Default view
Hírek Fedezd fel az Állatorvostudományi Egyetem különleges programjait a Kutatók Éjszakáján!

Fedezd fel az Állatorvostudományi Egyetem különleges programjait a Kutatók Éjszakáján!

 

A Kutatók Éjszakája programsorozat egy egyedülálló lehetőség arra, hogy bepillantást nyerjünk a tudományos élet izgalmas és sokszínű világába. Az esemény célja, hogy közelebb hozza a tudományt az emberekhez, és inspirálja a jövő kutatóit, nem utolsó sorban pedig, hogy bemutassa a legújabb felfedezéseket, innovációkat a legkülönbözőbb szakterületeken.

Az Állatorvostudományi Egyetem kiemelt szerepet vállal ebben a programsorozatban, hiszen a kutatás és a gyakorlati tudomány alapvető küldetésük része. Az állatok egészsége, a betegségek megelőzése és gyógyítása, valamint az állati szervezet működésének mélyebb megértése nemcsak az állatorvoslás, de az  orvostudomány számos területén is jelentőséggel bír.

Az Egyetem ezért megannyi különleges programot kínál az érdeklődők számára a Kutatók Éjszakáján, ezek közül csak néhányat emelünk ki.

  • Az egyik legizgalmasabb a boncolási bemutató. Az élőlények szervezetét tucatnyi szerv és szervrendszer építi fel, melyek csak első pillanatra tűnnek kaotikusnak, valójában nagyon is összehangoltan és gördülékenyen szolgálják ki a feladatukat. Testünkben, ahogy az állatokéban is, mindnek megvan a maga feladata, a maga jellegzetes és praktikus felépítése. A tudomány mai fejlettségi szintjén azt hihetnénk, már mindent tudunk a test utolsó porcikájáig, de a makroszkópos, feltáró anatómia a mai napig tartogat új felfedezéseket. A bemutató boncolás célja nemcsak az, hogy a látogatók betekintést nyerjenek a szervezet bonyolult szerkezetébe, hanem az is, hogy kollégáink, Dr. Reinitz László és Dr. Kondor Milán megmutassák a különböző szervrendszerek közötti kapcsolatot. Előadásukkal rávilágítanak, hogy az egységek együttműködése hogyan alkotja a test egészének rendszerét, összességében pedig a szervezet egészségét. A test felépítésének apró részletei segítenek megérteni ugyanis a betegségek működését ezzel hozzájárulnak a hatékonyabb diagnosztikai és gyógyítási eljárások kidolgozásához.
  • A kiváló minőségű, biztonságos élelmiszerek iránti igény növekedésével Egyetemünk, hazánk egyetlen állatorvosképző intézményeként kulcsszereppel bír ennek biztosításában. Az antibiotikumok felfedezését követően a gyakorlati alkalmazásuk emberek és állatok millióinak az életét mentette meg, többek között lehetővé téve a gazdaságos nagyüzemi állattartást is. Azonban a nagy mennyiségben, hosszú ideje folyamatosan felhasznált antibiotikumok szelekciós nyomást helyeznek a mikroorganizmusokra, így a kórokozók egy része a hatóanyagokkal szemben ellenállóvá vált. Egyetemünk fiatal kutatói, Dr. Kerek Ádám és Dr. Somogyi Zoltán az élelmiszertermelő állatok esetén fennálló antibiotikum rezisztencia hátterét és a kihívás lehetséges megoldásának témakörét kutatja.
  • Házikedvenceink gyógyszerezése során számos kérdés merül fel az állattartókban azok ártalmatlanságával, hatékonyságával kapcsolatosan. Különösen a rendszeresen alkalmazott, gyakran igen hosszú hatástartamű parazitaellenes készítmények esetén merül fel a kérdés: adhatom biztonságosan a kutyámnak vagy a macskámnak? Ezeket a kétségeket oszlatja el Dr. Jerzsele Ákos, az ÁTE Gyógyszertani Tanszéke vezetőjének előadása.
  • Egyetemünkön az állatorvosi kutatások mellett élelmiszer-tudományhoz kapcsolódó tudományos munka is folyik. Az ÁTE Élelmiszer-technológia Laboratóriumban az állatorvos hallgatók technológiai-higiéniai gyakorlati oktatásán túl, olyan termékfejlesztési kutatások folynak, amelyek innovatív megoldásokkal igyekeznek megoldást találni a jövő kihívásaira. A Kutatók Éjszakáján Dr. Darnay Lívia adjunktus a kóstolással és izgalmas feladatokkal egybekötött interaktív bemutató során a sajtkészítés lehetőségeit mutatja be különböző állatfajok (bivaly, juh, kecske) tejéből, de szó lesz a vegán joghurt előállítás mikéntjéről is.