Default view
Hírek Prof. Dr. Sótonyi Pétert a MATE tiszteletbeli (honoris causa) doktorává avatták

Prof. Dr. Sótonyi Pétert a MATE tiszteletbeli (honoris causa) doktorává avatták

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) tiszteletbeli doktorává (honoris causa) avatták az intézmény tanévzáró ünnepségén, június 25-én Dr. Sótonyi Péter professzort, az Állatorvostudományi Egyetem rektorát több, mint négy évtizedes, magas színvonalú oktató-kutató munkája, valamint az agrár-felsőoktatás, ezen belül az állatorvos-tudomány érdekében kifejtett kimagasló tevékenysége elismeréseként.

A Gödöllői Királyi Kastély Lovardájában tartott ünnepségen elhangzott, hogy a MATE-n ebben a tanévben 2 731 hallgató végzett és 137 fő szerzett PhD-fokozatot.

Dr. Latorcai János, a Magyar Országgyűlés alelnöke ünnepi beszédében kiemelte, hogy a világra nyitott, innovatív, modern tudással felvértezett szakemberekre van szüksége az agráriumnak, akiknek a képzésében kiemelt szerep hárul az egyetemre.

A Dr. Sótonyi Pétert köszöntő és érdemeit méltató beszédében Dr Gyuricza Csaba rektor a következőket mondta:

„Prof. Dr. Sótonyi Péter az Állatorvostudományi Egyetem rektora, az Anatómiai és Szövettani Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, a Semmelweis Egyetem, a Kaposvári Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, valamint az Óbudai Egyetem díszdoktora, a Magyar Lovassport Szövetség alelnöke, a Magyar Érdemrend Középkeresztje kitüntetés birtokosa, Széchenyi-díjas és Prima díjas.

Sótonyi Péter professzor úr 1954-ben született Mosonmagyaróváron. Állatorvosdoktori diplomáját 1979-ben szerezte az Állatorvostudományi Egyetemen.  Az egyetem elvégzése után az Anatómiai és Szövettani Tanszéken kezdett dolgozni, ösztöndíjasként. 1982-1985 között a SOTE Biológiai Intézetében aspiráns, majd visszakerülve Alma Materébe, végig járta az egyetemi ranglétrát. 1989-ben szerzett kandidátusi fokozatot, disszertációjának témája a „Házi madarak nemi mirigyeinek fejlődése, funkcionális szerkezetváltozása, különös tekintettel a szteroid és trophormonok endokrin befolyásolására”.

1994-ben habilitált. 1997-ben Széchenyi Professzori Ösztöndíjat nyert el.

2012-től a Magyar Tudományos Akadémia doktora. Doktori értekezésének címe: A hypothalamicus szabályozás egyes funkcióinak vizsgálata

2001-től tanszékvezető, 2012-2016 között a MATE jogelőd intézménye, a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karának dékánja volt.

Sótonyi Péter professzor úr kezdeményezésére 2016. július 1-én a 237 éves múltra visszatekintő Állatorvostudományi Egyetem önálló intézménnyé vált. Immár második ciklusban rektorként irányítja a 2020-ban alapítványi fenntartásúvá vált egyetemet.

 

Meghatározó szerepet játszott az intézmény kétlépcsős akkreditációjának elnyerésében, amely eredményeként az Állatorvostudományi Egyetemen szerzett diplomát Európa szerte mindenféle honosítási eljárás nélkül elfogadják.

1979-től tart előadásokat Anatómia, Tájanatómia és Biológia tantárgyakból és számos új, általa indított fakultatív tárgyból.

Új alapokra helyezte az Anatómia oktatását. Az általa készített Anatomia canis CD-ROM I-II. magyar, német, angol és japán nyelven jelent meg, és számottevő nemzetközi érdeklődést keltett. Tudományos értéke nem csak a szűkebb szakterületet, hanem az alkalmazott oktatási informatika módszertanát is érinti.

Nevéhez fűződik, hogy idén tavasszal magyarul is megjelent az Európa szerte használt König-Liebich féle Anatómia tankönyv és képes atlasz, amelyet immár 16 nyelvre fordítottak le. A könyv 23 szerzőjének egyike és a magyar kiadás szakmai lektora.

Oktatómunkája elismeréseként a hallgatók értékelése alapján 44 alkalommal nyerte el a „legjobb oktató” címet. A Diákinfo szerkesztősége által kiadott „Év oktatója” címet és fődíjat 1999-ben kapta meg.

Rendszeresen oktatott, illetve kutatott az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, a Testnevelési Egyetemen, a Budapesti Műszaki Egyetemen, a kölni, a bécsi, a berlini, a temesvári egyetemeken és 2004-től vendég professzora az amerikai Yale Egyetemnek.

Jelentős külföldi tudományos együttműködéseket alakított ki a Kölni Egyetem Anatómiai Intézetével, a düsseldorfi Heinrich Heine Egyetem Neuroanatómiai Intézetével, illetve a C. und O. Vogt Agykutató Intézetével. Közös kutatásokat folytat a Yale Egyetemről Prof. Dr. Horváth Tamással.

Tudományos munkásságát számtalan közlemény jelzi, összesített impakt faktora 117,09, ezekre független hivatkozás 2492. Szerzője, illetve társszerzője 10 könyvnek. Ismeretterjesztő közleményeinek száma 200 fölötti, hazai és nemzetközi konferenciákon többszáz előadást tartott.

Vezetőségi tagja, illetve vezetője kiemelkedő hazai és nemzetközi tudományos szervezetnek.

Legfontosabb szakmai és polgári kitüntetései, elismerései: Apáczai Csere János Díj, Nagyváthy János Díj, Kiadói Nívódíj, „Mestertanár” kitüntetés, „Az év állatorvosa díj” a Magyar Állatorvosi Kamarától, Magyar Érdemrend Középkeresztje kitüntetés, az Év agrárembere 2017 életmű díj, Plósz Béla díj, Széchenyi-díj, Horn Artúr díj.

Sótonyi Péter professzor urat, a Magyar Tudományos Akadémia doktorát, az Állatorvostudományi Egyetem rektorát magas színvonalú vezetői és oktató-kutató munkája, valamint az agrár felsőoktatás érdekében végzett kimagasló szakmai tevékenysége elismeréseként a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szenátusa „Tiszteletbeli Doktorrá” nyilvánítja.”

 

Snoj Péter felvételei