Budapest, 2024. december 10. – Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke és Prof dr. Sótonyi Péter Rektor ünnepélyes keretek között adták át az Állatorvostudományi Egyetem István utcai campusának három felújított pavilonépületét.
A rendezvényt Prof. Dr Sótonyi Péter a magyar állatorvosképzés rangos múltját és kiemelkedő jelenét bemutató filmvetítéssel nyitotta meg. Ünnepi szavaival kiemelte:
„Az egyetemi épületek megújulása nem csupán a múlt tisztelete, de a jövő iránti elkötelezettségünk jelképe. Arra törekszünk, hogy történelmi tereink folyamatos megújulásával a nemzetközi tudományos együttműködés szellemében formáljuk az állatorvos oktatás és kutatás egész világra kiterjedő fejlődését.”
Majd avatóbeszédet mondott Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke.
Az ünnepi beszédeket követően a most átadott épületeket Süllei László főtisztelendő, az Esztergom-Budapest főegyházmegye érseki általános helynöke szentelte fel, a jelenlévőkre Steinbach József, főtiszteletű püspök a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke mondott áldást, hangsúlyozva, az egyetem szellemi és közösségi értékének kiemelt jelentőségét.
Az eseményen részt vett továbbá Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter, Kovács Zoltán, nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, Nobilis Márton, élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár, Nagy János, Miniszterelnöki Programirodát vezető államtitkár, Varga-Bajusz Veronika, felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért felelős államtitkár.
A világon harmadikként alapított Állatorvostudományi Egyetem már 1787 óta oktatja az állatgyógyász szakembereket, azonban a jelenleg is otthonául szolgáló, eredetileg csupán kilenc épületből álló épületegyüttest közel száz évvel később 1880-ban álmodta meg Steindl Imre a magyar Országház tervezője. Az épületek állapota elmúlt évtizedek során jelentősen leromlott, belső terei messze elmaradtak a kor elvárásaitól. Azonban a 2023-ban megkezdett és most befejezett 7,3 milliárd forint összegű beruházásnak köszönhetően, kívülről teljeskörű műemléki rekonstrukció valósult meg, míg belső tereit az élményközpontú jelenléti oktatás követelményeinek megfelelően a legmodernebb technikai eszközök felhasználásával alakították ki.
A felújítás egyik legnagyobb kihívása az volt, hogy a munkálatok ideje alatt az egyetemen zavartalanul folyt az oktatás, a kutatás és a klinikai tevékenység, a munkaszervezés során tehát kiemelt figyelmet kívánt, hogy a mindennapi működés biztosított maradjon. Az átadott három pavilonépület 5 tanszéknek ad otthont, köztük a Sebészeti- (B.1 ép.), az Egzotikusállat-, Vad-, Hal- és Méhegészségügyi-, Kórélettani és onkológiai- (B.2 ép.), Kémiai-, valamint az Élettani és Biokémiai Tanszéknek (C. ép.).
Az épületek nemcsak a történelmi örökséget tisztelik, hanem a hallgatók és oktatók számára is világszínvonalú környezetet biztosítanak. Összesen 4.250m2 alapterületen megújult 3 nagyelőadó, 11 gyakorló tanterem és műtő, 6 laboratórium, de az oktatási és kutatási feladatokat ellátó terek korszerűsítése mellett a felújítás az egyetem munkaszervezési infrastruktúra igények kielégítésére is koncentrált: az épületek tetőtérbeépítésével mintegy 1000 négyzetméter új laboratórium és irodatér jött létre.
A beruházás során a korhű homlokzati elemek helyreállításához felújítottak 401.003 darab téglaburkolatot, 140,6 fm zsolnai kerámiát, 40 db domborművet, telepítettek 1800 darab dísznövényt, és kicseréltek 220 db korhű, az eredetivel megegyezően újragyártott ablakot.
Az Egyetem teljes korszerűsítését célzó fejlesztésének első lépéseként most átadott, megújult épületekben olyan tudományos műhelyeket alakítunk ki, amelyek garantálják oktatási és kutatási tevékenységünk nemzetközi beágyazottságát és sikereit. A megkezdett fejlesztéseink folytatásaként tervezett új épület komplexum, az Összehasonlító Orvostudományi Kutató Központ, világhírű kutatók közreműködésével lehetőséget teremt majd, további, témájában egyedülálló innovatív tudományos felfedezések elérésére.
Az Állatorvostudományi Egyetem büszkén őrzi történelmét és hagyományait, miközben elkötelezetten dolgozik a jövő kihívásainak megoldásán.