Az elismerést a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) adományozta a fiatal kutatóknak a környezetvédelem területén végzett kiemelkedő munkájukért. Mackei Máté kutatása a fungicid tebukonazol permetezőszer mézelő méhek (Apis mellifera) központi idegrendszerére gyakorolt hatásait vizsgálta.
A méhek létfontosságú szerepet játszanak a biológiai sokféleség fenntartásában és a fenntartható mezőgazdaságban. A méhek által végzett beporzás nélkül számos növényfaj nem lenne képes szaporodni, ami komoly hatással lenne az élelmiszer-termelésre és az ökoszisztéma egészére. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a méhek és más beporzók globálisan mintegy 75%-ban járulnak hozzá az élelmiszer-növények beporzásához, ami mindamellett, hogy évente több mint 200 milliárd dolláros gazdasági értéket képvisel, az emberiség élelmezésének alappillére. Az utóbbi években a beporzó rovarok száma azonban drasztikusan csökkent, ami aggasztó következményekkel járhat az emberiség számára.
Mackei Máté eredményei szerint a tebukonazol károsítja a méhek antioxidáns védelmi rendszerét és a zsírsav-homeosztázist, ami több ponton is hasonlóságot mutat egyes neurodegeneratív betegségekkel. Ezek a káros hatások hozzájárulhatnak a méhek kognitív és navigációs képességeinek romlásához, ami végső soron a kolónia-összeomlás szindrómához vezethet. Fontos kiemelni azonban, hogy a jelenség összetett. Okai között szerepelhetnek a növényvédő szerek mellett a fertőző betegségek és a természetes élőhelyek elvesztése is.
A téma tehát nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is jelentős figyelmet érdemel. Mi sem mutatja jobban, mint hogy az Európai Unió és az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is szigorítja a növényvédő szerek használatának szabályozását, felismerve azok környezeti és egészségügyi kockázatait. Az ilyen jellegű kutatások pedig nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy globálisan is hatékonyabb környezetvédelmi intézkedéseket vezethessenek be és támogassák a méhek védelmét.
Az Állatorvostudományi Egyetem büszke Mackei Máté kiemelkedő eredményeire és gratulál a díj elnyeréséhez. Tudományos munkája nemcsak az akadémiai közösség, hanem az egész társadalom számára is jelentőséggel bírnak, hiszen a méhek védelme közös érdekünk. Reméljük, hogy munkája inspirációul szolgál további kutatásokhoz és környezetvédelmi intézkedésekhez, amelyek végsősoron hozzájárulnak a fenntartható jövő megteremtéséhez.