Default view
Hírek Fókuszban a globális természetvédelem – augusztus 10. az Oroszlánok Világnapja

Fókuszban a globális természetvédelem – augusztus 10. az Oroszlánok Világnapja

Az Állatorvostudományi Egyetem gyakran hangsúlyozza: a földön élő fajok sokaságának megóvása, a biodiverzitás fenntartása az emberiség alapvető érdeke. Az oroszlánok Világnapja remek apropót kínál, hogy ismét felhívjuk a figyelmet a globális természetvédelemre, az ökoszisztéma törékeny egyensúlyának fenntartásának fontosságára.

Az oroszlánoknak, annak ellenére, hogy a világ egyik legismertebb és a vadon élő kérődző populációkban legnagyobb hatású ragad

ozói, az elmúlt évtizedekben számos kihívással kellett szembenézniük, melyek komolyan veszélyeztetik fennmaradásukat. Számuk az elmúlt 20 évben jelentősen csökkent. Az afrikai populációban a Természetvédelmi Világszövettség (IUCN) legfrissebb adatai szerint 23 -39 000 közöttire tehető, de vannak becslések, ami szerint a 20 000 példányt is alig éri el.

A probléma összetett: az élőhelyek zsugorodása, az illegális vadászat, az ember-állat konfliktusok, valamint a zsákmányállatok csökkenése mind hozzájárultak a nagymacskák veszélyeztetettségéhez. Az élőhelyeiken tenyésztett házi állatok által fenntartott betegségek, így a gümőkórt okozó baktériumok, de a lépfene és a brucellózis kórokozói is jelentős veszteségeket okozhatnak a csúcsragadozókban, így az oroszlán falkákban is. Az oroszlánok élőhelyei drámai módon zsugorodtak, a WWF adatai szerint jelenleg csak a történelmi elterjedési területük mintegy 8%-án találhatók meg​​. Az élőhelyek széttöredezése ráadásul genetikai izolációhoz vezethet, ami tovább gyengítheti az oroszlánpopulációk ellenálló képességét.

Az oroszlánok kulcsszerepet játszanak élőhelyük természetes egyensúlyi állapotának a fenntartásában, a tápláléklánc csúcsán állnak, hiányuk nyilvánvaló következménye a zsákmányállatok túlszaporodása, ami az élőhelyek túllegeléséhez ezen keresztül a terület pusztulásához vezethet. Az oroszlánok védelmére irányuló erőfeszítések azonban rendkívül nehéz és szerteágazó problémakör részei, aminek megoldásához számos terület, többek közt gazdasági-, természetvédelmi szakemberek együttműködése szükséges. A védelmi területek kialakítása/bővítése és a vadon élő populációk genetikai diverzitásának megőrzése mellett kiemelt feladat az ember-állat konfliktusok kezelése, valamint az illegális vadászat elleni határozott nemzetközi fellépés. Napjainkban számos országban felismerték az élő egyedek gazdasági értékeit turisztikai jelentőségükön keresztül, így az illegális vadászat jól jövedelmező alternatívájaként létrejött safari-programok munkahelyeket teremtenek és évente több millió dollárt hozhatnak, ezzel pedig – a nehéz együttélés ellenére  – védelmükben érdekelté válnak a helyi közösségek.

Bár az oroszlánok jelenleg nem veszélyeztetettek, az egyedek száma megfelelő védelmi erőfeszítések nélkül tovább csökkenhet.

 

CMS Int World Wildlife Fund  IUCN