„A dió rendkívül egészséges, egy igazi csoda!” – olvashatjuk számos forrásból az interneten. Ha ez igaz, akkor miért van az, hogy az utóbbi években a kutyáknál a diófa termésének elfogyasztása után egész testre kiterjedő remegést vagy akár tudatvesztéssel járó, epilepszia-szerű görcsrohamokat lehet megfigyelni?
Nos, a probléma oka nem magában a dióban keresendő. Az egészséges dió nem csupán finom (ezért szeretik a kutyák is), de valóban nagyon egészséges is. Jelentős antioxidáns és omega-3 zsírsav tartalma miatt például segít a gyulladásos folyamatok szabályozásában.
Az utóbbi években azonban igencsak elszaporodtak a diófa kártevői. Ilyen például a nyugati dióburokfúró légy (Rhagoletis completa), ami a dió burka alá rakja be a petéit. A lárvák kártételének köszönhetően a dió termésén a nedves, esős időben könnyen elszaporodnak a baktériumok és a penészgombák (Penicillum, Aspergillus, Claviceps fajok).
Valójában ezek a penészgomba fajok termelnek olyan toxinokat (penitrem A, roquefortin C), amik felelősek a tünetek kialakulásáért.
A tünetek jellemzően pár órával a penészes dió elfogyasztása után kezdődnek: nyugtalanság, nyálzás, hányás jelentkezik. A hányadékban gyakran beazonosítható a dióhéj is.
Ezt követi az egész testre kiterjedő remegés, amelynek intenzitása az elfogyasztott mennyiségtől is függ. A legsúlyosabb esetekben tudatvesztéssel járó, epilepszia-szerű, akár folyamatos görcsös állapot is kialakulhat. A folyamatos erős remegés hatására, gyakran megemelkedik a kutyák testhőmérséklete (hyperthermia), ami nem igazi láz, hanem hőtorlódás.
Kezelésre enyhébb esetekben használhatunk orvosi szenet, amit 2-3 napig igen nagy mennyiségben kell adagolni. Erősebb remegés, vagy súlyosabb tünetek esetén azonban már mindenképpen érdemes állatorvoshoz fordulni, mert akár intenzív, kórházi ellátás is szükséges.
Az egyik komoly, életveszélyes komplikáció, amivel számolni kell, az a görcsrohamok következtében esetlegesen kialakuló félrenyelés és félrenyeléses tüdőgyulladás. Elvétve találkozunk enyhébb májkárosodással is.
Azonban tapasztalataink szerint a mérgezés kimenetele általában kedvező, a legtöbb beteg néhány napon belül gyógyultan hazamehet a kórházból.