Számos madárfaj telel Magyarországon úgy, mint a cinegék, a vörösbegyek és a zöldikék. Ők egész évben megtalálhatóak nálunk azonban akadnak telelő vendégeink is, akik az északi vidékekről érkeznek hozzánk, mint a fenyőrigó vagy a csíz. Ők hazánkban keresnek menedéket a hideg hónapokban.
Sokan szeretnének segíteni nekik a hideg beköszöntével, hiszen a madáretetés egyszerre segít az állatoknak és élményt ad az embereknek a szürke téli hónapokban. Az áruházláncokban kapható sokféle előre elkészített etető pedig jócskán meg is könnyíti az állatbarátok dolgát. Azonban fontos tudni, hogy nem minden élelem alkalmas tollas barátaink számára. Tartsuk hát szem előtt a helyes etetésre vonatkozó szabályokat, hogy jószándékunkkal ne ártsunk és a segítségünk valóban hasznos legyen!
Mit adjunk a madaraknak?
- Olajos magvak
- Napraforgó (fekete, héjas): A cinegék, zöldikék, tengelicek és egyéb pintyfélék kedvence. Figyeljünk, hogy csak ép szemeket etessünk, mert a sérült kaszatokban az olaj hamar avasodni kezd, ami nagyon veszélyes.
- Mogyoró, dió, földimogyoró: Natúr, nem sózott formában kínálhatók. Ideális cinkegolyó készítéséhez is. A földi mogyorót ne tegyük a keverékbe, mert gyakran aflatoxint tartalmaz és ez súlyos máj és vesekárosodásokhoz vezethet.
- Kendermag: Minden madár számára kiváló, olajokban gazdag mageleség.
- Félbe tört dió: Olajban gazdag, értékes táplálék. Figyelni kell, hogy ne legyen avas vagy penészes, mert így már máj és vese károsodást idézhet elő.
- Lisztes magvak
- Köles és muhar: A kisebb magevők, például a csíz és zöldike számára megfelelő.
- Állati zsiradék
- Cinkegolyó: Legjobb házilag készíteni. Alapja a birka faggyú, azaz zsiradék. Ki kell olvasztani, majd a fenti magvakat bele kell szórni és dermedés után etethető. Tilós sót adni hozzá, mert a madarak könnyen sómérgezést kaphatnak. Cinkék, fakopáncsok és őszapók kedvelik.
- Nyers szalonna vagy faggyú: Sózatlan és nem füstölt változata a cinegék és fakopáncsok etetéséhez jó választás.
- Gyümölcsök
- Alma: Fekete rigók, fenyőrigók és vörösbegyek szívesen fogyasztják. Szúrjuk ágra vagy tegyük talajra. A barnán foltozott héjú alma már nem etethető, mert toxinokat tartalmaz.
- Bogyós gyümölcsök: A galagonya és a madárbirs termése természetes táplálékot nyújt.
- Téli vegyes magkeverékek
- Ezek egyszerre több faj igényeit elégítik ki, így különösen praktikusak, ha nem kifejezetten egy madárfajt szeretnénk megfigyelni. Figyelni kell rá, hogy cirok mag ne legyen bene, mert gyakran toxinokkal szennyezett lehet a mag. Fontos, hogy csak ép szemeket tartalmazzon, mert a törött szemek avasak lehetnek.
Soha ne adjunk a madaraknak:
- Kenyér és pékáru.
- Sózott vagy pörkölt ételek.
- Romlott vagy penészes ételek.
A szabadon élő madarak etetése mellett felmerülhet a kérdés, hogy máskép kell-e etetnem a lakásban tartott díszmadaramat?
A házikedvencként tartott díszmadarak étrendjét télen általában nem szükséges megváltoztatni, mivel ők védett, szabályozott környezetben élnek, kevésbé hat rájuk a kinti hőmérsékletváltozás. A rövidebb nappalok és a kevesebb természetes fény miatt azonban hasznos lehet D-vitaminnal dúsított takarmányt kínálni, vagy UV-lámpát használni, hogy a madarak bőre és tollazata egészséges maradjon. Tartásuk során folyamatosan (télen-nyáron) érdemes ügyelni arra, hogy megfelelő tápanyagokat kapjanak, különösen a vitaminok és ásványi anyagok tekintetében. Igényeik és étrendjük fajonként eltérő, ezért mindenképpen érdemes rendszeresen szakértő állatorvossal konzultálni.
Magyarországon a hullámos papagáj, nimfapapagáj, és a zebrapinty a három legáltalánosabban elterjedt, otthon tartott madár faj. Számukra a friss gyümölcsök és zöldségek, például alma, répa vagy leveles zöldek elegendőek lehetnek az immunrendszerük támogatásához.