Default view
Hírek Hallgatói innováció az élmezőnyben: PetGuard Pro

Hallgatói innováció az élmezőnyben: PetGuard Pro

Az egyetemi világban az alapkutatások mindig is a tudományos fejlődés motorjai lesznek. Ezzel együtt azonban az elmúlt években az innovációs együttműködések jelentősége tagadhatatlanul erősödik. Az Állatorvostudományi Egyetem is felismerte ezt, és Innovációs Irodájának létrehozásával törekszik az akadémiai és piaci szereplők közötti együttműködések kialakítására, amelyek révén valódi, piacképes termékek születhetnek. Az innováció ugyanis nem csupán a tudományos közösség presztízsét növeli, hanem gazdasági előnyökkel is járhat, továbbá erősítheti egyetemünk nemzetközi versenyképességét.

Erre épít a Hungarian Startup University Program (HSUP) amely egy, a hazai egyetemistákat célzó pályázati lehetőség. Lényege, hogy már az egyetemi évek alatt bevezesse a hallgatókat az innováció világába, megismertesse őket a modern vállalkozói ismeretekkel, és felvértezze őket, hogy valóra válthassák ötleteiket. A piacra lépéshez a csapatoknak a műszaki paraméterek kidolgozása mellett gazdasági, informatikai, illetve marketing területen is képezniük kell magukat. Nem csupán a tudás bővítése a cél, hanem egy piacképes, innovatív termék létrehozása, amely akár az egész világot formálhatja. Nemzetközi példák is jól mutatják, hogy az innovációba fektetett energia és tudás milyen hamar megtérül. Gondoljunk csak a Stanford Egyetemre, ahol a Google, a Hewlett-Packard és számos más technológiai óriás született.

A HSUP program keretében 2024. július 9-én az ún. Demo Day-en sikeresen mutatkozott be ötletével a piaci befektetők előtt az Állatorvostudományi Egyetem három harmadéves hallgatója, a PetGuard Pro csapata. Az általuk kifejlesztett technológiával és az eddig elért eredményeikkel, projektjük elnyerte a Startup Campus Díjat, amely egy befektetésre felkészítő mentorprogram.

Termékük a jelenlegi állatazonosítási rendszer korlátait felismerve egy új, okostelefonnal leolvasható mikrochip, amely lehetővé teszi az utcán talált állatok egyszerű azonosítását. Pásztor Viktória, az ötletgazda és projektvezető, Székely Hanna technológiai igazgató (CTO) és Lukács Lili ügyvezető igazgató (CEO) közösen dolgoztak a megoldáson, amely forradalmasíthatja az állatazonosítást. Csapatuk tiszteletbeli negyedik tagja a mentoruk, Dr. Csarnovics István, a Debreceni Egyetem Kísérleti Fizikai Tanszékének egyetemi docense.

A PetGuard Pro, szemben a ma használatos RFID chipekkel egy okostelefonok által érzékelhető frekvenciatartományban működő mikrochip, amelyet egy applikáció a segítségével beolvasva az állatok megtalálói azonnal kapcsolatba léphetnek a gazdával. A feltöltött személyes adatok védelme kiemelten fontos, így a tulajdonos a beállításokban maga döntheti el, hogy milyen adatokat tesz publikussá. A chip leolvasásához használható applikáció mindemellett a gazdik számára egy olyan közösségi felületet is kínál, amellyel az ott található oktatóanyagoknak köszönhetően tanulhat kedvence táplálásáról, egészségének megőrzéséről. Ez a szolgáltatás nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is új lehetőségeket nyit meg.

A prototípus elkészítéséhez az emberekbe beültethető chipeket vettek alapul, amelyek már bizonyították technológiai és biológiai biztonságosságukat az érintéses fizetésben. Műszaki szempontból csak a kommunikáció frekvenciatartománya változott, a chip geometriája és beültetési módja nem.

A projekt két alappillére, a mikrochip és az applikáció tehát együttesen kínál egy komplex, felhasználóbarát rendszert az állatbarát közösség építésére és az állatazonosítás problémáinak kezelésére. Hosszútávú céljuk a társadalmi felelősségvállalás erősítése, a feleős állattartásra nevelés.

Céljai elérésében pedig maradéktalanul támogatja a Csapatot az Állatorvostudományi Egyetem, ahol jövőre is várják a következő nagy ötletet – ami lehet, hogy az éppen a Tiéd lesz!