A felsőoktatási felvételi tapasztalatait értékelték és a Pannónia Ösztöndíjprogramot ismertették a Semmelweis Nyári Egyetem augusztus 29-i kerekasztal-beszélgetésén, amelyen részt vettek Prof. Dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem, Prof. Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektorai, valamint Dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter.
– Az általános felvételi eljárás során a felsőoktatási intézmények nagyobb szabadságot kaptak a döntésben. Nem egy számítógép dobta ki elénk azt, hogy ki tanulta meg legjobban a biológiát és a kémiát, hanem találkozhattunk a jelentkezőkkel. Felmértük, hogy mennyire rátermettek és motiváltak, hogy valóban állatokkal akarnak-e foglalkozni? Választhattunk a sokaságukból – értékelt Prof. Dr. Sótonyi Péter. – E téren már volt tapasztalatunk, ugyanis a modellváltást követően elindítottuk a Marek József programot a haszonállat-gyógyászat és az élelmiszer-biztonság szakember utánpótlásának erősítése érdekében. Egyetemünk fenntartója, a Marek József Alapítvány, öt és fél éven át 16,5 millió forinttal, a képzés önköltségével támogatja azokat a hallgatókat, akik vállalják, hogy a diploma megszerzése után hosszabb időn át ezeken a területeken dolgoznak. Örömünkre szolgál, hogy e támogatás egy részét a minisztérium fedezi.
Az ÁTE rektora arról is beszámolt, hogy az Európában harmadikként létrejött, önállóságát 2016-ban visszaszerző egyetemünk tavaly negyedszer nyerte el a nemzetközi akkreditációt, aminek révén a világban mindenütt elfogadják a budapesti állatorvos diplomát. A túljelentkezés hatszoros, hallgatóink kétharmada külföldi.
– Minden felvételre jelentkezőnek be kellett jönnie az egyetemre, ki kellett mozdulnia a komfortzónájából, ami a célunk is volt. A szóbeli meghallgatásokat az írásbeli vizsga előtt tartottuk, a felvételizők motiváltságára, empátiájukra és tehetségükre koncentrálva – összegzett Prof. Dr. Merkely Béla. – Két és félszer több jelentkezőt tartottunk alkalmasnak a tanulmányokra, mint amennyi hallgatót felvehettünk. A felvételt nyert fiatalok 65 százaléka a szóbeli meghallgatáson átlag felett teljesített, 95 százalékuk legalább 40 pontot szerzett. A jövőben az írásbeli vizsgák után tartjuk a meghallgatást.
– Az egyetemek a karakterük szerint tudták a pluszpontokat meghatározni, így könnyebben kialakult a „kémia” az intézmény és a pályaválasztók között – hangsúlyozta Dr. Hankó Balázs. – A felvételi rendszer módosítása régi igénye volt a felsőoktatásnak. Megvalósításával rugalmasabb lett a több mint 90 ezer ember számára a továbbtanulás útját megnyitó folyamat, amely egyben biztosítja az intézmények autonómiáját. A döntés felelőssége az egyetemeken nyugszik, ami lényeges feltétele a felsőoktatás versenyképességének is.
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői kitértek arra, hogy az Európai Bizottság 2022 végén 21 magyar egyetemnél felfüggesztette az Erasmus+ csereprogramot. Prof. Dr. Sótonyi Péter rámutatott arra, hogy az Unió ezzel a kizárással gyalázatos viszonyokat teremtett, hiszen a Magyarországon tanuló külföldi hallgatókat is másodrendű polgárnak tekinti. Éveken, évtizedeken át ápolt nemzetközi kapcsolatok kerültek veszélybe, de az ÁTE kapcsolatai teherbírók. A magyar kormány által létrehozott Pannónia Ösztöndíjprogram révén ugyanakkor Magyarország hallgatókat tud küldeni az Unión kívülre is.
– A hazai egyetemek több mint 4000 nemzetközi együttműködést kötöttek, 43 ezer külföldi hallgatót oktatnak, tájékoztatott Dr. Hankó Balázs. – A Pannonia Ösztöndíjprogram 10 milliárd forintjából 8 ezren utazhatnak külföldre tanulni, kutatni vagy tanítani.
A program első pillére a részképzéseket támogatja a világ vezető egyetemein. A második pillér elősegíti, hogy legtehetségesebb hallgatók fél vagy egy évig a világ TOP 250 egyetemén tanuljanak. A harmadik pillérként indult tehetségprogram a TOP 100 egyetemen folyó teljes képzést támogatja, beleértve a tandíjat, a megélhetési költségeket, a szállást és az utazást. A támogatást elnyert fiataloktól elvárják, hogy tudásukat a nemzet javára fordítsák.
A 2019-ben alapított Semmelweis Nyári Egyetem magas presztízsét jelzi, hogy a kerekasztal-beszélgetés előtt Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter találkozott az egyetemistákkal, a fórum után pedig Lázár János építési és közlekedési miniszter ismertette Magyarország fejlesztési terveit.