Az Állatorvosi Egyetemen szerzett diploma rendkívül változatos életpályát biztosít hallgatóink számára. A leginkább közismert kisállat- praxisok mellett az egzotikus állat, (például: madár, hüllő, rágcsáló) haszonállat, és lógyógyászat, a kapcsolódó állatjóllét, az állatvédelem vagy akár az élelmiszerlánc-biztonság is mind-mind válaszható iránya az állatorvosi karrierútnak. A felsorolás azonban természetesen a teljesség igénye nélkül született, hiszen ez még így is csak a jéghegy csúcsa. Sokaknak az sem jut észébe, hogy azon sportágak esetén, melyeket állati közreműködéssel űznek, a versenyző állatok jóllétét szintén sok-sok állatorvos vigyázza. Ilyenek például a ló- és lovassportok is.
Meglepő lehet talán az is, hogy annak ellenére, hogy ló és lovas évezredek óta elválaszthatatlan társai egymásnak, a modern eszközökkel végzett diagnosztika, ami a tudományos igényű írott munkákat illeti mégis gyerekcipőben jár. Épp ezért az Állatorvostudományi Egyetem, Lógyógyászati Tanszék és Klinika egyik fő kutatási területe a galopp versenyeken résztvevő angol telivér lovak csüdjében, a tréning időszak kezdetétől bekövetkező adaptív és kóros elváltozásokat leírása. Ebbe a projektbe kapcsolódott be Dr. Boros Koppány PhD hallgató. Kutatásában Dr. Nagy Annamária, egyetemünk lovak sántaságvizsgálatában, illetve a hozzá kapcsolódó képalkotó eljárásokkal történő diagnosztikában elismert specialista segíti.
A vizsgálat célja az volt, hogy összesen negyven sántaságmentes egy éves, a galopp versenytréningbe bekerülő angol telivér csikó elülső csüdjének az edzés és a versenyek okozta megterhelés következtében kialakuló elváltozásait különböző képalkotó eljárásokkal (állóhelyzetű CT, MRI, röntgen), és szubjektív (megfigyelés) és objektív (egy sántaság vizsgáló szenzoros készülékkel) sántaság vizsgálattal dokumentálja. Azt vizsgálták, hogy ezek az elváltozások a terhelés növekedésével milyen arányban és milyen előjelekkel okozhatnak egészségkárosodást, akár hosszú távon stressz eredetű sérüléseket.
Az öt alkalommal, körülbelül hat hónap különbséggel elvégzett vizsgálatok a programban szereplő állatok karrierjének jelentős részét lefedték. Mindezek alapján elmondható, hogy a képalkotó diagnosztikai szűrővizsgálatok segítségével bizonyos sérülések kialakulása előre jelezhető, és egy részük a versenylovak edzéstervének megváltoztatásával megelőzhető.