Default view
Hírek A „Kulcsi Hatokra” emlékeztek

A „Kulcsi Hatokra” emlékeztek

December 5-én rendezte meg a XXII. Fejér Vármegyei Állatorvosi Napot Kulcson a Fejér Vármegyei Kormányhivatal, Kulcs Község Önkormányzata és a Magyar Állatorvosi Kamara vármegyei szervezete. Az eseményen a múlt századi Kulcs-Pusztán élt állatorvos professzorokra, Dr. Hutyra Ferencre, Dr. Jármai Károlyra, Dr. Kotlán Sándorra, Dr. Guoth Gy. Endrére, Dr. Marcis Árpádra és Dr. Szepeshelyi Andorra, a „Kulcsi Hatokra” emlékeztek a község önálló életének 30. évében.

A rendezvény a Hatok terén lévő szoborparkban emléktábla avatással és koszorúzással kezdődött. Az avatóbeszédre Prof. Dr. Sótonyi Pétert, az Állatorvostudományi Egyetem rektorát kérték fel, aki elmondta, nagy megtiszteltetésnek érzi, hogy részt vehet a „Kulcsi Hatokról” elnevezett térre meghirdetett ünnepségen. Felidézte, hogy a professzoroknak állított valamennyi mellszobor avatásán beszédet mondhatott. Kiemelte, hogy a szoborállítás gondolatát L. Simon László országgyűlési képviselő, az állatorvos társadalom kiváló patrónusa vetette fel 2013-ban, majd ehhez megteremtette az anyagi lehetőségeket és megkereste a szobrászokat. Így jött létre a 238 éves egyetem professzorainak második emlékparkja, az Alma Mater területén található első szoborpark után.

Az Állatorvostudományi Egyetem a világ harmadikként létrejött állatorvosképző intézménye, amiben 1787 óta soha nem szünetelt az oktatás, folytatta Prof. Dr. Sótonyi Péter. 1944-45-ben vagonokban is tanítottak.

December 10-én Orbán Viktor miniszterelnök átadja a Campus azon felújított épületeit, amiket Steindl Imre, az Országház építésze tervezett. Az egyetem 144 éve költözött az István utcába. A kampuszfejlesztés első ütemében megújult épületek ismét régi pompájukban fogadják a tanárokat és a hallgatókat. Az egyetem versenyképessége, ereje azonban az intézmény értékőrző szellemében és e múlt iránti lojalitásban rejlik.

Rektor Úr elismeréssel szólt a Fejér megyei állatorvosok összetartásáról, ami megtestesül az évente megrendezett tanácskozásokban is.

Beszéde folytatásban felidézte, hogy Dr. Hutyra Ferenc, aki 34 évig volt az egyetem rektora, 1920-ban ismerkedett meg Kulcs-Pusztával, az itteni kellemes környezettel, a szőlős, présházas Dunaparttal. Ebbe az idilli környezetbe hívta professzortársait.

Dr. Hutyra Ferencnek kiváló szeme volt ahhoz, hogy olyan embereket vegyen maga mellé, akik meg tudták teremteni a főiskolai korszakot fémjelző aranykort. Az úttörők fanatizmusával kutattak és oktattak, világhírt szereztek a magyar állatorvoslásnak. Dr. Hutyra Ferenc Dr. Marek Józseffel közösen írt Állatorvosi belgyógyászat című könyvét 13 nyelvre fordították le. Csak a német kiadás 16-ot élt meg. Generációk nőttek fel a könyvön. Az Aujeszky Aladár által elkülönített betegséget a világon mindenütt az ő nevével ismerik.

Prof. Dr. Sótonyi Péter elmondta, a bangkoki egyetem rektori hivatala mellett elhelyezett, a világ leghíresebb állatorvosait feltüntető táblán a 7 névből 4 magyar tudós volt.

– Legyünk büszkék rájuk és emlékezzünk rájuk, hatalmas tettet vittek végbe!

A „Kulcsi Hatok” között nemcsak barátságok szövődtek, hanem rokoni kapcsolatok is. Dr. Hutyra Ferenc húga volt az édesanyja Dr. Szepeshelyi Andornak. Dr. Szepeshelyi Andor felesége Dr. Guoth Gy. Endre lánya volt. Keresztkomaságok is kialakultak.

Dr. Jármai Károly a virológia atyja. Dr. Guoth Gy. Endrét méltatlanul távolították el az egyetemről, sőt később Szepeshelyi Andort is, mert az apósát is eltávolították.

Dr. Marcis Árpád Dr. Hutyra Ferenc mellett kezdte a kutatásait. Dr. Kotlán Sándor nemcsak kiváló parazitológus, hanem műkedvelő, de profi numizmata is volt. Köszönjük nekik azt az aranykort, amiből a mai napig építkezhetünk.

– Én mindig csak anatómus professzor szerettem volna lenni – folytatta Prof. Dr. Sótonyi Péter. – Azért indultam dékánnak, majd rektornak, mert újra önállóvá akartam tenni az egyetemet. Bár e törekvés sikerére senki egy ezrelék esélyt nem adott, 2016. július elsejével megvalósult. A modellváltás pedig megteremtette a teljes önállóságot, az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumában az intézmény iránt elkötelezett szakemberek dolgoznak.

A hallgatók létszámát idén megdupláztuk: 194 magyar és 260 idegen nyelven tanuló fiatalt vettünk fel. Ipari kapcsolataink négyszeresére nőttek, tudományos tevékenységünk a modellváltás óta háromszorosra emelkedett.

Az egyetem rektora a jövő terveiről szólva elmondta, ha sikerül megépíteni a világ legmodernebb kísérletes állatházát, az a Yale Egyeteménél is modernebb lesz.

– Örömmel jönnek ide majd nagy nevű professzorok, akik magukkal hozzák a posztdoktorokat, Phd hallgatókat és az ő révükön is újabb tudományos eredményeket tudunk elérni. Az egyetem küszöbét 51 éve léptem át, 70 évesen újabb rektori ciklusra nyertem el a bizalmat. Célom az ismertetett tervek megvalósítása.

Befejezésül Prof. Dr. Sótonyi Péter arról szólt, hogy a felavatandó emléktábla bemutatja azon professzorok munkásságát, akiknek az elmúlt években felállították a mellszobrait.

Az emléktáblát az egyetem rektora és Dr. Sziebert Gergely főosztályvezető vármegyei főállatorvos leplezték le.

Az állatorvosi nap a polgármesteri hivatal dísztermében folytatódott szakmai kitüntetések átadásával, majd a Kulcsi Emlékparkban megkoszorúzták dr. Oberrecht Kornél, Kulcs díszpolgára emlékoszlopát.