Az Állatorvostudományi Egyetem első évfolyamára felvettek szinte észre sem vették, s augusztus 31-én máris meghallgatták az első – vagy nevezzük úgy, nulladik, hiszen a tanrendben nem szereplő – előadást a balatonszemesi gólyatábor ebédlőjében. Prof. Dr. Sótonyi Péter rektor a leendő diákok előtt álló fél évtizednyi tanulás olyan „sorvezetőjét” vázolta fel egy óra alatt, amire biztonsággal építhetnek legszebb éveik során. Az idő múlásával sokan felidézik majd magukban vagy egymás között a professzor egy-egy mondatát a magyar tenger partján önfeledten eltöltött nyárvégi délutánról.
Állatorvos- és egyetemtörténet, az intézményhez való kötődés, a tananyag egymásra épülő rendszere, versengés a tanulásban és a kutatásban, művelődés, az egyén méltósága, a családi, az egyetemi és a nemzeti közösség tisztelete, mind-mind annak a „receptnek” az alkotórészei, melyek megfelelő felhasználásából értelmiségi: állatorvos, biológus és zoológus születik az István utcában. Olyan ember, akire bizalommal tekinthet a környezete egész életútja során.
AZ ÁTE rektora lovas múltunk eredményeivel hangolta a hallgatóságot gondolatainak befogadására. Kincsem páratlan teljesítménye ma is megdobogtatja a szívünket. Kozma Ferenc a XIX. században tett nagyon sokat a magyar lótenyésztés fellendítéséért. Húsz év alatt megötszörözte lóexportunk darabszámát, a bevételét pedig 23-szorosra növelte. A század professzorai közül kerültek ki az első magyar bakteriológusok, akik Pasteaur kortársaiként szálltak szembe szörnyű betegségek ellen. Múlt századi nagyjaink sorából Hutyra Ferenc és Marek József példáját említette, akik megírták a világhírű Állatorvosi Belgyógyászat című könyvet. Emellett a két világháború között a Magyar Tudományos Akadémia 120 tagja közül hét állatorvos volt. Itt említjük meg, hogy a Nemzet Sportolói közül, akik 12-en vannak, jelenleg négyen állatorvosok.
Dr. Sótonyi Péter elmondta magáról, hogy 12 évesen kezdett lovagolni, és több mint ötven éve lépte át az egyetem kapuját. Anatómus professzorként 2012-ben azért adta be dékáni pályázatát, mert célul tűzte ki, hogy az intézmény újra visszanyerje önállóságát, amit 2016-ban el is ért. Azóta évente ökörsütéssel, hallgatói és dolgozói piknikkel ünneplik az évfordulót. Az idén erre szeptember 12-én kerül sor, de akkor már többet tudnak az elsősök az állatokról, mint amennyit a gólyatáborban tudtak, hiszen a tanév első hétfőjén, szeptember 9-én hagyományosan élő lovakkal tart anatómia órát a frissen beiratkozott diákoknak az egyetem vezetője.
Azt azonban már Balatonszemesen megtudták, hogy a tananyag egymásra épül, s ha egyszer abból kihagynak valamit, azt nagyon nehéz lesz behozni. Az állatorvosi diploma megszerzéséért igencsak meg kell dolgozni, év közben, folyamatosan. Nem véletlen, hogy ez a képzés kapja a legmagasabb állami támogatást a hazai felsőoktatás szakjai között.
Mindezen „figyelmeztetések” közepette is Prof. Dr. Sótonyi Péter kiemelte: ő azt szeretné, hogy legyenek nagyon jó szakemberek a tanulmányaikat kezdők, találják meg a boldogságukat hivatásukban, családi életükben, szakmai közösségükben, hazánkban. Az egyetemen az ehhez szükséges muníciót megkapják. Nagyon lényeges a kulturáltság, a humán műveltség, a gazdák ugyanis nemcsak azt várják el, hogy meggyógyítsák az állataikat, hanem gyógyítás közben életviteli és közéleti tanácsot is kérnek tőlük és ennek az elvárásnak szintúgy meg kell felelniük.
A rektori fórum a gólyák táncával és közös fényképek készítésével zárult.