Default view
Hírek Hazai halak az ünnepi asztalon – egészséges választás az egész családnak

Hazai halak az ünnepi asztalon – egészséges választás az egész családnak

Az ünnepek közeledtével sok magyar család számára a halételek – elsősorban a halászlé vagy a rántott ponty – a karácsonyi menü szerves részét képezik. Bár Magyarország halfogyasztása messze elmarad az uniós átlagtól, az év végi időszakban jelentősen megnő a kereslet. Hazánk gazdag vízi élővilága és halgazdaságai lehetővé teszik, hogy változatos és egészséges halak kerüljenek az asztalra.

Magyarországon őshonos halak közé tartozik a ponty, a pisztráng, a süllő, a harcsa és a csuka, amelyek közül bár több a természetes vizekben is megtalálható, de a vásárlói igényeket ma már főként halgazdaságok állományai elégítik ki. Az afrikai harcsa és bizonyos tokfélék ugyan nem őshonosak, ám intenzív halnevelés révén ezek is meghatározó szereplőivé váltak a hazai piacnak. A ponty hagyományosan népszerű, hiszen sokféleképpen elkészíthető, ízletes és magas tápértékű. A süllő és a pisztráng  is prémium kategóriás választások, míg a szürke harcsa valamint az afrikai harcsa szálkamentessége miatt kedvelt, egyszerűen elkészíthető opció. A hosszú múltra visszatekintő hazai pisztrángtermelés különösen a hegyvidéki régiókban, például a Mátrában és a Bükkben elterjedt. A pisztráng a tiszta vizű hegyi patakok lakója, húsa ízletes, tiszta ízű, ennek megfelelően bármilyen fűszert kedvére használhat az elkészítője.

A hazai termelők támogatásával ráadásul a környezeti terhelést is csökkenthetjük, hiszen a magyar halak rövidebb szállítási úton jutnak el a fogyasztókhoz, mint az importált tengeri társaik.

Sokakat megrettent, hogy az áruházakban látható élő halakat gyakran zsúfolt tartályokban látják, ez ugyan nem ideális hosszútávon, de fontos tudni, hogy az állategészségügyi előírásoknak megfelel és nem rontja a hús minőségét. A karácsonyi hal vásárlása során legyünk figyelemmel, hogy a szaga/illata friss, a kopoltyúk pedig pirosak legyenek és a szemei fényesen csillogjanak. Ezek mind a frissesség jelei.

A halak minősége és biztonsága szempontjából kiemelkedő szerepet játszanak az állatorvosok, akik nemcsak a tenyésztési körülményeket, hanem a halak egészségi állapotát is rendszeresen ellenőrzik. Az Állatorvostudományi Egyetem ezért is indít hamarosan Halegészségügyi szakállatorvos szakirányú továbbképzést, hiszen tudjuk, hogy a hazai halgazdaságok szigorú előírásoknak megfelelően működnek, és a szakértő állatorvosi felügyelet biztosítja, hogy a halak egészségesek és a vásárlók számára biztonságosak legyenek. Köztudott, hogy a halhús egészséges élelmiszernek számít. A halak az egyik leggazdagabb omega-3 zsírsavforrást jelentik, amely hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Emellett vitaminokban (A-, D-, B2- és B12-vitaminok) és ásványi anyagokban (foszfor, szelén, vas) is gazdagok, így kiváló választást jelentenek a család egészsége szempontjából.

Konyhakész halak elkészítése egyáltalán nem bonyolult, és számos recept áll a vállalkozó kedvű szakácsok rendelkezésre.

A hazai halak választása tehát nemcsak az ünnepeket, hanem a mindennapokat is fenntarthatóbbá, egészségesebbé teheti, miközben ökológiai lábnyomunk csökkentésével a természetvédelem ügyét is szolgáljuk.