Prof. Dr. Sótonyi Péter Széchenyi-díjas egyetemi tanár, az Állatorvostudományi Egyetem rektora nyitotta meg a KUTATÓI DÉLUTÁN- az Állatorvostudományi Egyetem kutatói és innovációs tevékenysége szakmai konferenciát október 29-én. Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az egyetem az utóbbi két évben az egyetemeket összesítő rangsorokban számos hellyel előrébb lépett. Az előrehaladás részben köszönhető az egyetem megnövekedett innovációs és publikációs teljesítményének, mely az egyetemek rangsorolásánál fontos szempont. Köszöntőjében nyomatékosította, hogy az egyetem óriási lehetőséget kapott, a Fertőző Állatbetegségek, Antimikrobiális Rezisztencia, Állatorvosi Közegészségügy és Élelmiszerláncbiztonság Nemzeti Laboratórium megalakulásával, melyben konzorciumvezetői szerepet tölt be.
Ezután Dr. Jerzsele Ákos tudományos és innovációs rektorhelyettes, a fent említett projekt szakmai vezetője számolt be részletesen a Nemzeti Laboratórium tevékenységéről, kiemelve a részleges kutatási szemléletváltás szükségességét. Az alapkutatás jelentőségének megtartása mellett szükség van alkalmazott kutatásokra, kísérleti fejlesztésekre, amelyhez a szellemi tőke Egyetemünkön rendelkezésre állt. A projektnek is ez az egyik fontos célja. A tudományos publikációk számának növelése mellett a nemzetközi kapcsolatok és pályázatok erősítése, az ipari és akadémiai hálózatépítés és az iparjogvédelmi bejelentések is fontos célként jelennek meg. Rektorhelyettes úr beszámolóját követően Dr. Pribenszky Csaba, az Innovációs Iroda szakmai vezetője mutatta be az az Állatorvostudományi Egyetem innovációs tevékenységét, kiemelve 3 olyan projektet, melyeknél már a fejlesztések a tudományos validációt követően prototípus fázisban vannak.
Ezután Az Állatorvostudományi Egyetem belső kutatási pályázata nyerteseinek szakmai beszámolója következett. Az egyetemek között egyedülálló módon, a kutatási teljesítmény ösztönzésére az ÁTE belső pályázat révén is lehetőséget adott kutatócsoportok és fiatal kutatók számára kutatásuk többletfinanszírozására. Összeségében mintegy 86 millió forint került kiosztásra. A pályázatot elnyert kutatók kutatási jelentésüket szeptember végén adhatták le.
Dr. Albert Ervin Diagnosztikai panel fejlesztése a Streptococcus suis és egyéb állategészségügyi jelentőségű streptococcusok vizsgálatára, valamint a hazai sertés eredetű streptococcus törzsek részletes jellemzése – fókuszban a megelőzés címmel tartott előadást. Balogh Emese beszámolt egy új evolúciós ökológiai modellfaj, az erdei béka genomikai és ökofiziológiai vizsgálatáról. Prof. Dr. Cseh Sándor kutatócsoport vezető a háziállatok asszisztált reprodukciója, a petesejtgyűjtés ultrahangos ellenőrzés mellett végzett folliculus aspirációval, majd a kinyert petesejtek in vitro fertilizációjával embriók in vitro termelése kancában és tehénben témakörben végzett kutatási eredményeit ismertette. A kutatócsoport nemrégiben kezdte meg közös munkáját a Richter Gedeon gyógyszervállalat fertilitási munkacsoportjában. Dr. Jurkovich Viktor állatjólléttel, állatvédelemmel kapcsolatos kutatások témakörben tartott előadást, míg Dr. Mackei Máté az acetamiprid és a tebukonazol központi idegrendszer redox-homeosztázisára gyakorolt hatásainak vizsgálatát ismertette házi méhekben. Dr. Németh Krisztián az epesavpanel meghatározásáról számolt be egészséges és portoszisztémás söntös kutyákban. Dr. Mátis Gábor bemutatta gyulladásgátló hatóanyag-jelöltek tesztelésére alkalmas vékonybél eredetű primer sejtmodellek fejlesztését célzó kutatási eredményeiket. Pásztiné Dr. Gere Erzsébet a fémek és gyógyszerjelölt vegyületek farmakotoxikológiai jellemzésébe nyújtott betekintést. Dr. Puska Gina a laterális szeptum szerepének hisztológiai vizsgálata az anyai adaptációban címmel ismertette kutatási eredményeit. Dr. Zenke Petra a magyarországi dámszarvas, őz és muflon állományok genetikai diverzitását mérte fel igazságügyi célú vizsgálatokhoz és ismertette a kutatói délután során eredményeit.
Az esemény kiváló lehetőséget teremtett a hallgatóságnak arra, hogy megismerhesse az Állatorvostudományi Egyetem kutatási és innovációs tevékenységét, a kutatókra pedig ösztönzőleg hatott, megcélozva az együttműködést és a továbbgondolkodást. Dr. Jerzsele Ákos tudományos és innovációs rektorhelyettes mindenkit bátorított kutatási ötletei ismertetésére, mindenkit biztosított arról, hogy egy innovatív kutatás és egy esetlegesen abból létrejövő termék támogatása az egyetemen mindig nyitott fülekre talál.