltetéseként Dr. Harmath Levente a diákoknak is bemutatta egy élő állaton mesterséges termékenyítést. Dr. Novinszky Petra mutatta be a versenyzők számára a sertések tartástechnológiáját, és a bemutató közben megtekinthették a tangazdaság sertések számára fenntartott épületét, ami egy modern sertéstartó telep kicsinyített mása. A döntős csapatok nagy lelkesedéssel fogadtak minden nagyállatos előadást, és lelkesen vetették bele magukat a gyakorlati feladatokba.

Végezetül betekintést nyerhettek a Lóklinika falai mögé is. Dr. Vékeiné Csiló Petra vezetésével végig követhették azt az utat a klinikán belül, amit egy éppen beérkező ló is megtesz a diagnosztizálás során. A klinika vezetője Dr. Bodó Gábor is készült egy kis meglepetéssel a gyerekek számára. A klinika egyik saját lovával, Imolával mutatták be, hogy hogyan működik a lovak számára készült futópad, melyet a sántaság diagnosztikában alkalmaznak az országban egyedülállóan.

Ezután a csoport visszaindult a kollégiumba, ahol Dr. Ózsvári László rektorhelyettes Úr megtartotta köszöntő beszédét, majd ezután következett a szervezők által készített vacsora elfogyasztása és az évek alatt hagyománnyá vált bingó játék. A pénteki este korán nyugovóra tért mindenki, hiszen tartalmas nap állt a csapatok mögött.

A második nap helyszíne az István utcai Campus volt. Reggel rögtön egy plenáris boncolással kezdett a csoport az anatómia előadóban Dr. Kovács Szilvia előadásában. Ezután forgószínpadszerűen több állomáson keresztül járhatták végig az egyetem különböző tanszékeit. Jártak a Kisállatklinikán, ahol betekintést nyerhettek az alap belgyógyászati diagnosztikába és az ultrahangvizsgálat lépéseibe Dr. Balogh Éva és Dr. Szentkirályi-Tóth Anna jóvoltából. Meglátogathatták az Anatómia Múzeumot, ahol a verseny szervezői játékos feladatokkal készültek nekik, ami segítségével körbe járhatták a kiállított elemeket. Ezen kívül megvizsgálhattak a házikedvenceink leggyakoribb parazitáit a Parazitológiai és Állattani Tanszéken Dr. Keve Gergő és Dr. Szekeres Sándor segítségével, elemezhettek tejet az Élelmiszer-higiéniai Tanszéken Dr. Darnay Lívia vezetésével és kamatoztathatták a reggel megszerzett tudásukat az Anatómiai és Szövettani Tanszék állomásán is. Mindezek után a délután folyamán Dr. Somogyi Zoltán tartott nekik előadást az antibiotikum rezisztencia fontosságáról.

A kollégiumba visszaérve az este sztárja egy igazi farkas volt, és gazdája Horkai Zoltán, aki mesélt az állatokkal való kapcsolatáról és a velük való munkáról a filmiparban.

A verseny záró napja a vasárnap volt, aminek helyszínét egyetemünk Hallgatói központja biztosította. Ezt a napot nevezhetjük a mindent eldöntő döntőnek is, hiszen a versenyzők ekkor adtak számot a megszerzett tudásukról. 11 állomáson keresztül kellett feladatokat megoldjanak, amikre pontokat szerezhettek. Ezen állomásokat a kísérő tanárok is végigjárhatták, hogy ők is megtapasztalhassák mennyi munkát is fektettek a középiskolások a versenybe. Ezen pontok hozzá lettek adva a hétvége többi napján szerzett pontjaikhoz, ami kialakította a verseny végeredményét. A díjátadóra megérkezett Dr. Battay Márton főtitkár Úr is, aki záróbeszédét követően részt vett a díjak kiosztásában is. Az idei versenyt a Ribulóz-1,5-bifoszfát csapata nyerte, pontosabban: Handlovics Daniella Zsófia, Szabó Réka Viktória és Handlovics Krisztián.

Gratulálunk minden részvevőnek, és bízunk benne, hogy legalább olyan jól éreztétek magatokat, mint mi! Reméljük a következő évben is sokatokkal találkozunk, akár itt a versenyen, akár már az egyetem hallgatójaként!

Szerzők: Székely Hanna, Czigány Csenge