A telepi- és állathigiénia biológiai biztonságának legújabb kutatásával és technológiai fejlesztéseivel foglalkozó úttörő konferenciát tartott az Állatorvostudományi Egyetem 2024.09.19-20-án. A HE-FARM 14 egyetem, kutatóintézet és magáncég konzorciumi kutatási projektjének eredményeit ismertető esemény új módszereket, technológiákat és stratégiákat tárt fel, amelyek célja a biológia biztonság forradalmasítása a gazdaságoktól a fogyasztói asztalig. A konferencia célja, hogy összehozza a kutatókat, az ipar képviselőit és a politikai döntéshozókat, hogy megvitassák a haszonállat tartásban előforduló betegségek megelőzésére szolgáló innovatív megoldásokat. Mindemellett egy sor olyan új technológia és módszertan fejlesztésére hívta fel a figyelmet, amelyek célja a biológiai biztonság fokozása a mezőgazdasági környezetben:
- Integrált, levegőben terjedő kórokozó-érzékelők olyan betegségek megfigyelésére, mint a sertések reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindrómája (PRRS) és a madárinfluenza.
- Alacsony toxicitású biocidek és rovarölő szerek dinamikus alkalmazási technikákkal kombinálva a környezeti hatások csökkentése érdekében, miközben hatékony védelmet nyújtanak a kártevők és kórokozók ellen.
- Gyors járműfertőtlenítő állomások, amelyeket úgy terveztek, hogy minimálisra csökkentsék a betegségek szállítás útján történő terjedésének kockázatát.
- Biológiailag biztonságos és környezetbarát épületgépészeti rendszerek, amelyek optimalizálják a levegő minőségét a gazdaságok környezetében, miközben megakadályozzák a kórokozók levegő útján történő terjedését.
- Hordozható, alacsony költségű vizsgálóberendezések a mikrobiológiai anyagcsere-aktivitás valós idejű nyomon követésére.
A modern módszertanok kidolgozásának alapvető eleme az állat- és telephigiéniai folyamatok újradefiniálása is.
Korábbi kutatások számos magas kockázatú pontot azonosítottak a jelenlegi állattartó telepi higiéniai gyakorlatokban:
- A levegőben terjedő kórokozók nem hatékony ellenőrzése beltéri környezetben.
- A gazdaságok között közlekedő járművek nem megfelelő fertőtlenítése.
- A nem megfelelő biológiai védekezés a nagy forgalmú területeken, például a bejáratokon és a takarmánytároló területeken.
A konferencián bemutatott kutatások ezeket a gyenge pontokat szem előtt tartva kínáltak a működési környezetben validált innovatív megoldásokat, melyek jelentős elmozdulást jelentenek az állat- és telephigiénia hagyományos, gyakran a széles spektrumú kémiai kezelésekre és általános protokollokra támaszkodó módszereivel szemben. Azáltal, hogy az egyes átviteli csatornákra – például a levegőre, a takarmányra, a vízre és a fizikai érintkezésre – összpontosítanak, ezek az új technológiák célzott beavatkozásokat tesznek lehetővé. Ez a módszer pedig hatékonyabb és kisebb környezeti terheléssel akadályozhatja meg a kórokozók terjedését.
A fennálló problémák kezelése mellett a kutatócsapat az előrejelző biológiai biztonsági modellezés segítségével egy új, csatornafelbontású kockázatértékelési módszertant mutatott be. Ez az innovatív megközelítés kísérleti adatok felhasználásával olyan előrejelző modelleket hoz létre, amelyek értékelik a betegségek különböző csatornákon keresztül történő terjedésének kockázatát. Az új modellek segítenek abban, hogy a gazdák megalapozott döntéseket hozzanak a fennálló körülményeknek megfelelő költséghatékony biológiai biztonsági intézkedésekről. A fejlesztés tehát adatokkal segít optimalizálni az erőforrásokat és minimalizálni a kockázatot.
A HE-FARM projektben Spanyolország, Franciaország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Olaszország és az Egyesült Királyság együttműködése tükrözi a biológiai biztonság javítása iránti széles körű elkötelezettséget nem csak Európa-szerte, de azon túl is. Ez biztosítja a legújabb kutatási eredmények és technológiák széles körű megosztását és alkalmazását.