Default view
Hírek 17. Nemzetközi Tudományos Konferencia a probiotikumokról, prebiotikumokról, bélmikrobiótáról és egészségről – IPC2024

17. Nemzetközi Tudományos Konferencia a probiotikumokról, prebiotikumokról, bélmikrobiótáról és egészségről – IPC2024

Az IPC2024 konferencián a probiotikumok, prebiotikumok, posztbiotikumok és a mikrobiomot befolyásoló egyéb kutatások legújabb eredményeit mutatták be az akadémiai és ipari kutatók, valamint betekintést nyújtottak ezek szerepébe az egészség megőrzésében és a betegségek megelőzésében. A 2024. június 18-20. között Prágában, Csehországban megrendezett 17. Nemzetközi Tudományos Konferencia célja az volt, hogy tudományos fórumot biztosítson minden érdekelt számára, és lehetővé tegye a legkorszerűbb ismeretek interaktív cseréjét. A konferencia az evidencián alapuló, tudományos kísérletekben és klinikai vizsgálatokban bizonyított kutatási eredményekre összpontosított.

Az Állatorvostudományi Egyetem két fiatal doktorandusza, Dr. Kerek Ádám és Dr. Tráj Patrik vett részt a konferencián posztereikkel, erősítve a tanszékek közötti tudományos együttműködést is. Dr. Kerek Ádám a 26. számú poszterén az állatok számára kapható probiotikumokban található antimikrobiális rezisztenciagének (ARG) vizsgálatát mutatta be. Tanulmánya rámutatott, hogy az antimikrobiális rezisztencia (AMR) széleskörű terjedése komoly kihívást jelent, és hangsúlyozta a probiotikumok használatának előzetes szűrésének szükségességét. Az Illumina NextSeq szekvenálási platform segítségével összesen 124 ARG-t azonosítottak, amelyek közül 57,9% plazmidokon helyezkedett el, így növelve a génhorizontális átadás lehetőségét a baktériumpopulációk között.

Dr. Tráj Patrik a 56. számmal megjelenített poszterén a polyinosinic polycytidylic acid (poly I) segítségével kiváltott gyulladásos válasz csökkentését vizsgálta csirke ileumból származó explantátumokban egy dextróz alapú Cordyceps militaris kivonattal (COR). Eredményei szerint a COR kezelések csökkentették az IFN-γ, RANTES és IL-1β citokinek szintjét, ami bizonyítja a kivonat gyulladáscsökkentő hatását. Ezen túlmenően a kutatók a COR hatását a tojástermelésre és három baromfivírus (madárinfluenza, egg drop szindróma és fertőző bronchitis vírus) elleni hatását is tovább vizsgálják.

Az IPC2024 nemcsak tudományos, hanem hálózatépítő esemény is volt. Egyedülálló lehetőséget nyújtott a probiotikumok és prebiotikumok minden érdekeltjének találkozására, ahol a résztvevők találkozhattak azokkal, akik befolyásolták a múltat, alakítják a jelent, és formálják a jövőt alapkutatások, klinikai vizsgálatok, szabályozási erőfeszítések vagy ipari technológia fejlesztése révén. Érdemes megemlíteni, hogy ez a konferencia korábban Budapesten is megrendezésre került, így hosszú múltra tekint vissza a közép-európai régióban.