Default view
Hírek Jó tanácsok gazdiknak a Nemzeti Ünnepre

Jó tanácsok gazdiknak a Nemzeti Ünnepre

Dr. Fodor Kinga az Állatorvostudományi Egyetem állatvédelmi szakembere ad néhány gyakorlati jó tanácsot, hogy megértsük, felismerjük és kezeljük a kisállatainknak stresszt jelentő tűzijátékot.

Miért félnek állataink a tűzijátéktól?

Mert teljesen váratlanul, egyik pillanatról a másikra érkeznek a hang- és fényhatások, melyre nem tudnak felkészülni, ugyanis nem érzik azokat az előjeleket, melyek a villámlással, dörgéssel járó viharok előtt mindig jelen vannak. Ez főleg a vadállatokat érinti a leginkább, akik vihar közeledtekor időben búvóhelyet, fedezéket tudnak keresni maguknak – ezért is pusztul el annyi madár és vadon élő állat is tűzijátékozás, petárdázás után.

Mert az állatok látása és hallása sokkal kifinomultabb, mint az embereké, így a tűzijátékok során keletkező hang- és fényhatások során sokkal többféle és erősebb inger éri őket, ráadásul ők nem értik az ünnep fogalmát, így nem értik a „dörgés és villámlás” okát, funkcióját és azt sem fogják fel, hogy az ilyenfajta ünneplésnek hamarosan vége lesz.

Mert a tűzijátéknak számunkra is érzékelhető, de állataink számára kiváló szaglásuknak köszönhetően sokszorosan megterhelő szaghatásai is vannak és ez további stresszfaktort jelent a számára.

Hogyan ismerjük fel a pánik jeleit kutyán és macskán? Legyünk figyelmesek, ha a következőket tapasztaljuk:

  • Fokozott lihegés, kitágult pupillák (rémült tekintet), tágra nyitott szemek.
  • Behúzott farok, a fülek hegyezése, remegés, nyálzás.
  • Nyugtalanság, kaparás, asztalok-, székek-, ágy alá bújás, vagy ha van rá lehetősége, „világgá szaladás”.
  • Vinnyogás, sírás, vagy köhögés, prüszkölés.
  • Még egy szobatiszta állat is ilyenkor félelmében akár maga alá piszkíthat – semmi esetre se szidjuk meg ezért ilyenkor, mert nem tehet róla!

Mi a teendője ilyenkor a gazdának?

A kutyát és a macskát semmiképp ne hagyjuk kint a kertben. A kerti kutyákat vigyük be a házba, nehogy félelmükben elszökjenek.

Tegyük hang- és fénymentessé a lakást, csukjuk be az ablakokat, húzzuk le a redőnyöket. Ha van rá lehetőségünk, vigyük be őket a lakás leginkább hangszigetelt és fénymentes helységébe (pl. fürdőszoba, mellékhelység).

Megpróbálhatjuk a kutya által ismert zajokkal elnyomni a tűzijáték hangját – kapcsoljuk be a tévét, rádiót és állítsuk erősebb hangerőre. Elterelhetjük a kutya figyelmét még jutalomfalattal, vagy megpróbálunk játszani vele.

Ha a kutya teljes pánikban van, mindenképpen tartsuk a közelünkben magunk mellett, vegyük ölbe, és nyugtató szavak mellett simogassuk őket.

A semmiképpen ne vigyük le ilyenkor az utcára, ha valamiért mindenképpen ki kell vinnünk, mindig legyen rajta póráz és tartsuk mindig nagyon szorosan magunk mellett!

Nagyon fontos, hogy a kutya állapota miatt mi ne essünk pánikba, mert ez tovább stresszelheti az állatot.

Soha ne adjunk nyugtatót az állatnak! A nyugtató hatású, és/vagy szorongásgátló szerek alkalmazását mindig beszéljük meg állatorvossal és csak az ő javaslatait figyelembe véve alkalmazzuk ezeket.

Gondos gazda a félős kutyáját nem hagyja magára ilyenkor, hanem mellette marad!