Default view
Hírek HSUP – Innováció és vállalkozás már az egyetemen

HSUP – Innováció és vállalkozás már az egyetemen

A Hungarian Startup University Program (HSUP) Magyarország első felsőoktatási startup kurzusa, amely egy két féléves e-learning tanfolyam formájában kínál mélyreható ismereteket az innováció és a vállalkozás világáról. A kurzus az Állatorvostudományi Egyetemen szabadon választható tantárgyként felvehető a hallgatók számára.

Az első félév során az innovatív gondolkodásmód elsajátítása és a startupok világának megismerése kerül előtérbe, míg a második félévben a hallgatók gyakorlati vállalatépítési tudást szerezhetnek.

Az első félév tematikája: az innováció alapjai

  • Mi az innováció?
  • Ötletvalidáció
  • Üzleti és pénzügyi tervezés
  • Piacralépés
  • Szellemi tulajdon
  • A befektetők világa
  • A pitch készítése

A félév végén a hallgatók egy vizsga mellett egy vállalkozási ötletről szóló onepager-t is készítenek. Ez lehet az alapja a következő félév munkájának.

A második félév fókuszában: a gyakorlat

  • Csapatépítés
  • Piac és piacra lépési stratégia
  • Üzleti és pénzügyi tervezés II.
  • BMC és prototipizálás
  • Partneri kihívások
  • A pitch – az ötlet bemutatása

Az első félévben legjobb onepager-t leadott hallgatók a második félév során csapatokat alakíthatnak. A csapatok tagjai bármelyik egyetem aktuális HSUP hallgatói közül kikerülhetnek. Mindenki, aki sikeresen teljesítette az első félévet, jelentkezhet csapattagnak. Őket mentorációval és szakmai támogatással segítik, valamint ösztöndíjban is részesülnek.

A második félév során a hallgatók partneri kihívásokra is jelentkezhetnek, ahol valós vállalati problémákra kell megoldást találniuk. A mentorok szerepe tehát kulcsfontosságú, hiszen ők segítik a csapatokat a projektjeik előrehaladásában.

Előrehaladási jelentés és a bemutatkozó videó

A második félév végén a csapatoknak egy előrehaladási jelentést kell benyújtaniuk, amely összegzi a félév során elért eredményeiket. Ennek része egy maximum 3 perces bemutatkozó videó is, amelyben bemutatják:

  • A projekt kihívását és megoldását
  • A félév során elért eredményeket
  • A csapattagokat (név, egyetem, csapatban ellátott funkció)

A programban résztvevő hallgatók

Idén az Állatorvostudományi Egyetem három csapatának szurkolhatunk. Bár terveik részletei még üzleti titoknak minősülnek, röviden bemutatjuk ötleteiket:

  • Péter Mária és csapata olyan, lovaknál alkalmazható megfigyelőrendszeren dolgozik, amely lehetővé teszi a tulajdonos számára, hogy távolról is nyomon kövesse az állata egészségügyi adatait, és szükség esetén jelzést küld, ami különösen hasznos versenyek alkalmával vagy vemhes állatok esetén. A rendszer fő funkciója különböző betegségek időben észlelése, esetleges prevenciója, amivel az állat túlélési esélyei nőnek, az állatorvosi költségek pedig csökkennek. Ráadásul az ötletet úgy dolgozzák ki, hogy a megfigyeléshez használt eszközök a lehető legkisebb stresszt jelentsék az állatok számára.
  • Varga Olivér csapatával egy weboldalt fejleszt, amely segít bárkinek megtalálni az élethelyzetéhez legjobban illő állatot egy egyszerű kérdéssor kitöltésével. A weboldal túlmutat majd a kézenfekvő kutya- cica fajtakeresőn, az oldal -tervezetten- részletes tájékoztatást ad a Magyarországon elérhető és legálisan tartható állatfajtákról, beleértve akár a hüllőket és egyéb egzotikus állatokat is. Mindamellett, hogy az oldal segít megtalálni új kedvencünket, Olivérék célja, hogy aki az oldalra egyszer rátalál aktív felhasználóvá váljon, ezért több egyéb funkció tervezése és beépítése is zajlik.
  • Pásztor Viktóriáék egy microchip alapú megoldáson dolgoznak, amely egy ingyenes applikáció segítségével könnyíti meg az elkóborolt kedvencek hazajutását. A chip beolvasását követően információt nyújt az állatról és elérhetővé teszi a gazda -jóváhagyásával az- elérhetőségeit így segíti a gyors egymásra találást. Természetesen sok egyéb extra funkció is elérhető lesz, melyről a felhasználó maga dönthet majd, hogy alkalmazza-e.

A tét nagy, hiszen második félév lezárását követően a zsűri által kiválasztott legjobb ötletek kidolgozói befektetők előtt is bemutatkozhatnak, így pedig már csak egy karnyújtásnyira lehet a megvalósítás.

Idén Pásztor Viktória Lukács Lili, Székely Hanna alkotta csapat a féléves projektmunkájukat bemutató „Progress Report”-juk (előrehaladási jelentés) alapján 167 csapat közül bekerültek abba a független szakmai bizottság által kiválasztott 15 „legpiacképesebb” csapatba, akik elnyerték a fejeként 1 millió Ft-os ösztöndíjat, valamint megkapják a lehetőséget ötletük további bemutatásához.

A HSUP tehát nemcsak a vállalkozói szellem fejlesztésére, hanem a gyakorlati tapasztalatok megszerzésére is kiváló lehetőséget biztosít minden résztvevő hallgató számára, ezért bátorítjuk hallgatóinkat, hogy vágjanak bele.

A STARTUP-2024-HSUP-029 azonosító számú projekt a Nemzeti Innovációs Ügynökség közreműködésével, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból valósult meg.