Az Állatorvostudományi Egyetem 2024-ben is sikeresen rendezte meg a nagy népszerűségnek örvendő 7th Fatty Pig konferenciát, ezúttal a 12th Mediterranean Pig Meeting elnevezésű rendezvénnyel közösen. A régi, őshonos sertésfajták modern állatorvosi és mezőgazdasági fókuszú eredményeit tárgyaló közös esemény központi témája ezeknek a fajtáknak a hatása az élelmiszeriparra, az állatjólétre és nem utolsó sorban a gazdaságra. A konferencia kifejezett célja, hogy időről időre összehozza a szakma vezető kutatóit, állatorvosait és mezőgazdasági szakembereit, akik megvitatják az őshonos sertések tartásához kapcsolódó nemzetközi fejlődési lehetőségeket, az ehhez kapcsolódó kihívásokat, valamint az ezekre adható válaszokat.
Az eseményt Dr. Süth Miklós, a Budapesti Állatorvostudományi Egyetem Rektori főtanácsadója, az Élelmiszerlánc-tudományi Intézet igazgatója, valamint Manabe Noboru professzor, a Fatty Pig O.C. elnöke és Riccardo Bozzi professzor, a Mediterranean Pig O.C. elnöke, Dr. Feldman Zsolt agrárminisztériumi államtitkárral nyitotta meg. A konferencián rangos nemzetközi és hazai előadók osztották meg kutatási tapasztalataikat, például Yuki Muranishi (Obihiro Egyetem, Japán), Mercedes Izquierdo (Spanyolország) és sok más kutató kolléga kutatási eredményeit hallgathatta a nagyközönség.
Előadást tartott továbbá Dr. Somoskői Bence, az Állatorvostudományi Egyetem munkatársa is. Munkatársaival a preantrális tüszők krioprezervációjával és in vitro tenyésztésével foglalkozott, amely ígéretes eszköz a genetikai anyagok megőrzésére. Eredményei kulcsfontosságúak a veszélyeztetett fajok és őshonos fajták védelme érdekében.
Csiki Zoltán a Debreceni egyetem orvoskutatója a mangalica hús- és zsírszövet minőségéről és egészséges étrendben betöltött szerepéről tartott előadást. Hangsúlyozta, hogy a mangalica zsírban gazdag húsa nemcsak gasztronómiai különlegesség, hanem humán gyógyászati szempontból is kiemelkedő jelentőségű.
A mangalica ’aktuális’ tulajdonságainak összehasonlítása a 100 évvel ezelőtti állapotokkal
címmel Tóth Péter a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete elnökeke, a Három színtípusból három fajta: genetikai bizonyítékok és további kutatások címmel Zsolnai Attila a MATE munkatársa tartott előadást.
Az eseményen olyan fontos kérdéseket tárgyaltak továbbá, mint:
- Genetikai diverzitás megőrzése: A helyi sertésfajták génbanki programokban betöltött szerepe.
- Húsminőség javítása: Táplálkozástudományi stratégiák a zsírlerakódás csökkentésére és a húsminőség javítására.
- Állatjólét: A zsíros sertések egészségére gyakorolt hatások és az állatjóléti kérdések kezelése.
A konferencia programja interaktív szekciókat és panelbeszélgetéseket valamint könnyed délutáni/esti programokat is magában foglalt, ahol a résztvevők lehetőséget kaptak arra, hogy kérdéseiket akár a beszélgetések során is feltegyék egymásnak és megosszák tapasztalataikat. A panelbeszélgetések során pedig a szakértők közösen keresték a megoldásokat a sertéstenyésztéssel kapcsolatos kihívásokra, különös tekintettel a fenntarthatóság, az állatjólét, állategészségügyi, járványtani helyzet és a gazdaság kérdéseire.
Az Állatorvostudományi Egyetem elkötelezett a sertéstenyésztéssel kapcsolatos tudományos élet összefogásában. Konferenciánk hozzájárult különböző területek közti tudományos párbeszéd előmozdításához és további lehetőségeket nyitott a nemzetközi együttműködésekre. Örülünk, hogy a résztvevők ezúttal is számos hasznos ismeretet és új ötletet kaptak a jövőbeni kutatásokhoz és gyakorlati alkalmazásokhoz. Reméljük, ezzel elősegítjük a fenntartható és egészséges élelmiszertermelést.